• Uroczystość wręczenia nagród w 7. okręgowym etapie konkursu "List do Taty"

          • 26 października 2023r. o godzinie 10.00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim odbyło się podsumowaniem okręgowego etapu konkursu „List do Taty” dla uczniów klas IV i V organizowanego przez Senacką Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Senatorów RP. W

            VII edycji konkursu w całej Polsce wzięło udział prawie 2,5 tysiąca uczestników z 460 szkół.


            Nasi uczniowie z kl. IV i V też uczestniczyli w tym konkursie i przygotowali listy pod kierunkiem p. Agnieszki Budziszewskiej.


            Uczennica Maja Paula Bonus znalazła się w gronie dziewięciu wyróżnionych w konkursie.
            Pan Senator Robert Mamątow wręczył dyplomy i nagrody.


            Gratulujemy wyróżnienia i zapraszamy uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu!

             

          • Zajęcia świetlicowe- Laboratoria Przyszłości

          • Dzień 25.10 był dniem owocnym dla grupy świetlicowej. Wykonywaliśmy konstrukcje z klocków KORBO zakupionymi z projektu #laboratoria przyszłości.

            Klocki KORBO znalazły ogromne uznanie i zainteresowanie u uczniów na zajęciach świetlicowych. Dzieci nie mogły się doczekać dnia, w którym zaprojektują, zbudują najróżniejsze konstrukcje, a później wprawiają je w ruch.

            Zajęcia z wykorzystaniem tych klocków są wielowymiarowe, ponieważ uruchamiają wyobraźnię, logiczne myślenie, doskonalą sprawność manualną oraz uczą współpracy w zespole.

            Na tych zajęciach nauczyciel miał możliwość obserwowania uczniów - ich zaangażowania, zapału, pomysłowości, zgodności, relacji z rówieśnikami.

          • Finał 40. już edycji konkursu recytatorskiego “Kurpie Zielone w literaturze”

          • 24 października 2023r. w Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu w Lelisie odbył się finał jubileuszowej 40. edycji Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w literaturze" dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych, którzy recytowali wiersz lub gadkę kurpiowską.


            Organizatorzy konkursu: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce, Powiat Ostrołęcki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Ostrołęce, Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu w Lelisie. Patronat nad tegorocznym konkursem objęli: Stanisław Kubeł - Starosta Ostrołęcki; Stefan Prusik - Wójt Gminy Lelis oraz Związek Kurpiów.


            W eliminacjach powiatowych naszą szkołę i gminę reprezentowali: Aleksander Głażewski
            i Maja Bonus. Swoje umiejętności recytatorskie pokazali w gadce kurpiowskiej. Gratulacje
            dla finalistów.


            Aleksander Głażewski zajął II miejsce. Brawo Olek. Wszystkim recytatorom życzymy
            dalszych sukcesów.

          • Szkoła Pamięta

          • Udział w akcji #SzkołaPamięta - porządkowanie leśnych mogił.

            Listopad to czas zadumy... Czas kiedy w sposób szczególny wspominamy bliskich, którzy odeszli do wieczności. Odwiedzamy cmentarze, porządkujemy groby, modlimy się za zmarłych.

            Symbolem Wszystkich Świętych są znicze, których płomień przypomina nam o niegasnącym świetle życia wiecznego oraz o wciąż żywej pamięci o tych, których już z nami niestety nie ma. Dnia 24.10.2023 r. uczniowie naszej Szkoły pod opieką wychowawcy oraz katechetki odwiedzili lokalne miejsce pamięci - groby, które kryją w sobie historie życia i śmierci.

          • " Rodzice czytają dzieciom"

          • Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.

            Nawyk czytania i zapał do książek należy kształtować już w dzieciństwie, czytając dzieciom. Pragnąc kształtować ten nawyk w naszych dzieciach i współpracę rodziców z przedszkolem, co tydzień zapraszamy jednego rodzica do czytania naszym przedszkolakom. W tym tygodniu mama Olusia - Pani Monika umilała czas dzieciom serią Kicia Kocia.

            Dziękujemy!

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października, w naszej szkole odbyła się potrójna uroczystość. Świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej,  uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, oraz pasowanie na przedszkolaka. W ten wyjątkowy dzień spotkali się wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice uczniów klasy pierwszej i przedszkolaków oraz zaproszeni goście .

            W pierwszej częsci mali artyści – przedszkolaki i pierwszoklasiści – zaprezentowali swoje umiejętności w krótkich montażach słowno – muzycznych. Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowania, po czym Pan Dyrektor Jerzy Kruk dokonał aktu pasowania, najpierw na przedszkolaka, a potem na ucznia. Każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom oraz upominek.

            W programie uroczystości nie mogło zabraknąć występu z okazji Dnia Nauczyciela. Miłe słowa, piosenki i życzenia podkreślały ważność szkoły w kształtowaniu osobowości i aspiracji dzieci i młodzieży.

            Na zakończenie akademii Pan Dyrektor w swoim przemówieniu podkreślił, jak istotna  jest praca wszystkich osób związanych z nauczaniem i wychowaniem młodego pokolenia oraz życzył pracownikom naszej szkoły wielu sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagród wyróżniającym się nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Nagrody zostały wręczone przez dyrektora szkoły Pana Jerzego Kruka oraz  Pana Mariusza Prusaczyka - Sekretarza Gminy Olszewo-Borki.

            Na osłodzenie początków uczniowskiej drogi rodzice zaprosili nowo pasowanych uczniów i przedszkolaków, pana dyrektora i panie wychowawczynie na spotkanie przy ciasteczku.

            Z pewnością ten niezapomniany dzień pełen emocji i wrażeń na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

          • " Rodzice czytają dzieciom "

          • W ramach akcji ,, Rodzice czytają dzieciom" -Mama Kostka i Kazia- pani Kinga przeczytala 2 opowiadania.

            Dzieci bardzo uważnie i z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historii Agnieszki Stążka-Gawrysiak Self-Regulation "Opowieści dla dzieci o tym, jak działać gdy emocje biorą górę.

            Serdecznie dziękujemy pani Kindze za miło spędzony czas i czekamy na kolejnych rodzicow lub członków rodzin do czytania bajek, wierszy dla dzieci.

          • Nie takie języki obce straszne, jak je malują !

          • Dnia 06.10. 2023 r. w naszej szkole odbyło się wydarzenie: Przerwa z Językami Obcymi z okazji Dnia Języków Europejskich.

            Na 4 lekcji (10.40-11.25) uczniowie wzięli udział w Quizach dotyczących wiedzy o języku angielskim i niemieckim. Za każdą poprawną odpowiedź czekała na nich słodka niespodzianka!

            Chętni uczniowie brali udzuiał w aktywnościach językowych, które wykonywali na tablicy interaktywnej.

            Na korytarzach naszej szkoły pojawiły się plakaty w wykonaniu uczniów klasy 6 i 7 z flagami państw angielsko- i niemieckojęzycznych, a także takie, na których będą widniały ciekawostki o D-A-CH-Länder.

            Nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w zabawach językowych z chustą animacyjną. Czekały też na nich kolorowanki językowe.

            Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę językową.

            Koordynatorzy:

            Beata Ryfa i Małgorzata Pieńkos

          • XL Konkurs Recytatorski " Kurpie Zielone w Literaturze"

          • 02 października 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej 40. edycji Konkursu
            Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze"
            ; organizowanym przez Gminną Bibliotekę
            Publiczną w Olszewie-Borkach.

            Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży literaturą Kurpiowszczyzny oraz
            doskonalenie umiejętności recytatorskich, ale przede wszystkim popularyzacja dialektu
            kurpiowskiego.
            Do konkursu przystąpiło 25 uczestników z klas V - VIII szkół podstawowych z terenu gminy
            Olszewo-Borki.
            Naszą szkołę reprezentowali:
            Aleksander Głażewski- klasa V, Anna Bielacka - klasa VI, Maja Bonus -klasa VI, Nikola
            Sypniewska - klasa VIII i Antonina Bąk- klasa VIII.
            Po wysłuchaniu recytacji wierszy o ziemi kurpiowskiej oraz gadek kurpiowskich komisja
            przyznała nagrody.
            W kategorii: gadka kurpiowska: Aleksander Głażewski i Maja Bonus zajęli I miejsce.
            Brawo dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla Olka i Mai, którzy będą reprezentować
            naszą Szkołę i Gminę na międzygminnym (finałowym) konkursie w Lelisie.
            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
            Gratulacje!

          • Dzień Pieczonego Ziemniaka

          • 29 września 2023 roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował Dzień Pieczonego Ziemniaka oraz Sprzątanie Świata. Do wspólnego świętowania przyłączyli się zarówno uczniowie szkoły, jaki naszego przedszkola. 

            Święto Pieczonego Ziemniaka rozpoczęliśmy od sprzątania świata. Uczniowie podzieleni na grupy wraz z opiekunami posprzątali najbliższą okolice naszej szkoły. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.

            Cała akcja sprzątania świata zakończyła się spotkaniem integracyjnym społeczności szkolnej przy ognisku. Ziemniaki pieczone w ognisku smakowały wybornie. Nikt, by się nie spodziewał, że tyle radości sprawi dzieciom tradycyjny ziemniak.

          • Dzień Głośnego Czytania

          • Dziś jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            W 2023 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (piątek).

             

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.  

            W naszej szkole uczniowie klasy VI czytali  przedszkolakom i uczniom klasy pierwszej bajeczki  takie jak "Kot w butach", "Kopciuszek"," czy Stefek Burczymucha. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje, dlatego tak ważne jest jak najczęstsze czytanie dzieciom.  Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały od starszych kolegów i koleżanek specjalne odznaki .

          • Zajęcia z klockami korbo- edu Steam

          • Laboratoria Przyszłosci 

            W dniu dzisiejszym z grupą świetlicową ćwiczyliśmy kreatywność, zdolności manualne oraz budowaliśmy zmysł przestrzenny. W naszych zabawach pomogły nam klocki korbo- edu Steam zakupione w ramach projektu #Laboratoryjna przyszłości. Uczniowie liczyli, planowali i odwzorowywali podane wzory figur.

          • Wyjazd edukacyjny- pokaz filmów VR „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”

          •  27.09.2023 r. uczniowie naszej szkoły a dokładniej klasa VII i VIII  wybrali się na organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Olszewie-Borkach pokaz filmów VR „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”.

            „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920” to dwa polskie filmy fabularne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości. Oba filmy opowiadają o ważnych wydarzeniach w historii Polski: „Kartka z Powstania” o Powstaniu Warszawskim, a „Wiktoria 1920” o Bitwie Warszawskiej.

            „Kartka z Powstania” to film oparty na prawdziwej historii żołnierza Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Film przenosi widza w czasie do sierpnia 1944 roku i pozwala mu wcielić się w postać tego żołnierza. Widz może doświadczyć na własnej skórze emocji, które towarzyszyły Powstańcom Warszawskim, takich jak strach, adrenalina i poczucie patriotyzmu.

            „Wiktoria 1920” to film przygodowy, który opowiada o losach grupy polskich żołnierzy podczas Bitwy Warszawskiej. Film ukazuje walki między Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną, a także zmagania bohaterów z własnymi słabościami i lękami. Film jest wciągający i emocjonujący, a dzięki technologii VR widz może poczuć się jakby sam brał udział w Bitwie Warszawskiej.

            Uczniowie wrócili z pokazu pod wielkim wrażeniem tych dwóch wyjątkowych dzieł, które pozwalają widzom na nowo odkryć ważne wydarzenia w historii Polski.

             

          • Dzień Przedszkolaka

          • „Każdy przedszkolak dobrze wie,

            że kiedy 20 wrzesień zbliża się,

            od najmłodszego, aż po starszaka,

            wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

             

              20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

            Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z krążkiem na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnejoraz zmagały się z balonami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.

          • Zajęcia świetlicowe

          • Laboratorium Przyszłości- zajęcia z robotami Dash i Cue

            Po wakacjach ponownie zaczęliśmy cykl zajęć z Laboratorium Przyszłości.

            Na dzisiejszych zajęciach świetlicowych z klasami 1-6 ponownie powitaliśmy robota Cue i Dash. Za pomocą nowo zakupionych tabletów pobieraliśmy aplikacje do ich obsługi. Odkrywaliśmy ich nowe funkcje i możliwości.

            Robot Dash w poprzednim roku stał się ulubioną maskotką grupy świetlicowej. Uczniowie stwierdzili że taka zabawa pomaga w szybszej nauce języka angielskiego.

             Dzieciaki stęskniły się za tą forma nauki. Uśmiechy na ich twarzach mówią same za siebie.

             

          • Narodowe Czytanie


          • Ogród różany rozbrzmiał dziś  fragmentami powieści Nad Niemnem autorstwa Elizy Orzeszkowej. Legendę o Janie i Cecylii czytały uczennice: Tosia, Ola , Ania,  Maja i pani Kasia. Społeczność szkoły wsłuchała się w losy rodziny Bohatyrowiczów. 
            Rangę  tego kulturalnego wydarzenia podkreślił zaproszony na uroczystość pan Marcin Grabowski- kierownik delegatury Urzędu Wojewódzkiego,  który odczytał
             list zredagowany specjalnie na okoliczność Narodowego Czytania przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę. 
            Spotkanie to podsumował dyrektor szkoły pan Jerzy Kruk, chwaląc dzieci za skupienie i uważne słuchanie lektury.

          • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

          • Po długich tegorocznych wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. Czwartego  września uczniowie Szkoły Podstawowej w Przystani, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, spotkali się na rozpoczęciu roku szkolnego.

            Ten dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej.

            Po mszy wszyscy udaliśmy się na szkolne podwórko, gdzie przebiegała dalsza część uroczystości. Spotkanie w szkole rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu, a następnie głos zabrał dyrektor szkoły, p. Jerzy Kruk. Przywitał on wszystkich zgromadzonych, w tym szczególnie uczniów klasy pierwszej, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi szkoły podstawowej, przedstawił wychowawców poszczególnych klas.

            Początek roku szkolnego jest momentem skupiającym w sobie wiele różnych oczekiwań nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Cytując słowa kardynała S. Wyszyńskiego „ Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe” nauczycielom życzymy pozytywnej energii, uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności, natomiast rodzicom satysfakcjonującej ich współpracy ze szkołą.

          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

          • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

             04.09.2023 (poniedziałek).

            Godz. 9.00 - Msza Święta w Kościele w Nowej Wsi

            Godz.10.00 - uroczystość w Szkole Podstawowej w Przystani

            Godz. 11.00- spotkanie z wychowawcami klas.

               

            Jeżeli tylko pozwoli na to pogoda, uroczystość odbędzie się na tarasie szkolnym. 

          • Wyprawka przedszkolaka

          • Wyprawka przedszkolaka na rok szkolny 2023/2024

            Przybornik plastyczny przedszkolaka:

            • blok techniczny bialy  A3 ,A4 - 1 szt;
            • blok techniczny kolorowy A3, A4 - 1 szt;
            • blok rysunkowy kolorowy  A4 - 1szt;
            • teczka z gumką do prac plastycznych;
            • klej w sztyfcie - 2 szt;
            • kolorowe długopisy;
            • ołówek - 2 szt;
            • temperówka;
            • nożyczki;
            • gumka;
            • grube kredki ołówkowe;
            • farby plakatowe w tubach;
            • pędzelki- 2 szt ( różnej wielkości) 
            • plastelina;
            • flamastry;
            • kolorowanka;
            • papier ksero - 1 ryza
            • zeszyt w 3 linie ( 5-6 latki)

            Niezbędniki:

            • chusteczki higieniczne ( nawilżane i papierowe);
            • kapcie;
            • komplet ubrań na zmianę ( łatwe do samodzielnego zdejmowania i zakładania) PODPISANE;
            • szczoteczka, kubek i pasta do zębów PODPISANE; 
            • kocyk i poduszka PODPISANE