• Wiosenna przerwa świąteczna

          • Wolne od szkoły - Wielkanoc już niedługo. W tym roku szkolnym wiosenna przerwa świąteczna dla uczniów to doskonała okazja, aby mogli odejść na kilka dni od komputerów i odpocząć od nauki zdalnej, która od jakiegoś już czasu porządnie daje im się we znaki. Postawmy na czas spędzony aktywnie z najbliższymi. 

            Wiosenna przerwa świąteczna trwa w dniach: 1-6 kwiecień 2021 r. Do nauki wracamy 7 kwietnia (środa).

             

            Wielkanoc 2021 - wypoczywajmy bezpiecznie

             

            Wolne od szkoły to nie tylko okazja, żeby odpocząć od nauki zdalnej, ale także spędzić więcej czasu z rodziną. Pamiętajmy jednak, że epidemia koronawirusa wciąż trwa, a liczba nowych zachorowań wzrasta. Planując rodzinne spotkania, weźmy pod uwagę ryzyko, jakie niosą ze sobą dla naszych seniorów. Unikajmy spotykania w dużych gronach ludzi, na co dzień pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa, zachowaniu dystansu społecznego, częstym myciu i dezynfekowaniu rąk. 

          • Rodzicu! Zapisz dziecko do przedszkola!

          • Twoje dziecko ma 3, 4, 5 lub 6 lat? Planujesz zapisać je do przedszkola publicznego? Zapisy do naszego oddziału przedszkolnego wciąż trwają! Zapraszamy!

            Poniżej prezentujemy kilka przydatnych informacji:

            1.Ile lat może mieć dziecko?

            Z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci w wieku 3-6 lat. Jednak w wyjątkowych przypadkach dziecko może zacząć chodzić do przedszkola, kiedy ma 2,5 roku. O przyjęciu do przedszkola dziecka, które ma 2,5 roku decyduje dyrektor.

            2.Co musisz zrobić i co przygotować?

            Skontaktuj się z nami lub odwiedź nasze przedszkole, weź wniosek o przyjęcie do przedszkola, wypełnij i złóż u dyrektora. Gdy dziecko zostanie zakwalifikowane do przedszkola – potwierdź swoje zgłoszenie i przynieś dodatkowe dokumenty (jeśli są potrzebne).

            3. Ile zapłacisz?

            Usługa jest bezpłatna

            4.Podstawa prawna.

            Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity – Dz. U. 2015 r., poz. 2156 ze zm.)

             

            Wciąż posiadamy wolne miejsca! Rekrutacja trwa! Zapraszamy wszystkich chętnych!

          • Zmiana w organizacji pracy szkoły

          • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie!

            Informujemy, że ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w kraju, decyzją rządu, od 22 marca do 11 kwietnia 2021 r. we wszystkich klasach szkół podstawowych nauka będzie realizowana wyłącznie zdalnie.

            1. Nauka we wszystkich klasach I-III będzie odbywała się w trybie zdalnym.

            2. Klasy IV-VIII kontynuują naukę zdalną.

            3. Od 27 marca do 11 kwietnia oddział przedszkolny jest zamknięty.

            4. Konsultacje dla uczniów klas 8 odbywać się będą zdalnie, w stałych grupach lub indywidualnie, po ustaleniu zasad i terminów z nauczycielem prowadzącym.

            5. Świetlica szkolna w czasie nauki zdalnej nie funkcjonuje na terenie szkoły.

             

                                                                                                                                                Dyrekcja szkoły

          • Palma wielkanocna

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym prze Gminny Ośrodek Kultury w Olszewie-Borkach - „Palma Wielkanocna”.

            W kategirii grupowej palmy przygotowało przedszkole oraz klasy I-III.

             

            Uczniowie klas I-VIII przygotowali równiez palmy w kategorii indywidualnej.

          • Międzynarodowy Dzień Teatru

          • 27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w naszej szkole, klasa I wraz z wychowawczynią, zorganizowała i przeprowadziła przedstawienie teatralne pt. ,,Żuraw i czapla". Spektakl w wykonaniu małych aktorów był okazją do przypomnienia sobie znanego wiersza Jana Brzechwy. 

            Dzięki wizycie ,,W krainie wierszy Jana Brzechwy’’ dzieci mogły przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki. Uśmiechnięte i radosne dzieciaki nagrodziły brawami wspaniałych aktorów.

            Za mile spędzony czas i niesamowitą atmosferę serdecznie dziękujemy!

          • Pasowanie na czytelnika

          • 19 marca 2021 roku w naszej bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić i jak należy się zachowywać w bibliotece.

            Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Pan Dyrektor Jerzy Kruk dokonał pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali wspaniałe książki, które rozpoczną ich przygodę z niesamowitym światem bajek i baśni.

            Przy okazji pasowania, rozstrzygnięty został również konkurs na najładniejszą zakładkę do książki, zorganizowany przez naszą bibliotekę.

            I miejsce - Kacper Mikulak, kl. I

            II miejsce - Oliwia Gumkowska - kl. III

            III miejsce - Aleksander Głażewski - kl. II

            Wyróżnienie - Jerzy Woźniak, kl. II oraz Maja Bonus kl. III.

            Zwycięzcom gratulujemy!

          • Nauka zdalna klas I-III

          • Uczniowie z klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki w trybie zdalnym.

            Na najbliższe trzy tygodnie - od 20.03 do 9.04 uczniowie z klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki w trybie zdalnym.

            Oddział przedszkolny pracuje bez zmian.

          • X Konkurs Gadki Kurpiowskiej „ Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku”

          • Dbamy o kurpiowską tradycję i dajemy tego dowody biorąc udział w X edycji Konkursu Gadki Kurpiowskiej „Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku”. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Łysych. Konkurs odbył się 05. 03. 2021r.

            Głównym celem konkursu było: poszukiwanie osób posługujących się autentyczną gwarą kurpiowską; ocalenie od zapomnienia obrazu dawnego i obecnego życia na Kurpiach, a także promocja regionu kurpiowskiego.

            Komisja konkursowa oceniała występy w dwóch kategoriach: I - do lat 12, II -13-18 lat. Naszą szkołę reprezentował Piotr Woźniak uczeń  klasy VI,  przedstawiając opowieść z życia Kurpiów  ,,Na weselu". Piotr zajął III miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Dzień Dinozaura

          • Nasi najmłodsi obchodzili Dzień Dinozaura. Przedszkolaki „cofnęły” się w czasie przechodząc przez magiczną bramę do ery dinozaurów. Maluchy odgadywały zagadki, brały udział w zabawach matematycznych oraz ruchowo-naśladowczych. Podczas zajęć utrwaliły pojęcia z orientacji przestrzennej, wyglądu dinozaura, kolorów, zbudowały również konstrukcję dinozaura .

            Była to świetna zabawa.

          • Rekolekcje wielkopostne

          • W dniach 4-6.03.2021 odbywają się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Uczniowie klas I-VIII nie mają w tym czasie zajęć lekcyjnych. Oddział przedszkolny pracuje normalnie.

            Zapraszamy rodziców aby razem z dziećmi uczestniczyli w nabożeństwach. Msze każdego dnia w godz. 10:00 i 12:00.

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych w dniu ich święta i w tym celu pojechaliśmy do miejscowości Gleba, gdzie nasz historyk, Pani Joanna Krukowska, opowiedziała o historii tego miejsca.

            Lasy w Glebie to miejsce, gdzie do 1948 r. znajdowała się baza Komendy XVI Okręgu NZW (Narodowego Zjednoczenia Wojskowego). Komendantem tego okręgu został 20 maja 1946 r. Józef Kozłowski - ps. „Las”, „Vis”, „J. Kawecki”. Józef Kozłowski na czele swych kresowych podkomendnych uczestniczył w walkach z Niemcami w ramach operacji „Burza” w okolicach miejscowości Jazgarka, Karaska i Charcibałda. Działalność niepodległościową kontynuował następnie w ramach Obwodu AK-AKO Ostrołęka, uczestnicząc w wielu akcjach z zakresu samoobrony przed komunistycznym aparatem represji.

            W wyniku donosu agenta UB pseud. „Zadrożny” został 25 czerwca 1948 r. otoczony wraz z swym sztabem w bunkrach nieopodal wsi Gleba. Znajdowało się tam w tym czasie trzynastu partyzantów, dwie kobiety oraz jedno dziecko. W akcji przeciwko kilkunastoosobowej grupie partyzantów brało udział ponad 50 plutonów 1 i 2 Brygady KBW, tj. ponad 1500 żołnierzy, 4 samoloty i artyleria. Po całodziennej walce i nieudanej próbie przebicia się, obrona partyzancka została przełamana (czterech poległo, dziewięciu – w tym 2 rannych – oraz dwie kobiety i dziecko wpadło w ręce komunistów). Ranny Józef Kozłowski został przewieziony do Warszawy, gdzie przeszedł ciężkie śledztwo. Został 29 kwietnia 1949 r. skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na sesji wyjazdowej w Ostrołęce pod przewodnictwem mjr. Mieczysława Widaja na karę śmierci. Józef Kozłowski został zamordowany 12 sierpnia 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

            Po wysłuchaniu historii miejsca oraz zapaleniu zniczy, uczniowie zwiedzili okoliczne transzeje czyli wykopy i bunkry. Zobaczyliśmy w jakich warunkach na co dzień przebywali Żołnierze Wyklęci.

            Dziękujemy rodzicom, Paniom Marcie Bonus oraz Natalii Skrzecz za pomoc w organizacji wycieczki.

             

          • Wręczenie nagród konkursu "Kupuję - nie ryzykuję"

          • Uczniowie z naszej szkoły przystąpili do konkursu plastyczny „Kupuję – nie ryzykuję!”. Do zmagań przystąpiło kilka placówek z naszego regionu, jednak to uczeń naszej szkoły - Kacper Szczygieł, zajął pierwsze miejsce!

            Komendant Miejski Policji w Ostrołęce mł. insp. Mirosław Olszewski wraz z Naczelnikiem Wydziału Prewencji kom. Piotrem Góralczykiem oraz funkcjonariuszami tego wydziału przekazali na ręce zwycięzcy dyplom oraz nagrody od partnerów projektu, w tym od Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu nadinsp. Michała Ledziona.

            Szef ostrołęckiej policji pogratulował Kacprowi wygrania konkursu. Podziękowania za wsparcie skierował także przybyłej na uroczystość mamie oraz przedstawicielowi Szkoły Podstawowej w Przystani - Ani Niedźwieckiej i dyrektorowi tej placówki - Jerzemu Krukowi.

            Podziękowanie za udział w konkursie otrzymały również uczennice Łucja Bielacka oraz Julia Pawlikowska.

            Gratulujemy Kacprowi jeszcze raz!

             

          • Ostatnie zabawy na śniegu - przedwiośnie!

          • Uczniowie klasy I, mimo roztapiającego się już po woli śniegu, korzystają aktywnie z ostatnich zimowych chwil!  Śnieżne aniołki, lepienie bałwana czy rzucanie śnieżkami to dla nich prawdziwa frajda!

            Nie smucą się jednak z odejścia zimy, bo jak można zobaczyć na zdjęciach, uczniowie zaobserwowali wracające do Polski ptaki co jednoznacznie zwiastuje przedwiośnie! 

          • Zajęcia czytelnicze

          • W czasie kiedy naszym światem rządzi szybki przekaz informacji, emocje zastępują emotikony i wszechobecne są skróty językowe chcemy aby słowa Ignacego Krasickiego, iż "książka to nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania", stały się myślą przewodnią uczniów klasy I. Chcemy, by nasi uczniowie z radością odkrywali zaklęte w starych i nowych książkach prawdy życiowe.

            Przekonani jesteśmy, iż rzeczywiście może być ona człowiekowi najlepszym i najbardziej niezawodnym przyjacielem. Wystarczy tylko odnaleźć w niej to, co naprawdę ludzkie wyruszyć na wyprawę, by spotkać człowieka, który kryje się w każdej książce. Na taką właśnie wyprawę, w której poznając bohaterów, poznajemy siebie, zaprasza swych uczniów wychowawczyni organizując zajęcia i konkursy czytelnicze.

          • Zajęcia sensoryczno-techniczne

          • Klasa I chętnie wykonuje prace techniczne, które rozwijają ich wyobraźnię oraz zdolności manualne. Wykorzystują różne przedmioty codziennego użytku, jak np. plastikowe kubeczki, nakrętki, butelki, a nawet rolki po papierze toaletowym. W tym tygodniu robiły piękne filiżanki.

            Na początku uczniowie wycięli odpowiednie elementy z plastikowych butelek, nastepnie nakleiły na nie elementy dekoracyjne za pomocą gorącego kleju . Celem działania było doskonalenie umiejętności przyklejania małych elementów, usprawnianie drobnych ruchów rąk.

          • Zdrowo jem, więcej wiem

          • Uczniowie klas I-III rozpoczęli cykl zajęć z projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.

            Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki... a skąd je wzięliśmy - z wyciskanych owoców i warzyw. Każdy uczestnik przygotował się do tego zadania idealnie: kubek i słomka oraz wyciskarka do soków. Efektem tych działań były soki owocowo-warzywne.

            Zajęcia uświadomiły uczestnikom, że owoce i warzywa mają dużą wartość odżywczą, a ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna.

          • Tłusty czwartek w naszej szkole

          • "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

            Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.

            W naszej szkole uczniowie klas I-III na ten dzień samodzielnie przygotowali poczki oraz tradycyjne hruściki. W ramach zajęć kulinarnych, pod opieką wychowawczyni, poznali tajniki dobrego przepisu oraz metod wykonania. Pączki i hruściki błyskawicznie znikały, co świadczy o tym, jak były pyszne!.

          • Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

          • Od dnia 1 marca 2021r. prowadzona będzie rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych których organem prowadzącym jest gmina Olszewo Borki na rok szkolny 2021/2022. Na podstawie art. 154 ust. 1 pkt 1 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia- Prawo Oświatowe (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 910 z późn. zm.

            1. Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się na kolejny rok szkolny dla dzieci w wieku 3 - 6 lat, zamieszkałych w Gminie Olszewo-Borki.
            2. Rodzice dzieci kontynuujących zajęcia przedszkolne składają deklarację o kontynuacji w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego, bez konieczności udziału w rekrutacji.
            3. Druki wniosków rekrutacyjnych dostępne są na stronie internetowej www.olszewo-borki.pl lub w siedzibie placówki oświatowej.
            4. Nabór prowadzi się zgodnie z zarządzeniem nr 7/2021 Wójta Gminy Olszewo- Borki. Harmonogram czynności:
              • od 1 do 15 marca 2021r. przyjmowanie wniosków,
              • 19 marca 2021r. opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
              • od 22 do 30 marca 2021r.złożenie potwierdzenia woli zapisu kandydata,
              • 31 marca 2021r opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych
              • od 1 kwietnia 2021r. procedura odwoławcza.
            5. Rodzice kandydatów składają do właściwego sekretariatu wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami potwierdzającymi spełnianie kryteriów przez kandydata określonymi w Uchwale Rady Gminy.
            6. Postępowanie rekrutacyjne prowadzić będzie Komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora placówki oświatowej.
            7. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zwrócić się do właściwej instytucji o potwierdzenie złożonych informacji we wniosku.
            8. Rodzicom (prawnym opiekunom) przysługuje prawo odwołania od rozstrzygnięcia komisji, w terminie 7 dni do dyrektora placówki.
            9. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania.
            10. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno zakończyć się do końca sierpnia 2021 r.
          • Rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych

          • Od dnia 1 marca 2021r. prowadzona będzie rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych których organem prowadzącym jest gmina Olszewo Borki na rok szkolny 2021/2022. Na podstawie art. 154 ust. 1 pkt 1 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia- Prawo Oświatowe (t.j. Dz. U. 2020 r., poz.910 z późn. zm.

            1. Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się na kolejny rok szkolny. Do klas I przyjmowane są:
              • dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2014) – objęte obowiązkiem szkolnym,
              • dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2015) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
            2. Dziecko, które roku szkolnym 2020/2021 realizuje obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła w obwodzie której mieszka, jest przyjmowane na wniosek rodziców do klasy I tej szkoły bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. Wniosek, o którym mowa powyżej, składa się do dyrektora szkoły w terminie do 28 lutego 2021 r.
            3. Druki wniosków rekrutacyjnych dostępne są na stronie internetowej www.olszewo-borki.pl lub w siedzibie placówki oświatowej.
            4. Nabór prowadzi się zgodnie z zarządzeniem nr 8/2021 Wójta Gminy Olszewo- Borki. Harmonogram czynności:
              • od 1 do 15 marca 2021 r. przyjmowanie wniosków,
              • 19 marca 2021 r. opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
              • od 22 do 30 marca 2021 r.złożenie potwierdzenia woli zapisu kandydata,
              • 31 marca 2021 r. opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych
              • od 1 kwietnia 2021r. procedura odwoławcza.
            5. Rodzice kandydatów składają do właściwego sekretariatu wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami potwierdzającymi spełnianie kryteriów przez kandydata określonymi w Uchwale Rady Gminy.
            6. Postępowanie rekrutacyjne prowadzić będzie Komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora placówki oświatowej.
            7. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zwrócić się do właściwej instytucji o potwierdzenie złożonych informacji we wniosku.
            8. Rodzicom (prawnym opiekunom) przysługuje prawo odwołania od rozstrzygnięcia komisji, w terminie 7 dni do dyrektora placówki.
            9. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania.
            10. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno zakończyć się do końca sierpnia 2021 r.