• Galaretkowy zawrót głowy!

          • Zajęcia sensoryczne 

            Przedszkolaki dzisiaj na zajęciach z sensorykii bawiły się kolorowymi galaretkami. Dzieci miały różne pomysły na wykorzystanie galaretki – w zabawie budowały jak i dzieliły ją na mniejsze kawalki, zgniatały, ubijały i próbowały jak smakuje.

            Nie straszne były im brudne i lepiące się palce!

          • Konkurs Recytatorski ,,Spotkanie z poezją"

          • W dniu 24 marca 2022r. w Szkole Podstawowej w Olszewie- Borkach odbył się
            Konkurs Recytatorski ,,Spotkanie z poezją"- poezją epoki romantyzmu, ponieważ rok 2022
            jest rokiem romantyzmu.
            Hasłem przewodnim konkursu były słowa Cypriana Kamila Norwida:

            ,,Jestże się poetą,
            czyli raczej
            tylko sie bywa?"

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
            kl. II Zofia Król
            kl. III Szymon Zabielski
            kl. IV Maja Bonus i Filip Król
            kl. V Maciej Białczak
            kl. VI Antonina Bąk i Nikola Sypniewska
            kl. VII Karina Ciak i Amelia Zabielska
            KL. VIII Sandra Sypniewska i Angelika Wołosz

            Wielkie gratulacje dla Kariny Ciak która otrzymała wyróżnienie! 


            Dla wszystkich uczestników to było niesamowite przeżycie i doświadczenie.

             

             

          • Praca plastyczno-techniczna przedszkolaków pt. " Cykl hydrologiczny"

          • Przedszkolaki na zajęciach dowiedzieli się jak ważna jest woda w naszym życiu i istnieniu naszej planety.Poznali również cykl hydrologiczny (obieg wody w przyrodzie) który opisuje istnienie i ruch wody na, w i ponad powierzchnią Ziemi.

            Dowiedzieli się także,że woda na Ziemi jest w ciągłym ruchu i zmienia swoje formy, od stanu ciekłego, poprzez gazowy do stałego i na odwrót. Obieg wody trwa od miliardów lat i całe życie na Ziemi jest od niego zależne.

            Na koniec tych zajęć maluchy wykonały prace plastyczno-techniczną przedstawiającą cykl hydrologiczny.

            Miejmy nadzieję, że tak zobrazowane zajęcia zapadną naszym małym uczniom w pamięć na jak najdłużej. 

          • Zajęcia konstrukcyjne w świetlicy

          • Świetlica szkolna to miejsce gdzie dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzać czas.Na świetlicy szkolnej dzieci odrabiają zadania domowe, biorą czynny udział w zajęciach organizowanych przez wychowawców ale także mają czas na swobodną zabawę.

            Jedną z tych zabaw jest zabawa konstrukcyjna która  pobudza  bowiem do samodzielnego myślenia i działania, daje przyjemność estetyczną a przy okazji wzbogaca spostrzegawczość, umiejętność realnej oceny sytuacji, wiedzę o konkretnych przedmiotach, orientację w przestrzeni, jak i wyobraźnię i fantazję.

            Uczniowie na zajęciach mieli możliwość zbudowania przeróżnych budowli, figur , wieżyczek z dwóch łatwo dostępnych materiałów takich jak makaron i plastelina .

            Dwa przedmioty a dały tyle radości dzieciom i obudziły ducha rywalizacji, gdyż każdy chciał zbudować jak największą i najładniejszą budowle.

             

          • "Czas Żołnierzy Wyklętych"

          •  

            Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach odbyła się uroczystość ku czci ludzi niezłomnych, ludzi honoru, którym los wyznaczył czas próby w momencie tragicznych zawirowań historii. Wezwał ich na służbę trudną, wymagającą poświęcenia tego , co najważniejsze – życia. Zdali egzamin z patriotyzmu i wierności zasadom, w które wierzyli. Dlatego nie wolno nam zapomnieć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych i wielu innych organizacji – ludzi uczciwych, mających odwagę mówić prawdę.

            Podczas uroczystego apelu ku czci Żołnierzy Niezłomnych,odbyło się podsumowanie konkursu historycznego pt. "Czas Żołnierzy Wyklętych ". Finalistom zostały wręczone nagrody przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach Panią Marzenę Borkowską oraz Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Pana Janusza Kotowskiego.

            Wyniki konkursu :

            • 3 miejsce - Angelika Wołosz
            • Wyróżnienie - Sandra Sypniewska

            Gratulujemy uczestnikom oraz opiekunom zaangażowania w poznawaniu historii Żołnierzy Wyklętych – ostatnich obrońców wolnej Polski.

          • Pierwszy Dzień Wiosny!

          • Wiosna to czas , kiedy
            wszystko budzi się do życia,
            świat z dnia na dzień robi się kolorowy.

            21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.

            Uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.  

            Po trzech lekcjach nauki rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny.

            Uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach grupowych m.in. kalambury ,

            zagadki,sportowa wersja gry " kółko i krzyżyk" ,skoki w worku oraz tor przeszkód spowodowały, że nasze szkolne boisko stało się zawodowym stadionem! Wszyscy  pokonywali własne obawy “czy dam radę?” i z dużym zaangażowaniem wykonywali stawiane przed nimi zadania.

            Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody!

            Punktem kulminacyjnym wiosennego święta było spalenie Marzanny. Tradycja związana z topieniem szmacianej lub słomianej kukły jest praktykowana w wielu szkołach, a wywodzi się z kultury rdzennych mieszkańców Polski. Postać Marzanny symbolizowała boginię zimy oraz śmierci, której pozbywano się na rzecz cieplejszej pory roku.

            Po zakończeniu zmagań sportowych, wszyscy uczestnicy ucztowali ten dzień smacznymi kiełbaskami prosto z grilla.

            W tym dniu wszyscy uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale  z uśmiechem na twarzy.

            Wielkie podziękowania kierujemy w stronę  Samorządu Uczniowskiego za zorganizowanie tak wspaniałego dnia.

            Dziękujemy !

          • Uczymy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przystani, uczestniczyli w warsztatach ratowniczych, które miały na celu przygotować uczniów do udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza.

            Podczas specjalnych pokazów uczniowie mogli poczuć się jak mali ratownicy. Poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, obserwowali czynności ratownicze.

            Szczegółowy zakres szkolenia :

            • Podstawowe wiadomości z zakresu pierwszej pomocy : definicja i zakres pierwszej pomocy, obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, podstawowa wiedza z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia
            • Postępowanie w miejscu zdarzenia: zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia: świadka, ratownika, poszkodowanych oraz pozostałych osób, wzywanie profesjonalnej pomocy – numery alarmowe, treść komunikatu wzywającego pomoc,
            • Pomoc osobie w przypadku utraty przytomności: łańcuch przeżycia, nagłe zatrzymanie krążenia, ocena bezpieczeństwa miejsca zdarzenie, ocena przytomności i stanu poszkodowanego, przyczyny i objawy utraty przytomności, udrażnianie głównych dróg oddechowych, ocena oddechu, pozycja bezpieczna, ochrona termiczna i kontrolowanie stanu poszkodowanego, pierwsza pomoc w przypadku omdlenia
            • Resuscytacja oddechowo-krążeniowa: definicja resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przyczyny i objawy nagłego zatrzymania krążenia, zabiegi resuscytacyjne u dorosłych, dzieci i niemowląt, obsługa automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED)
            • Pierwsza pomoc w przypadkach: zadławienia u dzieci i dorosłych, zawału serca, udaru mózgu, napadu padaczkowego

            Wszyscy uczestnicy z wielką chęcią i zaangażowaniem brali udział w tym wydarzeniu.Pod czujnym okiem pana strażaka, uczniowie mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

          • Dzień matematyki

          • Matematyka jest delikatnym kwiatem,który rośnie nie na każdej glebie i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.(Jean Fabre)

            Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Z tej okazji w szkole został przeprowadzony konkurs dla wszystkich klas szkoły podstawowej.

            Uczniowie klas II-III  i IV -VIII między innymi prezentowali osiągnięcia wybitnych matematyków, rozwiązywali wylosowane zagadki jak również przygotowali i zaprezentowali nam matematyczne okrzyki. Każda z klas przygotowała z tej okazji  matematyczne plakaty.

            Chcemy więc, czy nie chcemy, czy nam się to podoba, czy nie, matematykę spotykamy wszędzie. Uczniowie mieli się zatem przekonać, że matematyka to nie tylko trudne zadania, suche liczby i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

            Z niecierpliwością oczekujemy wyników konkursu !

          • Spotkanie z policjantem

          • Dziś (10.03) naszą szkołę i oddział przedszkolny odwiedzili policjanci asp. szt T. Buturla i asp. P.Pierzchała którzy przeprowadzili pogadanki z naszymi wychowankami.

            Tematem rozmowy w przedszkolu było " Bezpieczne przejście dla pieszych". Maluchy poznały zasady, jakich należy przestrzegać na drogach. A także rozmawialiśmy o ograniczonym zaufaniu wobec obcych i do kogo mogą się zwrócić w razie takiej potrzeby.Funkcjonariusze podczas spotkań opowiadali również o swojej pracy i odpowiadali na zadawane pytania. .

            Natomiast, klasy szkoły podstawowej omawiały ogólne zasady bezpieczeństwa, właściwego zachowania w szkole. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procedurą "Niebieska Karta" dla osób stosujących przemoc w rodzinie.Celem przeprowadzonych zajęć jest zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinie, a także zwiększenie skuteczności ochrony ofiar przemocy w rodzinie i zwiększenie dostępności pomocy.

            Kolejnym tematem jaki został poruszony to odpowiedzialność karna dla nieletnich wobec przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy.Uczniowie dowiedzieli się o odpowiedzialności karnej nieletnich wobec prawa, konsekwencji prawnych czynów karalnych oraz czynów świadczących o demoralizacji za zachowanie i działania w różnych miejscach, także w szkole. Policjanci  uświadamili uczniom o grożących im niebezpieczeństwach, związanych z przemocą rówieśniczą.Omówione zostały konsekwencje zachowań agresywnych w stosunku do swoich rówieśników, a także cyberprzemocą . Poruszono również zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną za wymuszenia i rozboje, za niszczenie mienia prywatnego i społecznego, wspomniano także o rozważnym zamieszczaniu wszelkich informacji, czy fotografii na portalach internetowych. Akcja ma na celu wymianę doświadczeń z wybranych dziedzin dotyczących bezpieczeństwa oraz  podniesienie świadomości prawnej nieletnich uczniów.

            Uczniowie dowiedzieli się również  jak w kontaktach z dziećmi  z Ukrainy, którzy na co dzień przebywają w Polsce mogą ich wspierać  oraz wzmacniać poczucie bezpieczeństwa. 

            Dzieci z chęcią wysłuchały przygotowanych tematów przez naszych gości a my składamy  serdeczne podziękowania policjantom za poświęcony czas i ciekawe zajęcia. 

            Dziękujemy!

             

             

             

          • Dzień Kobiet w klasie IV-V

          • Z okazji Dnia Kobiet w szkole można zachowywać się standardowo, tj. rozdać uczennicom kwiaty i powrócić do codziennych zajęć. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie czegoś ciekawego, np Panowie z klasy IV i V wraz z wychowawcą zaplanowali na ten dzień niespodzianki. Zadbali również o to, by tego dnia nie zabrakło różnych samkołyków, smacznej pizzy i drobnych upominków.

          • 8 Marca w przedszkolu

          • Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych, 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana.

            8 marca wyjątkowo radośnie  spędziły także dzieci z oddziału przedszkolnego. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy  z grupy składali życzenia dziewczynkom i swoim Paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentlemani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.

            Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

          • Dzień Kobiet

          • „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

            8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.

            Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od uroczystego apelu na którym Pan Dyrektor w imieniu swoim i  Panów pracujących w naszej placówce złożył wszystkim Paniom najlepsze życzenia. Każda Pani pracująca w Naszej szkole została zaproszona na słodki poczęstunek i obdarowana pięknym kwiatkiem .

             

            Korzystając z okazji, że byliśmy wszyscy razem Pan Dyrektor wręczył Naszym uczniom nagrody i dyplomy za osiągnięcia i  wyróżnienia w konkursach :

            „MISTRZ SZYBKIEGO CZYTANIA”

            „MISTRZ ROZUMIENIA CZYTANEGO TEKSTU”

            „KURPIE ZIELONE W LITERATURZE „

            „XV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

            Dziekujemy wszystkim uczestnikom konkursów, serdeczne gratulacje dla  laureatów !!!

             

             

             

             

          • Kącik ogrodniczy przedszkolaków

          • Kącik przyrody w przedszkolu to miejsce do obserwacji i eksperymentalnego poznawania przyrody i świata.

            Kącik przyrody może być zarówno pomysłem na zainteresowanie dzieci otaczającym światem, roślinami, zwierzętami, jak i doskonałym elementem wystroju sali. Dzieci z grupy „Jeżyki” postanowiły stworzyć takie miejsce w swojej sali.

            Do przygotowanych pojemników dzieci posadziły cebulkę oraz posiały nasiona sałaty, rukoli, fasolki szparagowej i rzodkiewki.

            Przedszkolaki wiedzą, że rośliny potrzebują wody do wzrostu, więc każdego dnia dbają o hodowlę i pamiętają o podlewaniu roślin. Codziennie obserwują różnicę w kiełkowaniu i wzroście. Cieszą się każdą dostrzeżoną zmianą.

            Nie mogą się doczekać, kiedy ich warzywka urosną.