W bieżącym roku rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu akcję czytania książek przez rodziców, która ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych wśród przedszkolaków, przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem W środę po obiadku rodzice czytają dzieciom książeczki przyniesione z domu lub z przedszkolnej biblioteki. Dzieci z zaciekawieniem słuchają bajek i oglądają kolorowe ilustracje. Chętnie rozmawiają na temat bohaterów oraz ich przygód. Dziś dziękujemy pani Ewie Mikulak za wprowadzenie dzieci w świat "Trzech Świnek" oraz "Wilka i siedmiu koźlątek" oraz za pyszny biszkopt na deser.
Rodzice czytają dzieciom
- 3
Dzień Pluszowego Misia
- 53
25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. W tym roku ten wyjątkowy dla maluchów dzień przypadał w sobotę więc świętowanie przełożyliśmy na poniedziałek (27.11).
Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim “pluszowym przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe i inne, wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
W tym wesołym dniu czekało na dzieci wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, słuchały o nich bajki. Bawiły się m. in. przy piosenkach: “Dwa malutkie misie”, “Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Na zakończenie zajęć przedszkolaki i uczniowie klasy I dostali pamiątkowe dyplomy i medale.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Misie wyglądały na zadowolone.
Dyskoteka Andrzejkowa
- 24
W piątek 24 listopada, zgodnie z tradycją, obchodziliśmy w naszej szkole andrzejki. W godzinach popołudniowych Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów na dyskotekę andrzejkową. Największą atrakcją dla uczniów były wróżby. Można było wywróżyć sobie imię swojej sympatii oraz dowiedzieć się co nieco o przyszłym losie.
Dodatkową atrakcją był sklepik przygotowany przez Samorząd Uczniowski w którym dzieci miały możliwość zakupić sobie coś do picia bądź przepyszne ciasto przygotowane przez rodziców.
Tegoroczne świętowanie bardzo podobało się uczniom, a podczas wspólnej zabawy śmiechu i radości nie było końca.
TEDDY BEAR DAY/Dzień Pluszowego Misia w klasie 1
- 12
W piątek na lekcję języka angielskiego w klasie 1 zaprosiliśmy honorowego gościa- misia. Wszystkie dzieci również przyniosły swoje ukochane pluszaki z domów. Tak wyjątkowy dla każdego dziecka dzień wykorzystaliśmy, aby uczyć się języka angielskiego. Zadawaliśmy pytanie: What is it? I odpowiadaliśmy na nie: It is ……, śpiewaliśmy piosenkę: „Hello Teddy” i utrwalaliśmy konstrukcje: How are you?/ I’m fine. Było też aktywnie – dzieci uczyły się nowych słów i ruszały jednocześnie w zabawie: Teddy says … i piosence: TEDDY BEAR TURN AROUND. Przypomnieliśmy sobie także części ciała w zabawie: What is missing? A na koniec dzieci pokolorowały swoje misie i opowiedziały o nich na forum klasy! Lekcję opracowała i przeprowadziła p. Małgorzata Pieńkos
Zajęcia świetlicowe- dzień tolerancji i życzliwości
- 5
Z okazji Dnia Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień na zajęciach świetlicowych dzieci z kl 1 miały okazję doświadczyć jaki wpływ na nas i innych mają wypowiadziane " złe słowa" i w jaki sposób mogą temu zapobiec.
W naszym doświadczeniu użyliśmy czystej wody jako naszego umysłu oraz czarnej farby jako wulgaryzmów czy przezwisk. Wymieszaliśmy te dwie cieczę i obserwowaliśmy jakie zmiany zachodzą. Na tym właśnie przykładzie dzieci zauważyły jaki wpływ ma na nasz umysł ma używanie czy słuchanie wulgaryzmy i przezwiska, jak obniżają naszą pewność siebie i samoocenę. Czysta woda posłużyła nam w tym doświadczeniu jako dobre słowa i pokazała, że dzieki nim możemy oczyścić swój umysł.
Po całym doświdczeniu dzieci wykonały prace plastyczną pt. " Słowa mają moc".
My family is special !
- 3
Na dzisiejszej lekcji języka angielskiego dzieci z klasy 1 prezentowały zdjęcia swoich rodzin. Używając konstrukcji: This is my … opowiadały o swoich najbliższych członkach rodziny w języku angielskim. Nauczyciel i pozostali uczniowie zadawali pytanie: Who is this? Zdjęcia przyniesione przez uczniów umożliwiły nie tylko powtórzenie ostatnio wyuczonego słownictwa, ale też dały okazję do używania tych słów w krótkich zdaniach i pytaniach. Dzieci czuły ogromną satysfakcję, mogąc zaprezentować swoje rodziny w języku angielskim.
„Piękno naszej Ojczyzny i wielcy Polacy"- Konkurs plastyczny
7 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie plastycznym „Piękno naszej Ojczyzny i wielcy Polacy na przykładzie twórczości Adama Bujaka ogłoszonego w związku z XIX Edycją Wyróżnienia „Narodowi i Ojczyźnie” organizowanym przez Zespołu Szkół SIGiE. Uczennica klasy 7 Weronika Załęska zachwyciła jury konkursu -zajęła 1 miejsce w kategorii „uczniowie klas V – VIII szkół podstawowych”. Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Reprezentował nas również uczeń klasy I Konrad Pawlikowski, który w swojej kategorii został dostrzeżony przez nauczycieli sztuki oraz historii, którzy zostali powołani przez organizatora Konkursu jako Jury. Gratulujemy chęci udziału i sukcesu dla tego młodego mężczyzny. Liczymy, iż to dopiero początek kariery w kierunku rozwijania talentu plastycznego oraz zapraszamy do udziału w kolejnych interesujących konkursach rozwijających kreatywności oraz zdolności manualne.
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpiło w dniu dzisiejszym czyli 21 listopada 2023 r. podczas uroczystości pn. „Narodowi i Ojczyźnie”. Wystawa pokonkursowa nadesłanych prac będzie miała miejsce w siedzibie Zespołu Szkół SIGiE przy Alei Wojska Polskiego 44 w listopadzie i grudniu 2023 r.
„Skąd się biorą produkty ekologiczne”
- 12
Nasze Przedszkole dołączyło do ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne” zainicjowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
W ramach projektu jako punkt pierwszy powstała "Pyszna i zdrowa sałatka owocowa”
Przedszkolaki na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Przyniosły z domów różne świeże owoce. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, po czym dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny.
Własnoręcznie zrobiona sałatka wszystkim wyśmienicie smakowała.
„Wszechmocni w sieci”- spektakl Teatru Kamienica
Lajki, stories, snapy – to świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia zależne są od liczby kciuków, serduszek i cukierkowych komentarzy. Co się stanie kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści? Kto ukrywa się pod anonimowym profilem oprawcy? Jak bardzo boli wylana w komentarzach agresja, upublicznienie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów. I wreszcie - do czego może doprowadzić brutalność w świecie internetu…
Uczniowie klasy ósmej dnia 16.11.2023 uczestniczyli w spektaklu pt. „Wszechmocni w sieci”. Ten misyjny spektakl Teatru Kamienica zrealizowany został z myślą o młodzieży. Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Bardzo głośno. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych, zdecydowanie wykraczającą poza moralizatorskie tony. Podczas spektaklu aktorzy postawią publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonią do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań.
„Wszechmocni w sieci” to kolejny projekt twórców spektaklu „Dopalacze. Siedem stopni donikąd”, kontynuacja formatu, który spotkał się z wielkim uznaniem zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Spektakl, podobnie jak „Dopalacze” ma nowoczesny charakter z elementami interakcji z widzem i użyciem multimediów.
Uczniowie jak i opiekun pani Beata Ryfa byli pod ogromnym wrażeniem, jak w nowoczesny sposób można przekazać młodzieży wiedzę oraz profilaktycznie zapobiegać kolejnym wydarzeniom otaczającej nas rzeczywistości.
Czytamy dzieciom
- 1
"Ten mały terenowy samochodzik nazywa się Franek..." i gościł w kilku egzemplarzach w minioną środę w naszym przedszkolu.
Dziękujemy Pani Paulinie Król, mamie Czarka i Maksia za wspólnie spędzony czas przy fascynujących przygodach czerwonego samochodzika.
Kiermasz Taniej Książki
Biblioteka szkolna zorganizowała w dniach 14-17 listopada 2023 roku Kiermasz Taniej Książki. W ofercie było wiele nowości wydawniczych, a także kolorowanki, książki edukacyjne dla dzieci, powieści przygodowe i wiele innych ciekawych pozycji, które cieszyły się dużą frekwencją wśród kupujących. Każdy znalazł coś dla siebie w dobrej cenie.
Zachęcajmy nasze dzieci do czytania, które w dobie elektroniki zeszło na drugi plan. To książka wzbogaca nasze słownictwo, poszerza świadomość o świecie, a przede wszystkim kształtuje młodego człowieka.
Narodowe Święto Niepodległości
- 28
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.
W 1918 roku, 11 listopada, nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.
Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po latach niewoli stało się niepodległe i wolne od zaborców. 105 już rocznica odzyskania niepodległości, uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień w historii naszego kraju.
W związku z tym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Szkoła przybrana w biało czerwone kotyliony zgodnym chórem odśpiewała z dumą nasz hymn narodowy. Apel uświetniły wiersze zaprezentowane przez uczniów naszej szkoły oraz utwory patriotyczne.
Dyrektor szkoły Jerzy Kruk podziękował uczniom za występ. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków oraz docenił postawę całej społeczności uczniowskiej, która odpowiednim strojem galowym godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia
W naszej szkole 8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia.
14Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.
Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji, aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia na temat zdrowej diety. Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły również zaangażowali się w akcję. Z pomocą wychowawcy przygotowali pożywny koktajl owocowy który wspólnie spożyli.
W klasach odbyły się również pogadanki i inne formy zajęć podczas których uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania dla uczniów, piramidę zdrowego żywienia oraz rolę śniadania w codziennej diecie.
Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania– w domu i szkole.
Zajęcia z języka angielskiego
- 10
Uczymy się angielskiego i jednoczescie świetnie bawimy!
Ćwiczenia powtórzeniowe z rozdziału 1 na lekcji języka angielskiego w klasie pierwszej.
Biegi Przełajowe
27 października na Stadionie MOSiR w Ostrołęce odbyły się zawody w Biegach Przełajowych - etap międzypowiatowy. W zawodach wziął udział uczeń 8 klasy Bartosz Zyśk. Bartek zakwalifikował się do zawodów międzypowiatowych poprzez etap powiatowy, w którym zajął 8 miejsce. Prawo udziału w biegach miał też Paweł Marciniak (7 miejsce w Powiatowych) jednak choroba uniemożliwiła mu występ.
Bartosz w stawce około 70 uczestników zajął wysokie 31 miejsce.
Gratulujemy !
Opiekun Przemysław Olesiński
Spotkanie przedszkolaków z pielęgniarką
W poniedziałek 06 listopada 2023 r. gościliśmy w naszych przedszkolu Panią pielęgniarkę, która przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat higieny jamy ustnej oraz prawidłowego mycia zębów. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób i kiedy myć zęby, aby były piękne i zdrowe. Pani pielęgniarka uczyła również dzieci, jak prawidłowo szczotkować zęby.
Wyjaśniła także, które produkty wzmacniają zęby, jakie są dla nich szkodliwe oraz jak powstaje próchnica. Dzieci dowiedziały się, że występowanie próchnicy ma związek ze spożywaniem węglowodanów – zwłaszcza pokarmów słodkich. Zachęcała również dzieci, aby częściej odwiedzały stomatologa. Na koniec wizyty, żeby teorię przełożyć na praktykę, wszystkie wskazówki Pani pielęgniarki dzieci wykorzystały podczas szczotkowania ząbków.
Jesienne krajobrazy
- 12
Malowanie farbami to jedna z przyjemniejszych form pozwalających dziecku na wyrażenie swoich emocji i kreatywności. Czasami zwykła kartka to za mało dla małego artysty.
Dziś, korzystając z pięknej jesiennej pogody przedszkolaki malowali piękne jesienne krajobrazy. Nikt nie patrzył na zdolnosci artystyczne, liczyła sie przede wszystkim świetna zabawa.
Primary and secondary colours in our English class!
- 12
Uczymy się bawiąc! Oto jak wyglądają lekcje języka angielskiego w klasie 1!
Śpiewamy, powtarzamy materiał z poprzednich zajęć na dywanie, bierzemy udział w zabawach ruchowych i w dodatku uczymy się wielu nowych słów w języku angielskim. Jak widać, nikt się nie nudzi! Na naszych ostatnich zajęciach pierwszoklasiści dowiedzieli się, co to są kolory podstawowe i stworzyli paletę kolorów pochodnych.
Dzieci mogą pochwalić się nie tylko swoimi umiejętnościami plastycznymi, ale też doskonałymi umiejętnościami językowymi, bowiem wszystkie znają nazwy kolorów podstawowych i pochodnych w języku angielskim. Zobaczcie jak było!
Jesienne skarby
- 9
W ostatnich dniach dzieci z naszego przedszkola z dużą uwagą obserwowały kolorową jesień. Spacerując zbierały kolorowe liście, kasztany, żołędzie.
„Jesienne skarby” dzieci wraz z panią zabrały do przedszkola i wykorzystały podczas zabaw: ruchowych, matematycznych , językowych i plastycznych wykonując zabawne"Jeżyki" i "Stempelki z liści" i inne.
Rozwijały umiejętności manualne i kreatywność. W naszej sali powstał także przepiękny kącik jesienny, dzięki któremu zrobiło się u nas kolorowo i pachnąco. A dziś wspolnie posadziliśmy żołedzie. Każde dziecko zabrało swoją doniczkę do domu by móc obserwować jak z żołędzia wyrasta piękny dąb. Jaka piękna i wesoła może być jesień!!!
Uroczystość wręczenia nagród w 7. okręgowym etapie konkursu "List do Taty"
26 października 2023r. o godzinie 10.00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim odbyło się podsumowaniem okręgowego etapu konkursu „List do Taty” dla uczniów klas IV i V organizowanego przez Senacką Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Senatorów RP. W
VII edycji konkursu w całej Polsce wzięło udział prawie 2,5 tysiąca uczestników z 460 szkół.
Nasi uczniowie z kl. IV i V też uczestniczyli w tym konkursie i przygotowali listy pod kierunkiem p. Agnieszki Budziszewskiej.
Uczennica Maja Paula Bonus znalazła się w gronie dziewięciu wyróżnionych w konkursie.
Pan Senator Robert Mamątow wręczył dyplomy i nagrody.
Gratulujemy wyróżnienia i zapraszamy uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie