• Poradnik Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej

          • EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

            Proces wychowania i kształcenia prowadzony w klasach I-III szkoły podstawowej umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości i sensu działania. Ten sam proces realizowany obecnie w domu ma umożliwić dzieciom poznanie tych aspektów.

            Rodzice powinni spokojnie przedstawić dzieciom sytuację, w której się znalazły, wyjaśniając przyczyny izolacji. W domu Rodzice w sposób naturalny bawią się z dziećmi i każda zabawa, gra, rozmowa, wspólne oglądanie filmu to formy wspierające rozwój dziecka. Czas, w którym dziecko nie chodzi do szkoły, można wykorzystać na to, aby stało się ono bardziej samodzielne, lepiej zorganizowane, odpowiedzialne. Pobyt w domu daje możliwość częstszych rozmów z dziećmi na interesujące je tematy. W ten sposób można wzbogacać ich słownictwo oraz wiedzę o świecie. Ważne jest także wspólne czytanie książek, rozmawianie o nich i wyjaśnianie. Głośne czytanie oraz słuchanie tekstu czytanego jest dobrą metodą wspierania nauki czytania. Nauka w domu to możliwość realizowania rodzinnych projektów oraz słowna informacja zwrotna skierowana do dziecka, budująca świadomość jego własnych postępów, zasobów i potrzeb rozwojowych.

            Dziecko najlepiej rozwija się, kiedy uczestniczy w procesie nadawania znaczeń czynnościom i działaniom, które wykonuje. Wynika to z naturalnej potrzeby działania. W obecnej sytuacji nauczyciel może przekazać rodzicom za pośrednictwem strony internetowej szkoły lub innej formy komunikacji przyjętej w szkole:

            a.propozycje wykonania projektów plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych lub eksperymentów do wyboru;

            b.propozycję zabaw i zajęć opracowaną na potrzeby uczniów swojej klasy, powiązaną z treściami realizowanego programu w tej klasie, opracowane przez siebie lub udostępniane propozycje zadań, ćwiczeń, twórczej aktywności uczniów;

            c.linki do słuchowisk, audycji radiowych i programów telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej dla najmłodszych dzieci), a także programów i zabaw on-line;

            d.zestaw ćwiczeń i zadań dla uczniów – przemyślanych, zgodnych z założeniami i treściami realizowanego w danej klasie programu nauczania oraz z potrzebami rozwojowymi uczniów;

            e. cyfrową wersję podręcznika(jeżeli to możliwe).

            Nauka dziecka w domu to stwarzanie warunków do jego aktywizacji we wszystkich obszarach rozwoju, a nie powtarzające się wypełnianie schematycznych zadań. Istotą procesu uczenia się dziecka w wieku wczesnoszkolnym jest jego udział w eksperymentach i doświadczeniach wielozmysłowych. Eksperyment i doświadczenie wielozmysłowe to konkretne działanie w przestrzeni. Mogą to być np. rodzinne projekty:

            a.przygotowanie produktów i pieczenie ciasta z wykonaniem notatki dotyczącej czasu przeprowadzania kolejnych czynności w projekcie;

            b.opracowanie rodzinnego księgozbioru z klasyfikacją książek według przyjętej zasady;

            c.zorganizowanie rodzinnego turnieju gier planszowych;

            d.rodzinna wycieczka po wirtualnym muzeum z wykonaniem notatki na temat ciekawych eksponatów i zapisu informacji o nich;

            e.budowanie z klocków konstrukcji na wybrany temat;

            f.przygotowanie świątecznych kartek dla koleżanek i kolegów z klasy w wersji papierowej i cyfrowej.

            DLA RODZICÓW

            Drodzy Rodzice!

            Dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół, do których uczęszczają Państwa dzieci, dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia.

            Zachęcamy do stałego komunikowania się ze szkołą i współpracy z nauczycielami w zakresie organizacji zdalnego nauczania.

            Zawieszenie zajęć wychowawczych i dydaktycznych w szkołach nie oznacza, że najmłodsi uczniowie przestają kontynuować proces wychowania i kształcenia. Obecna sytuacja sprawia, że podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej powinna być realizowana – przy współpracy nauczyciela i rodziców – w domu rodzinnym. W tym czasie, dla wspierania rozwoju dzieci, realizowane są konkretne zadania zapisane w podstawie programowej.

            Zadania te zobowiązują nauczycieli i wychowawcę do kontaktu z rodzicami, aby razem z nimi ustalić sposób i zakres realizowania działań edukacyjnych. W tym celu nauczyciele powinni zadbać o kontakt z rodzicami, wykorzystując np.:

            a.stronę internetową szkoły;

            b.komunikatory, profile szkół;

            c.kontakt telefoniczny.

            Nauczyciele wspólnie z rodzicami powinni określić najdogodniejszą formę wzajemnego kontaktu, która pozwoli im na rozważne oraz odpowiedzialne zorganizowanie i prowadzenie w warunkach domowych odpowiednich form wspierania rozwoju dzieci.

            Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Proponowane sposoby działania, narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i stać się ważnym elementem ich rozwoju, również po powrocie do stacjonarnego trybu uczenia się.

            Rodzicu,

            1. W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale także na rozwijanie innych form aktywności dziecka, w tym na aktywność fizyczną, odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych oraz pobudzanie zainteresowań.

            2. Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery obszary:

            a.edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line(w czasie rzeczywistym)oraz inne formy nauki ucznia (wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, czytanie lektur);

            b.aktywność ruchowa– w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne bezpieczne i możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym np.proste ćwiczenia gimnastyczne, taniec;

            c.obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach);można je wzbogacać np. o aspekty matematyczne (np. ważenie, odmierzanie, odliczanie), dotyczące ochrony środowiska (np. segregacja śmieci i rozmowa na ten temat); nawet obowiązki mogą być atrakcyjne, jeśli jest to czas spędzany z rodzicami, rodzeństwem, kiedy dziecko obdarzane jest uwagą, a jego rola jest ważna;

            d. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe; pomoc w rozpoznawaniu i rozumieniu emocji dziecka(np.w sytuacji doświadczania radości zwycięstwa czy zaakceptowania przegranej).

            3. Nauka w domu wymaga od dziecka większej samodzielności. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy, wzmacniaj jego poczucie sprawstwa, doceniaj samodzielnie wykonane zadania. Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną naukę.

            4. Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły.

            5. Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość (np. trudności techniczne, posiadane zasoby i możliwości sprzętowe).

            6. Pomóż dziecku zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd. Zadbaj o ograniczenie czynników, które mogą rozpraszać dziecko w czasie nauki.

            7. Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.

            8. Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały, pomóż w przekazywaniu rezultatów wykonanych prac .

            9. Zwróć dziecku szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z internetu. Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych aktywnościach. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz na stronach: https://it-szkola.edu.pl/;https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci.

            10.Sprawdzajaktualności i komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które dotyczą edukacji zdalnej.

            Szanowni Rodzice, w tej nietypowej sytuacji nauczyciele wciąż wypełniają swoje zadania, chociaż w zmienionej formie. Pozostają otwarci na współpracę z Wami i cały czas za pośrednictwem przekazywanych zadań, inspiracji, uwag mają wpływ na proces rozwoju Państwa dzieci.

            DLA NAUCZYCIELI

            Drodzy Nauczyciele!

            Edukację wczesnoszkolną powinny charakteryzować: spokój i systematyczność procesu nauki, wielokierunkowość, dostosowanie tempa pracy do możliwości psychoruchowych każdego ucznia.

            Obecnie Waszym największym wyzwaniem jest koordynowanie pracy uczniów w warunkach nauki w domu, zgodnie z realizowanym programem nauczania. Wykorzystajcie do tego sprawdzone zasoby cyfrowe, w tym multimedialne, dostępne np.:

            a.na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej2https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna– zamieszczony tutaj multimedialny e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej z serii „Zgrzyciaki” może być wykorzystywany i polecany jako ciekawy materiał uzupełniający;

            b.na platformie https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/(szkoła podstawowa) – nowa edycja portalu, uruchomiona z początkiem tego roku szkolnego, zawiera bazę sprawdzonych zasobów edukacyjnych na bieżący szkolny (2020/2021); w zakładce „archiwum” dostępne są także materiały do lekcji przygotowanych w okresie od marca do czerwca br.;

            c.na portalu https://www.scholaris.pl/ –dostępne są tutaj np. scenariusze lekcji dla klas I-III szkoły podstawowej oraz karty pracy;

            d.na platformie https://eszkola.tvp.pl/– publikowane w paśmie edukacyjnym  „Wesoła Nauka” zajęcia są skierowane do przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli. Prowadzący wraz z nauczycielami, rodzicami, youtuberami i gwiazdami telewizji zapraszają dzieci do fascynującego świata nauki. Prezentują zaskakujące eksperymenty i informacje na temat rejestracji i logowania oraz pracy w środowisku platformy, wraz z filmami instruktażowymi, są zamieszczone na platformie epodreczniki.pl (zakładka: filmy instruktażowe i instrukcje) doświadczenia naukowe oraz kreatywne gry i zabawy. Nie brakuje zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki, z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli.

            Przydatne informacje na temat popularnych kanałów informacyjnych, materiały i narzędzia, proste poradniki video, a także programy, które mogą ułatwić Państwu pracę zdalną z uczniami, znajdują się również na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

            Drodzy Nauczyciele, kontaktujcie się z rodzicami w rozsądnych odstępach czasowych, przedstawiając propozycje projektów możliwych do przeprowadzenia w domu. Praca dziecka z zeszytem czy wypełnianie tzw. kart pracy nie powinny być podstawową formą aktywności dzieci. Ważne jest wspieranie, w miarę możliwości, wielokierunkowej aktywności dzieci oraz zmniejszenie nacisku i rzadsze zadawanie obowiązkowych zadań i ćwiczeń do wykonania w terminie.

            W zdalnym nauczaniu należy wziąć pod uwagę higienę pracy oraz naturalne potrzeby dziecka, a także ograniczoną dyspozycyjność Rodziców.

             

          • 11 Listopada - Święto Niepodległości

          • Tego roku, inaczej niż zazwyczaj uczciliśmy Święto Niepodległości. Sytuacja epidemiologiczna zamknęła nas w domach, ale to nie powstrzymało nas przed oddaniem hołdu naszej ojczyźnie. 

            Uczniowie stanęli na wysokości zadania i pod opieką nauczyciela historii, Pani Joanny Krukowskiej, przygotowali przepiękny film. Akademia odbyła się w formie on-line.

             

            Zapraszamy do obejrzenia filmu.

          • Święto Odzyskania Niepodległości - 11 Listopada

          • 11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

            10 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy 102 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony. Przedszkolaki wraz z Panem Dyrektorem Jerzym Krukiem oraz Personelem placówki o 11:11 wspólnie odśpiewali pieśń Mazurka Dąbrowskiego przyłączając się tym samym do  uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

            Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.

             

          • Akcja charytatywna dla Lenki

          • W naszej szkole odbyła się zbiórka plastikowych korków dla Lenki Mazur, która walczy z SMA czyli rdzeniowym zanikiem mięśni.

            Samorząd uczniowski, pod opieką Przemysława Olesińskiego, zmobilizował uczniów szkoły aby nie wyrzucali plastikowych korków do śmieci tylko przeznaczyli na akcję charytatywną dla Lenki. Udało się zebrać pokaźną liczbę zakrętek, które pomogą rodzicom Lenki w uzbieraniu kwoty potrzebnej na kosztowne leczenie.

             

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tej akcji.

          • Ważne! Nauka zdalna!

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

            Od dnia 09.11.2020 w tryb nauki zdalnej przechodzą klasy I-III, klasy IV-VIII pozostają dalej w trybie zdalnym. Taka forma pracy obowiązuje do dnia 29.11.2020.

             

            Rodziców uczniów klas I-III, prosimy aby w dniach 5-6.11.2020 (czwartek, piątek) odebrali ze szkoły podręczniki dla dzieci. Informujemy również, że Szkoła posiada laptopy z programu "Zdalna Szkoł +" i "Zdalna Szkoła", które są dostępne dla uczniów z trudnościami w dostępie do odpowiedniego sprzętu na czas nauczania zdalnego.

             

            Przedszkole w naszej Szkole działa bez zmian.

          • Nauczanie zdalne

          • Drodzy Rodzice!

            Zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa z dnia 23.10.2020r. z dniem 26.10.2020r.(najbliższy poniedziałek) do 08.11.2020r. klasy IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne.

            Uczniowie klas I-III oraz przedszkola uczęszczają na zajęcia bez zmian.

            Szkoła - sekretariat funkcjonuje bez zmian w godzinach 7.30-15.00.

            Jednocześnie przypominamy iż w godzinach od 8.00 do 16.00 przemieszczanie się osób do 16 roku życia może odbywać się tylko pod opieką osoby dorosłej.

          • List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy

          • W podziękowaniu za udział w Narodowym Czytaniu "Balladyny" Juliusza Słowackiego, nasza szkoła otrzymała niezwykłe wyróżnienie. Sam Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda, wysłał do nas list z serdecznym podziękowaniem za współtworzenie tego wydarzenia.

            Jest nam niezmiernie miło, że Prezydent docenił nasz wkład w Narodowe Czytanie, za co bardzo dziękujemy!

          • Ważne! Transport uczniów!

          • Ważne!

            W transporcie dla uczniów organizowanym przez samorząd terytorialny, nie obowiązują limity dla transportu publicznego. Jednak konieczne jest zakrywanie nosa i ust!

            Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo!

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwana Dniem Nauczyciela. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Wójt Gminy Pani Aneta Larent, która przyznała Dyrektorowi szkoły, Panu Jerzemu Krukowi oraz nauczycielowi, Pani Annie Niedźwieckiej nagrodę Wójta Gminy Olszewo-Borki za wybitne osiagnięcia w dziedzinie edukacji. "Praca nauczycieli jest trudna i warta dużego uznania ze strony samorządu. Życzę Wam wszelkiej pomyślności, wytrwałości i powodzenia w wykonywaniu misji nauczyciela" - powiedziała Pani Aneta Larent.

            Aby uczcić to święto uczniowie przygotowali Galę wręczenia Oscarów. Każdy nauczyciel został nominowany w innej kategorii, a rolę Oscarów odegrały piękne, zdrowe i smaczne jabłka.

            Swoje talenty wokalne i recytatorskie zaprezentowali uczniowie klas III – VII. Po części artystycznej przemówił pan Dyrektor Jerzy Kruk i nagrodził nauczycieli za trud poświęcenia, który wkładają w to, aby kształcić młode pokolenie.

            Każdemu uczniowi radość się udziela, gdy zbliża się Dzień Nauczyciela.

            Z okazji tego zaszczytnego Święta niech każda buzia będzie uśmiechnięta.

            Wszyscy nasi kochani nauczyciele, dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.

            Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń składamy.

            Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

          • Pasowanie na Ucznia

          • Dzień 13 października był kolejnym wyjątkowym  dniem w naszej szkole, ponieważ odbyło się wtedy Pasowanie na Ucznia. Wszyscy uczniowie klasy pierwszej przybyli do szkoły ze swoimi gośćmi: rodzicami, rodzeństwem, kolegami i koleżankami z innych klas, bo przecież pasowanie  to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem naszej szkolnej rodziny.

            Po programie artystycznym, w którym dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie oraz muzyczne, przystąpiono do ślubowania. W jego trakcie uczniowie z wielką powagą obiecali, że będą przynosić chlubę rodzicom, nauczycielom, szkole i ojczyźnie, że będą dobrymi kolegami i pilnymi uczniami. Wszyscy trzymamy za nich kciuki i służymy pomocą, aby nie mieli trudności w realizacji tych postanowień.

            Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Pan Dyrektor Jerzy Kruk poprzez dotknięcie zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka  zamieniał go w prawdziwego ucznia. Dzięki hojnej pomocy rodziców po pasowaniu czekał na dzieci w klasie pyszny poczęstunek. Dzieci na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały również pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

          • Mistrzostwa w piłce nożnej

          • W sobotę 10 października na Orliku przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbyły się mistrzostwa powiatu Ostrołęckiego w piłce nożnej dziewcząt klas 4-6.

            Nasze dziewczyny zajęły 3 miejsce. Gratulujemy i czekamy na kolejne sportowe sukcesy!

             

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 2.10.2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcanie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędne w życiu codziennym.

            W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne, egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Do egzaminu przystąpiło 30 uczniów naszej szkoły. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, z także poznawanie matematyki.

          • Akcja "Pod biało-czerwoną"

          • Serdecznie zapraszamy do włączenia się do projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

            Zakup masztów i flag dla każdej z gmin

            Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – w szczególności wśród młodego pokolenia.

            W jaki sposób wziąć udział w projekcie?

            Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online.

            Informacja na ten temat znajduje się pod linkiem https://bialoczerwona.www.gov.pl/. Każdy mieszkaniec danej gminy może oddać jeden głos poparcia na swoją gminę.

            Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety!

          • Dzień chłopaka

          • 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci solenizantów. Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków. Poza tym chłopcy z klasy VIII zostali zabrani przez swoje panie na kręgle.

            Zabawa była przednia, wszyscy świetnie się bawili. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta, jeszcze raz, składamy na łamach naszej strony najserdeczniejsze życzenia!

          • Wizyta przedszkolaków u alpak

          • W poniedziałek 28 września, grupa naszych przedszkolaków pojechała do Wyszla. Do kogo? Do alpak! Pod okiem alpakoterapeutki, Pani Natalii Gąski, przedszkolaki zapoznały się ze zwierzakami - Karolem, Perłą, Inką, Nelą i Kajtkiem.

            Pani Natalia opowiedziała dzieciom o cechach charakterystycznych alpak, ich rodzajach i rasach. Każdy uczestnik miał okazję nakarmić zwierzęta, które chętnie dawały się przytulać i pogłaskać.

            W czasie tej wizyty mogliśmy poznać także inne zwierzęta w gospodarstwie Pani Natalii m.in. szynszyle, kurki i pawie.

            Po zajęciach czekał na nas słodki poczęstunek oraz ciepłe kiełbaski z ogniska.

            Dzieci były zachwycone spotkaniem z futrzanymi alpakami.

          • Wycinanka kurpiowska

          • 28 września uczniowie klas I-III  mieli okazję zapoznać się z kulturą kurpiowską. Razem z plastykiem, Panią Sylwią Larkiewicz uczestniczyli w warsztatach, na których nauczyli się wycinać tradycyjne kurpiowskie leluje.

            Dzieci z wielkim zaciekawieniem obserwowały pracę plastyka i wykonały przepiękne wycinanki.

            Zorganizowane warsztaty przybliżyły naszym uczniom piękno naszego regionu, jego wielobarwną tradycję i kulturę.

             

          • Spotkanie z Policjantami

          • 24 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z mł. asp. Anetą Waracką i asp. Krzysztofem Kolator z KMP w Ostrołęce.

            Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się.

            Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV-VIII. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w  szkole i poza nią. Pan Policjant poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.    

                       Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjanta.

               Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. 

            Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

          • Spotkanie przedszkolaczków z policjantem

          • Grupa przedszkolaków w Przystani gościła u siebie policjantów: Aspirant sztabowy Tomasz Buturla i młodszy aspirant Paweł Pierzchała, którzy przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa oraz przybliżyli dzieciom specyfikę pracy policjanta.  Rozmawialiśmy na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Policjant zwrócił uwagę dzieci na kolor umundurowania oraz przybliżył im na czym polega praca Policjanta. Największą jednak atrakcją był samochód policyjny, który zaparkował na terenie naszej szkoły. Dzieci miały okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz. Najwięcej radości wzbudzało włączanie sygnałów alarmowych. To był dzień, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.

             

             

             Składamy  serdeczne podziękowania policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce za poświęcony czas i ciekawe zajęcia. DZIĘKUJEMY!!!

          • Dzien przedszkolaka

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

             

            Każdy przedszkolak dobrze wie,
            że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
            od najmłodszego, aż po starszaka,
            wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

             

            20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w poniedziałek 21 września od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy.

            Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z krążkiem na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami, które na końcu ozdobiły, zgodnie z własnymi pomysłami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.

          • Projekt "zdalna Szkoła +”

          • Projekt "zdalna Szkoła +”

            Wójt Gminy Olszewo–Borki Pani Aneta Katarzyna Larent, przekazała Szkole Podstawowej w Przystani sprzęt komputerowy, zakupiony w ramach projektu pn. "zdalna Szkoła+ w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej" sfinansowany ze środków UE z Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

            Nasza szkoła pozyskała dwanaście laptopów z zestawami słuchawkowymi za łączną kwotę 23247,00 zł. Odbiorcami udzielanego wsparcia są uczniowie z rodzin wielodzietnych, zatem sprzęt będą mogli wypożyczyć najbardziej potrzebujący uczniowie szkoły do nauczania zdalnego.