W dniu 19 lutego naszą placówkę odwiedzili panowie policjanci, którzy przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba oraz przypomnieli korzyści noszenia ubrań posiadających elementy odblaskowe. Utrwalony został numer alarmowy 112. Największym zainteresowaniem cieszyły się wśród przedszkolaków opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstrowanie sprzętu policyjnego.
Wizyta policjantów w przedszkolu
Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu, przysmaki dla ptaków
- 3
Uczniowie klas VII i VIII nie są obojętni wobec zimowej sytuacji ptaków. Przygotowali specjalne kule z produktów uwielbianych przez skrzydlatych braci mniejszych. Nie zabrakło w nich ziaren zbóż, słonecznika, dyni oraz tłuszczu. Tak przygotowane przysmaki zawisły w szkolnym ogrodzie.
Klasowe obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, 21 lutego 2025 r.
- 2
Klasy VII I VIII wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez katedrę Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie rozwiązywali zadania online przygotowane specjalnie na tę okazję przez studentkę polonistyki.
Dzień Kota w naszej szkole!
- 6
18 lutego zrobiło się naprawdę kociarsko!
Dzieci poznały fascynujący świat kotów – dowiedziały się, że kotki mogą bardzo różnić się od siebie, szczególnie umaszczeniem. Ale jest coś, co je wszystkie łączy… Kocimiętka! A co to takiego? Dlaczego koty ją tak uwielbiają?
Nasi uczniowie świetlicy oraz przedszkolaki byli zachwyceni zajęciami. Posiadali na twarzach uśmiechu było co niemiara, a zmysł węchu pracował na pełnych obrotach! Nie zabrakło również zabawy ruchowej! Jak prawdziwe kotki dzieci ćwiczyły zwinność i refleks, próbując złapać i przemieścić kłębek włóczki po torze przeszkód. Poradziły sobie świetnie ze stworzeniem fotobudki z kotami oraz prac plastycznych, sweterki oraz szaliki dla kotów wyszły przepiękne.
Dla kota nie ma miejsca, w które by nie wszedł – i tak samo nasi uczniowie pokonały każdą przeszkodę z gracją prawdziwych kocich akrobatów. Co uczniowie rozwijali? Zmysł węchu Zwinność i koordynację ruchową. Refleks i koncentrację Świadomość różnic i podobieństw w świecie zwierząt
Pedagog Beata Ryfa
II Powiatowy Konkurs "Bożonarodzeniowy Anioł"
W dniu 30 stycznia 2025 roku, odbyło się podsumowanie II Powiatowego Konkursu "Bożonarodzeniowy Anioł". Konkurs zorganizowała Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Czerwinie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Czerwinie dzięki wsparciu Zarządu Powiatu Ostrołęckiego oraz Wójtów Gmin z terenu działania placówki. W uroczystości wzięli udział: Wicestarosta Ostrołęcki - Pan Artur Kozłowski, Radna Powiatu Ostrołęckiego - Pani Mariola Zalewska,Wójt gminy Goworowo - Pan Piotr Kosiorek oraz Przewodnicząca Rady Gminy Czerwin - Pani Justyna Jabłonka. Wójta gminy Czerwin reprezentowała Pani Izabela Załęska - Sekretarz Gminy Czerwin.
Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z powiatu ostrołęckiego w wieku od 3 do 20 lat i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do oceny wpłynęło 98 aniołów różnej wielkości, wykonanych w różnych technikach i z różnych materiałów.
Nasi uczniowie zajeli:
w kategorii dzieci z programu WWRD - I miejsce- Antoni Julian Archacki
w kategorii dzieci w wieku przedszkolnym ( 3 – 6 lat) - Wyróżnienie - Antoni Jaworowski
w kategorii uczniowie szkoły podstawowej – kl. I – III - Wyróżnienie -Franciszek Archacki
Nagroda wójta Gminy Olszewo – Borki otrzymał Konrad Pawlikowski
Nagroda Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Czerwinie otrzymała Aleksandra Żerańska
Serdecznie gratulujemy !
Co pływa a co tonie....eksperymenty klasy drugiej
- 6
Mali badacze z klasy II wykonali eksperyment z wodą i sprawdzili, co pływa, a co tonie, co się rozpuszcza w wodzie a co nie oraz co się z wodą miesza. Do wykonania doświadczenia wykorzystaliśmy przedmioty codziennego użytku np. różnego rodzaju przyprawy, olej, farby, spinacze, kawałki kartki itp.
Takie samodzielne doświadczenia uczą lepiej rozumieć i poznawać przyrodę oraz otaczający nas świat. Zostaną one na pewno na długo w pamięci.
Zajęcia sensoryczne w przedszkolu
- 7
Dzisiejsze sensorki połączyliśmy z zajęciami wzmacniającymi poczucie własnej wartości. Dzieci metodą "słoneczko" przygotowały słoneczka z kolorowymi promyczkami, na których zostało zapisane to, co świetnie potrafią robić. Podczas zajęć dzieci miały możliwość uświadomić sobie swoje zalety, mocne strony. Uczyły się prezentować je na forum grupy. Ćwiczyły przekazywanie pozytywnych informacji zwrotnych, dowiedziały się co inni uważają za ich zalety.
Dzień Klocków Lego
- 4
W dniu 29 stycznia obchodziliśmy Dzień Klocków LEGO. Świętowaliśmy ,bawiąc się wspólnie różnymi rodzajami klocków, porównywaliśmy wielkości, faktury i ich kolory.
Budowaliśmy ogromne wieże w grupach i indywidualnie, nie zabrakło również elementu rywalizacji . Segregowaliśmy klocki z użyciem spinaczy, a to wcale nie było łatwe. Podczas zabaw mogliśmy poukładać z klocków również różne wzory i rytmy i dowiedzieliśmy się, że można z nich zrobić niemal wszystko.
Na koniec każdy z przedszkolaków otrzymał Dyplom mistrza układania klocków Lego.
Jasełka w kościele parafialnym
- 5
26 stycznia 2025 r. na mszy świętej o godz. 10.00 i 12.00 w kościele Narodzenia NMP i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Nowej Wsi dzięki uprzejmości proboszka ks. Bogdana Najda uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie jasełkowe. Młodzi aktorzy wcielili się w postacie, które oczekiwały na przyjście Jezusa Chrystusa na świat składając pokłon Świętej Rodzinie.
Jasełka, wystawione w kościele na mszy świętej dla szerokiego grona społeczności lokalnej, to niewątpliwie ogromne przeżycie dla młodych aktorów.
Wszyscy biorący udział w przedstawieniu otrzymali gromkie brawa i słowa uznania Księdza Proboszcza.
.
Jedzenie w Niemczech “Essen in Deutschland”- zajęcia niemieckiego
- 6
Klasa 7 pracę z nowym słownictwem zaczęła w nietypowy sposób. Słownictwo i gramatykę do działu Jedzenie w Niemczech“Essen in Deutschland” uczniowie poznali i utrwalali na wiele sposobów. Każdy dopasował sposób uczenia do samego siebie i swoich predyspozycji. Uczniowie stworzyli projekty wykorzystując zdobytą wiedzę.
Metoda uczenia się przez działanie jest skuteczniejsza dla uczniów, ponieważ doświadczanie konsekwencji własnych działań pomaga im: zapamiętywać informacje i koncepcje przez dłuższy czas, rozwijać umiejętności i lepiej rozumieć koncepcję, pielęgnować ich ciekawość i zainteresowanie procesem uczenia się.
Przypomnieliśmy sobie również “Co pomaga na szybką naukę?”
-Skoncentruj się i bądź uważny. Skuteczna nauka zaczyna się od koncentracji. ..
Przejdź na głęboki poziom przetwarzania informacji. ...
Twórz powiązania z tym, co już wiesz. ...
Kategoryzuj i porcjuj informacje. ...
Wzbudzaj w sobie emocje podczas nauki. ...
Nadawaj informacjom osobistego znaczenia. ...
Wykorzystuj wyobraźnię ...
Zaplanuj powtórki.
J. niemiecki
Klasa 7 bardzo chętnie wykonuje zadania dodatkowe. Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali wiedzę dotyczącą Berlina. Podsumowanie wiedzy nie musi być nudne, a projekt wykonany przez uczniów zapewne pozwoli na przyswojenie wiedzy o stolicy Niemiec.
Podsumowanie pracy z lekturą metodą projektu.
Wieści z klas V i VI.
Uczniowie klasy V omówili powieść napisaną przez C. S. Lewisa "Lew, Czarownica i stara szafa". Wykonali szafy do świata Narnii.
Natomiast szóstoklasiści pracowali z dziełem autorstwa J. R. R. Tolkiena, zamykając lekturę w pudełku.
Dzień Babci i Dziadka
- 31
Dnia 24 stycznia w szkole dbyła się ta wspaniała impreza. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie.
Dzieci zaprezentowały przygotwane wcześniej Jasełka a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
Szczególne podziękowania należy skierować do rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.
Prezenty od serca
- 3
Fafernuch- jest to tradycyjne kurpiowskie ciasteczko z marchewki i dodatkiem pieprzu. Umiejętność wypieku tego przysmaku jest pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie.Nazwa prawdopodobnie pochodzi od niemieckiego słowa pfefferkuchen, co oznacza, że przepis zawitał do nas z Zachodu.
22.01.2015r. uczniowie klasy drugiej przygotowali CIASTECZKA PROSTO Z SERCA dla naszych Kochanych Dziadków z okazji Ich święta. Receptura iście królewska;marcheweczka, mąka , miód i minimalna ilość cukru. Z życzeniami długich lat życia w zdrowiu i radości <3
Laboratoria Przyszłości
- 5
Zbliża się półrocze. Czas podsumowań oraz przedstawienia efektów naszej pracy. Podczas spotkań oraz zajęć systematycznie wykorzystywaliśmy narzędzia edukacyjne otrzymane z projektu "Laboratoria przyszłości". We wrześniu odbyły się zajęcia integracyjne z pedagog p. Beatą Ryfą z wykorzystaniem robotów Cue i Dasch.
Na zajęciach uczestniczyli uczniowie grupy świetlicowej oraz przedszkolnej. Roboty wzbudzały spore zainteresowanie uczniów. Były również jednym z elementów do ćwiczeń z asertywności oraz znajomości zasad i reguł. Uczniowie uwielbiają naukę przez zabawę.
Uczniowie przypomnieli jakie są ich prawa i obowiązki oraz Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w naszej szkole, starsi uczniowie uczestniczyli w tworzeniu gazetki szkolnej na korytarz szkolny. Ustalali hierarchię elementów, które warto pamiętać
Szkoły pełne talentów
W 2024r. nasza szkoła po kolejny raz wzięła udział w akcji „Szkoły pełne talentów”.
Tym razem dzięki zebranym „talenciakom” otrzymaliśmy trzy gry edukacyjne. Jest to nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę iż nasza szkoła należy do małych szkół.
Dziękujemy jeszcze raz rodzicom i nauczycielom za pomoc i sukcesywne zbieranie losów dla naszej szkoły. Gry posłużą nam na zajęciach świetlicowych oraz przedszkolnych na najbliższe lata.
J. niemiecki
Uczniowie klasy 7 poznając słownictwo niemieckie uczestniczyli w projekcie „Szkoła- Schule”, dopasowywali słownictwo, oraz stworzyli dekoracje ścienną „Schulsachen” czyli przybory szkolne.
Zabawy ze słownictwem miały na celu zwrócenie uwagi na różne techniki uczenia się. Słówek można uczyć się na wiele sposobów, a każdy z uczniów ma swój sposób, żeby osiągnąć zamierzone cele. Niektórzy lubią słuchać i mówić, inni wolą analizować informacje albo obserwować dane zjawiska. Wyróżniamy cztery główne style uczenia się: wzrokowy, słuchowy, czuciowy i kinestetyczny.
Uczniowie mieli możliwość identyfikacji jaki styl oni preferują i jaki przynosi im najlepsze efekty.
Jasełka
Drodzy Rodzice !
Serdecznie zapraszamy na Jasełka przygotowane
przez uczniów Szkoły Podstawowej w Przystani.
Przedstawienie odbędzie się w niedzielę 26.01.2025 r.
w trakcie Mszy Świętej w kościele Narodzenia NMP i św. Maksymiliana Marii Kolbego
w Nowej Wsi o godz. 10.00. i 12.00
Dzieci występujące w przedstawieniu zapraszamy do kościoła na godz. 9.00.
20 grudnia 2024 r. ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W NASZEJ SZKOLE
- 25
Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ją z pieczołowitością.
Uczniowie i nauczyciele przygotowywali uroczystość z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o roli wydarzenia.
Cieszmy się, że Jasełka pozwalają każdego roku zabłysnąć i pokazać się naszym uczniom.
Stroje, muzyka, a przede wszystkim gra aktorska wprowadziły nas w radosny, świąteczny klimat.
Uroczyste spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni rodzice i dziadkowie naszych uczniów.
Niezmiernie miło było nam Was gościć.
Wesołych Świąt
Archiwum Aktualności