• Mali badacze - eksperymenty w przedszkolu

          • Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi odkrywcami i badaczami. Uczą się przez działanie. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu dzieci poszerzają swoją wiedzę, uruchomiają wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, wytrwałość, mogą pokonywać przeszkody i próbować różnych możliwości.

            Celem tych zajęć było:

            • Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz wnioskowania w oparciu o przeprowadzone eksperymenty, doświadczenia i zabawy badawcze. 
            • Aktywizowanie mowy i myślenia.
            • Nabywanie umiejętności obserwowania, wywoływania zaciekawienia różnymi zjawiskami. 
            • Zwrócenie uwagi na przestrzeganie wcześniej ustalonych zasad postępowania podczas prowadzenia i obserwowania doświadczeń.
            • Wywoływanie radości i zadowolenia z przeprowadzonych samodzielnie i w grupie obserwacji i eksperymentów.

            Na zajęciach nie zabrakło m.in.  uciekającego magnesu, lawy w szklance, wędrujących kolorów, wulkanu  i wielu innych ciekawych badań.

          • Wycieczka do Muzeum Żołnierzy Wyklętych

          • Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest miejscem pamięci o bohaterach i walkach na terenie całej II Rzeczypospolitej.

            W dniu 01.04.2022r młodzież z Szkoły Podsawowej w Przystani zwiedzała Muzeum Żołnierzy Wyklętych w  Ostrołęce. 
            W Muzeum Żołnierzy Wyklętych uczniowie mogli zobaczyć sylwetki ludzi, miejsca, potyczki i bitwy, by w systematyczny sposób wypełniać ciągle istniejąca lukę w zbiorowej pamięci pokoleń. Dowiedzieć się kim byli żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni. Czym było  polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

            Muzeum ma upamiętniać Żołnierzy Polski Niepodległej, przywracać ich polskiej pamięci, ale ma też uczyć i edukować. Ma być także miejscem pamięci i zadumy nad tymi, którym przecież często nie dano nawet skromnego brzozowego krzyża na grobie.

            Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu, z której wróciliśmy wzruszeni.