• Dzień Babci i Dziadka

          • Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez w naszej szkole.To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

            Dnia 24 stycznia w szkole dbyła się ta wspaniała impreza. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. 

             

            Dzieci zaprezentowały przygotwane wcześniej Jasełka a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty.  Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.

            Szczególne podziękowania należy skierować do rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.

          • Śniadanie- ważna sprawa !

          • Czy wiecie, jak ważna jest rola śniadania w diecie młodego człowieka? A może znacie odpowiedź na to, jak komponować śniadanie w zależności od pory roku? Nasi uczniowie z klasy III, IV, V  mogą pochwalić się, że mają tę wiedzę w “małych paluszkach”! 

            Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych  przez  pielęgniarkę Panią Monikę Zawrotną. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda aktualna piramida żywienia, jakie składniki i w jakich ilościach powinny składać się na pożywne, zdrowe śniadanie oraz jak jeść by dostarczać organizmowi energii nie tylko do zabawy, ale i nauki.

            Już kolejnego dnia wszyscy uczniowie przekonali się, że odpowiednio skomponowane i spożyte śniadanie (to pierwsze, jak i drugie) wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie oraz zdolność uczenia się. Jak to się stało? Ich śniadaniówki były pełne zdrowych produktów, nie tylko owoców i warzyw, ale również produktów bogatych w zdrowe węglowodany, tłuszcze, białka i inne ważne składniki mineralne. Po takich posiłkach dużo lepiej skupiali się na zadaniach, byli bardziej aktywni i weseli.

            W imieniu  klas III-V jeszcze raz dziękujemy Pani Monice za ogrom przekazanej nam wiedzy i inspirację do przyjrzenia się temu, co znajduje się w uczniowskich śniadaniówkach.

             

             

          • Dzień Eksperymentów w przedszkolu

          • 19.01 odbyły się w przedszkolu bardzo ciekawe zajęcia badawcze. Zajęcia o charakterze eksperymentu, zwane również zabawami badawczymi są niezwykle istotne w wielokierunkowym rozwoju dziecka oraz zaspokajaniu naturalnej ciekawości poznawania otaczającego świata. Tego typu zabawy pozwalają na doświadczanie nowych wrażeń, odkrywanie nieznanych dotychczas właściwości przedmiotów i zjawisk, prowadzenie obserwacji oraz wyciąganie trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów i zjawisk.

            Na zajęciach nie zabrakło m.in.  uciekającego pieprzu, lawy w szklance, nurka, wulkanu, wciągania wody przez gasnącą świeczkę,  i wiele innych ciekawych badań.

             

          • Jasełka w kościele

          • Drodzy Rodzice !

            Serdecznie zapraszamy na Jasełka przygotowane

            przez uczniów Szkoły Podstawowej w Przystani.

            Przedstawienie odbędzie się w niedzielę 29.01.2023 r.

            w trakcie Mszy Świętej  w kościele Narodzenia NMP i św. Maksymiliana Marii Kolbego

            w Nowej Wsi o godz. 10.00.

            Dzieci występujące w przedstawieniu zapraszamy do kościoła na godz. 9.00

             

          • Zajęcia z robotem Cue

          • W dniu 13.01.2023 wkroczyliśmy z naszymi uczniami w wymiar kodowania oraz robotów . Dzięki projektowi Laboratoria przyszłości do naszych sal lekcyjnych zawitał robot Cue.

            Przedszkolaki miały możliwość poznać sposób tworzenia drogi którą będzie poruszał się robot, kodowali, uczyli się kształtów oraz liczb z naszą naukowa maskotką. Uczyli się nie tylko kodowania ale również języka angielskiego. Dodatkowo wykonali zadania w których z wybranych elementów tworzyli wylosowanego robota przyszłości... A może właśnie jesteśmy świadkami gdzie tworzy się historia i zaprojektowaliśmy nowoczesne roboty...

            Zajęcia z robotem Cue spodobały się również uczniom na zajęciach świetlicowych. Uczniowie wysłuchiwali komend i wskazówek robota, poczym starannie wykonywali polecenia polegające na powtórzeniu sekwencji znaków ( ćwiczenia zapamiętywania) co utrudniał robot, który zmieniał położenie, kręcił głową, wydawał mylne odgłosy, które miały za zadanie rozpraszać ucznia. Każdy chciał spróbować swoich sił w pojedynku z robotem.

          • Kurpiowskie smakołyki- fafernuchy

          • Fafernuchy to tradycyjne kurpiowskie ciasteczka z marchewki i mąki, z dużą ilością pieprzu. Słodko-pikantne przysmaki od lat królują na stołach mieszkańców Kurpiowszczyzny, a tradycja ich wypiekania zachowała się do dziś. Każda gospodyni ma swój sekretny przepis i dodaje do nich swój sekretny składnik.

            Fafernuchy to jeden z symboli Kurpiów. Pieczono je często w okolicy święta Trzech Króli. Jak zrobić te wyjątkowe i oryginalne ciastka? To bardzo proste - wystarczy marchew, mąka i pieprz. Opcjonalnie można dodać miód i trochę śmietany, wówczas ciasteczka będą nieco wzbogacone smakowo.

            Przed laty gospodynie na Kurpiach przygotowywały je z mąki żytniej i piekły w piecu opalanym drewnem i węglem. Teraz uczniowie klasy III przyrządzają je z pomocą nowoczesnego robota kuchennego Hendi oraz  piekarnika elektrycznego ale i tak wychodzą pyszne, przywołując wspomnienia dawnej Kurpiowszczyzny, babcinego domu i ducha przeszłości.

          • Apel z nagrodami

          • Dziś nasi uczniowie uczestniczyli w apelu, podczas którego wręczone zostały nagrody dla dzieci. 

            Nagrody  oraz dyplomy otrzymali uczniowie, którzy brali udział w :

            • Konkursie plastycznym " Bajkowa zakładka do książki "
            • Konkursie plastycznym " Najpiękniejsza kartka Bożonarodzeniowa"
            • Konkursie recytatorskim " Wiersze które każdy zna"
            • Wzorowe wywiązywanie się z obowiązków czytelnika 

            Nagrody wręczył Dyrektor Szkoły- Jerzy Kruk oraz Marcin Grabowski - Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów !