• Wyjazd Mikołajkowy przedszkolaków !

          •  W czwartek, 14.12.2023 r. w ramach prezentu Mikołajkowego dzieci z naszego przedszkola wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw Nadilandia w Kadzidle.  Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśniczych grup, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków . Dodatkową i najbardziej wyczekiwaną przez dzieci atrakcją było spotkanie z Mikołajem ! 

            Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola. 

          • Konkurs na Najciekawsze Opowiadanie- rozstrzygnięty

          •  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literackim pt. "Moja rodzina jest super. Jak spędzamy wolny czas". Organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Olszewie-Borkach. Zadanie uczestników polegało na napisaniu opowiadania o swojej rodzinie i o tym, jak spędzają czas ze swoją rodziną. Celem konkursu było: kształtowanie poprawnej wypowiedzi pisemnej na dany temat. Rozwój myślenia i inwencji twórczej uczniów, a także popularyzacja książki, biblioteki i czytelnictwa.


            Nasza szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI: Anna Bielacka, Maja Paula Bonus i Maja Szok-Porębska


            Komisja Konkursowa dokonała oceny prac konkursowych:
            II miejsce: Anna Zofia Bielacka, Maja Paula Bonus
            III miejsce: Maja Szok- Porębska


            14 grudnia Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie-Borkach pani Elżbieta Nakielska, wręczyła laureatom dyplomy i nagrody.
            Gratulacje!

          • Ozdabianie choinki klasy pierwszej

          • Czas przedświąteczny to okres oczekiwania na miłe chwile. Uczniowie klasy 1 wzięli udział w wyjątkowym wspólnym przedsięwzięciu - ubieraniu klasowej choinki. Zawiesili na gałązkach lampki, bombki, łańcuchy, gwiazdki i inne ozdoby. W klasie zapanował świąteczny nastrój. Ubieranie choinki przebiegło w miłej atmosferze współpracy.

          • Wspólne pieczenie ciasteczek klasy pierwszej i przedszkolaków!

          • Dnia 13.12.2023 r. dzieci z  oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej miały bardzo pracowity dzień. Motywem przewodnim tego dnia było pieczenie ciasteczek. Wszystkie dzieci ochoczo i z wielkim zaangażowaniem rozgniatały i wałkowały ciasto. Dużą część "ciężkiej" pracy wykonał za nas robot kuchenny Hendi zakupiony w ramach programy "Laboratoria przyszłości". Największą natomiast radość sprawiło dzieciom nadawanie ciasteczkom odpowiednich kształtów. Były między innymi serca, gwiazdki, bałwanki, mikołaje i wiele innych. Następnie ciasteczka zostały upieczone w szkolnej kuchni, a dookoła rozchodził się aromatyczny zapach. 

            Wspólne wypieki dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń, ale chyba największą przyjemność sprawiła degustacja naszych ciasteczek .

          • „Skierkowski 21”

          • W dniu 11 grudnia 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Skierkowski 21”. III już edycję konkursu zorganizowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu Filia Biblioteczna w Wykrocie wspólnie z Publiczną Szkołą Podstawową im. Brata Zenona Żebrowskiego w Wykrocie.

            Konkurs, miał na celu nie tylko przybliżyć uczestnikom postać i dorobek księdza Władysława Skierkowskiego, ale również rozwijać wśród nich zainteresowanie regionem, jego historią i tradycją oraz kształtować poczucie własnej tożsamości regionalnej. Konkurs skierowany był do uczniów klas od IV do VIII ze szkół podstawowych z terenu gmin kurpiowskich, nauczycieli, rodziców oraz osób zainteresowanych postacią księdza Władysława Skierkowskiego.

            Do konkursu przystąpiło 13 drużyn, w tym 44 uczniów Szkół Podstawowych oraz 11 osób dorosłych – mieszkańców następujących gmin kurpiowskich: Czarnia, Łyse, Kadzidło, Olszewo- Borki i Myszyniec.

            Nasi uczniowie zostali wyróżnieni : Julian Bączek, Julian Radziński, Weronika Załęska oraz Aleksandra Żerańska

          • Sensorki

          • W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy SENSORKI. Są to zajęcia wspierające rozwój dzieci w oparciu o metodę integracji sensorycznej. Podczas zajęć BAWIMY SIĘ Z SENSEM - utrwalamy schemat własnego ciała, stymulujemy zmysły, koncentrując się na dwóch-trzech zmysłach podczas jednych zajęć (a w sumie mamy 7 zmysłów!). Na zajęciach będziemy tańczyć śpiewać, doświadczać, masować, ugniatać, turlać się, wąchać, smakować, , brudzić -czyli poznawać siebie i świat WIELOZMYSŁOWO.

          • Zajęcia świetlicowe

          • 13.12. 2023 roku uczniowie podczas zajęć świetlicowych korzystali z klocków konstrukcyjnych Korbo z projektu laboratoria przyszłości. Chłopcy konstruowali maszyny, które kojarzą się z zimą, powstały nowatorskie projekt. Odwzorowywali również sekwencje powtarzające się na kartach pracy.Zabawa poprzez naukę jest bardzo efektowna. Uczennice swoją kreatywność przelały na papier. Rysowały panią Zimę. Nie możemy się doczekać kolejnych zajęć...

          • Zajęcia integracyjne z pedagogiem

          • Dziś podczas zajęć integracyjnych z pedagogiem uczniowie klas 1-8 mieli możliwość wykazania się kreatywnością, cierpliwością oraz wypróbować techniki plastyczne w praktyce. Naszym zadaniem było wykonanie ozdób świątecznych, które będą wykorzystane w szczytnym celu- będą sprzedawane na szkolnym kiermaszu bożonarodzeniowym. Dziś karty świąteczne, ozdoby choinkowe, a jutro... Jutro ciąg dalszy... Jutro stroiki do postawienia na świątecznym stole... W między czasie uczniowie zapoznali się z tematem: Jak radzić sobie ze stresem? Zajęcia sensoplastyczne są idealne do rozmów oraz do odstresowania się.

          • Mikołajki

          • 6 grudnia to dzień bogaty w pozytywne emocje i powody do radości. Rozpoczelismy go od wręczenia sobię drobnych mikołajkowych upominków i słodkiego poczęstunku natępnie zaopatrzeni w czapki i rękawiczki, uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i opiekunami, doskonalili  jazdę na łyżwach. Większość z nich po raz pierwszy zmierzyła się z lodową taflą.  Nie obyło się oczywiście, bez drobnych upadków ale entuzjazm jaki towarzyszył uczniom podczas jazdy łagodził drobne potknięcia. Nowicjuszom w nauce jazdy na łyżwach oprócz opiekuna pomagały zaprzyjaźnione „pingwiny”, które w tym dniu również wybrały się na lodowisko.

            W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy łyżwiarskiego wypadu odwiedzili Muzeum w Przasnyszu. Wystawa "Złoty wiek Przasnysza" opowiada o czasach świetności miasta w XV i XVI wieku. Przasnysz w II połowie XVI w. był trzecim co do wielkości miastem na Mazowszu (po Warszawie i Płocku). Dzieje miasta przedstawione są od legendarnej wizyty księcia Konrada w chacie młynarza Przaśnika po wyjątkowy rozkwit tego handlowego ośrodka w XVI wieku. Narracja wystawy oparta jest na czterech modułach: Legenda, Przasnysz - miasto lokacyjne, Przasnysz - miasto handlowe, Przasnysz - miasto rzemieślników. 

            Ekspozycja w głównej mierze skierowana jest do najmłodszych odbiorców w wieku od 5 do 12 lat. Wystawa jest ciekawą formą lekcji historii poprzez wykorzystanie multimedialnych technik ekspozycyjnych, takich jak: projekcje cyfrowe, gry, aplikacje edukacyjne na ekrany dotykowe. Po ekspozycji oprowadzają Miłka i Przemko, wirtualne dzieci mieszkające w Przasnyszu w dawnych wiekach, które pojawiają się też w multimedialnych aplikacjach. W atrakcyjnej formie zarówno starsze dzieci, jak i przedszkolaki, mogą łatwo przyswajać wiedzę na temat historii miasta. 

            Po wszystkich  atrakcjach zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do szkoły. Ten dzień zapamiętamy na długo !

                

          • Św. Mikołaj w przedszkolu

          • 6 grudnia, dzieci z naszego przedszkola od samego rana nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka Św. Mikołaja. Były zniecierpliwione i podekscytowane. Rysowały laurki dla Mikołaja, śpiewały piosenki....i ...gdy tylko Mikołaj pojawił się w drzwiach wywołał u wszystkich dzieci ogromną radość.

            Przedszkolakom przyniósł wór pełen prezentów i zaproszenie do sali zabaw na mikołajkowe wygibasy. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz opowiadania świąteczne czytane przez naszego gościa.

            DZIĘKUJEMY ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

          • „DRAGI DONIKĄD”-profilaktyczny spektakl

          • Dnia 5.12.2023 uczniowie naszej szkoły wybrali się na profilaktyczny spektakl „DRAGI DONIKĄD”, który obejrzeliśmy dzięki sponsorom- Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski.

            Spektakl jest swoistą analizą problemu jaki stanowią „narkotyki przyszłości”, a także studium współczesnego społeczeństwa.

            Używki stają się pretekstem do rozmowy o dorastającym pokoleniu, o zaniku wartości oraz o degradacji, której są symbolem. Sztuka składa się z siedmiu odsłon, siedmiu stopni w ciągu których obnażona zostanie brutalna prawda na temat samych dopalaczy oraz motywacji społecznej, która stoi za dopalaczami.

            Uczniowie mogli się zmierzyć z pytaniem: Czym tak naprawdę są „narkotyki przyszłości”? Z jednej strony są substytutem przygody, potrzebą przeżycia czegoś, czego rzeczywistość nie dostarcza, straszliwym w skutkach „nieznanym światem”, który kusi w czasach, gdy internet, media czy popkultura odzierają świat z wszelkiej tajemnicy. Z drugiej strony dopalacze są narkotykiem pustym, szybkim, łatwym, pozbawionym jakiegokolwiek kontekstu, ideologii, a tym samym wpasowują się idealnie w krytykę zmierzającego donikąd pokolenia skrótu, pokolenia komunikacji smsowej, emotikonów, żyjących dwa dni memów, bezcelowych fenomenów w stylu harlem shake, czy gangnam style, hollywoodzkich trailerów, pokolenia testowych matur, myślowych skrótów, pokolenia, gdzie wszystko jest szybkie, łatwo dostępne i przede wszystkim – zapewniające nagły, zaskakujący, mocny i najlepiej nieprzewidywalny efekt. Rosyjska ruletka naszych czasów.

            Paradoksalnie dopalacze, choć noszą znamię narkotyku „pokolenia”, w swoim efekcie nie tworzą nawet wspólnoty, ale odrywają swoją ofiarę od całej sfery zewnętrznej, zamykają ją w swoim, kompletnie nieokreślonym świecie.

            Spektakl był niezwykłym przeżyciem, które zwieńczyło osobiste spotkanie z aktorami występującymi na scenie. Wspaniała lekcja wychowawcza przedstawiona przez aktorów, w towarzystwie świateł i dźwięków poruszyło wszystkich widzów, a zaangażowanie i ciekawość pisała się na twarzach oglądających.

          • Christmas time! Język angielski z aplikacją Nearpod!

          • W klasach 4 i 5 uczniowie zostali wprowadzeni w świąteczny nastrój. Za pomocą aplikacji Nearpod przenieśliśmy się do świata online, gdzie oglądaliśmy i słuchaliśmy prezentacji na temat słownictwa związanego ze Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie powtarzali za lektorem nowe słowa i starali się je zapamiętać, następnie wykonywaliśmy interaktywne ćwiczenia polegające na szukaniu par, dopasowywaniu angielskich wyrażeń do polskich odpowiedników, a czy nowo poznane słownictwo bożonarodzeniowe zostało utrwalone, sprawdziliśmy za pomocą interaktywnej gry, podczas której uczniowie wcielili się w wybrane przez siebie zwierzątka. Co więcej, podczas zajęć zaprezentowaliśmy nasze umiejętności plastyczne, wykonując ilustracje przedstawiające symbole Świąt Bożego Narodzenia. Czy taka interaktywna przygoda z językiem angielskim podobała się naszym uczniom? Sami zobaczcie!

            Życzymy wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, po angielsku: Merry Christmas!

            Lekcję świąteczną opracowała i przygotowała p. Małgorzata Pieńkos.

          • ŻYCZLIWE KARTKI

          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które na dobre zagościło w naszych szkolnych kalendarzach. Wiele szkół rokrocznie, 21 listopada, celebruje ten dzień wykorzystując go do uświadamiania całej społeczności szkolnej, jak ważna jest życzliwość na co dzień, nie tylko od święta. I nie chodzi tutaj o spektakularne czyny, ale małe gesty, które czynią świat lepszym. Życzliwość kryje się w drobiazgach dnia codziennego. Nie kosztuje nas właściwie nic, a może działać cuda. Zwykły uśmiech, ciepłe słowo czy miły gest potrafią zmienić komuś dzień.

            Z okazji tego szczególnego dnia nasi uczniowie samodzielnie wykonali ŻYCZLIWE KARTKI  dla swoich bliskich. Na kartkach lub w środku laurki znalazły się krótkie pozdrowienia, życzenia lub po prostu coś miłego (np. rysunek), co ucieszyło obdarowaną osobę. Nasze ŻYCZLIWE KARTKI zbieraliśmy przez tydzień do specjalnie przygotowanego pudełeczka. Na koniec tygodnia pani Kamila Głażewska rozdała wszystkim uczniom ŻYCZLIWE KARTECZKI które sprawiły wszystkim wielką radość.

            Pamiętajmy także, że dobro zawsze do nas wraca, a dzięki uprzejmości, sami stajemy się szczęśliwsi

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożeni- rozdanie nagród

          • Nie każdy ma zdolności matematyczne, ale nawet humaniści znają tabliczkę mnożenia, która w dniu 17 listopada obchodziła swoje święto. Akcja zachęca do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Stwarza również uczniom okazję do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. W trakcie tego dnia każdy Uczeń i Nauczyciel mógł sprawdzić swoją wiedzę z tabliczki mnożenia.

            Każdy, kto odpowiedział prawidłowo na 5 losowych pytań, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Osoby, które odpowiedziały bezbłędnie na wszystkie przykłady otrzymały również słodki upominek który wręczy dyrektor szkoły Jerzy Kruk w dniu 28.11.2023 r.

          • Rodzice czytają dzieciom

          • W bieżącym roku rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu akcję czytania książek przez rodziców, która ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych wśród przedszkolaków, przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem W środę po obiadku rodzice czytają dzieciom książeczki przyniesione z domu lub z przedszkolnej biblioteki. Dzieci z zaciekawieniem słuchają bajek i oglądają kolorowe ilustracje. Chętnie rozmawiają na temat bohaterów oraz ich przygód. Dziś dziękujemy pani Ewie Mikulak za wprowadzenie dzieci w świat "Trzech Świnek" oraz "Wilka i siedmiu koźlątek" oraz za pyszny biszkopt na deser.