Uczennica klasy VII reprezentowała naszą szkołę podczas powiatowego konkursu recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze". Ania zaprezentowała gatkę kurpiowską "Jek u Geni kartofle kopali" autorstwa Leszka Czyża. Dziewczynka została doceniona przez komisję konkursową zdobywając I miejsce !
Sukces Ani Bielackiej !
Wycieczka na musical " Śpiąca Królewna"
- 3
Przygoda z musicalem to doświadczenie, które zostaje w pamięci na długo. Kiedy światło gaśnie, a pierwsze nuty rozbrzmiewają, wchodzimy w baśniowy świat, gdzie marzenia stają się rzeczywistością.
Wczorajsza wycieczka uczniów kl. I-II oraz przedszkolaków (18 listopada 2024 r.) na musical "Śpiąca Królewna" okazała się dokładnie takim przeżyciem – pełnym kolorów, emocji i niezwykłych momentów, które ożywiły legendę znaną wszystkim od najmłodszych lat. Już od pierwszych chwil uwagę widzów przyciągnęła wspaniała scenografia – scena teatru zamieniła się w malowniczą przestrzeń pełną tajemniczych zakamarków. Każdy element sceny miał swoje znaczenie, tworząc niepowtarzalny klimat, który przenosił nas do świata, w którym wszystko jest możliwe.
Wycieczka na musical „Śpiąca Królewna” była niezwykłym doświadczeniem, które przeniosło nas w świat pełen emocji i niesamowitej muzyki. Spektakl pokazał, jak ważna jest sztuka w naszym życiu – potrafi poruszać, inspirować i dodawać wiary w dobro.
Spotkanie przedszkolaków z pielęgniarką
- 10
14 listopada przybył do naszego przedszkola niecodzienny gość – Pani pielęgniarka. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy właściwie się odżywiać, jak ważne dla zdrowia jest spożywanie zdrowych produktów, owoców i warzyw.
Przypomniała również o konieczności przestrzegania zasad codziennej higieny i zdrowego stylu życia. Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Największe zainteresowanie wzbudziła torba, z którą przybyła do nas Pani pielęgniarka, a zwłaszcza jej wyposażenie: mnóstwo opakowań po produktach spożywczych - zdrowych i ... "niezdrowych".
Dzieci bawiąc się wiele nauczyły się podczas tego spotkania. Dziękujemy bardzo.
"Mój Dom – Moja prezentacja! "
- 9
Dnia 6 listopada na lekcji języka angielskiego w klasie 2 ćwiczyliśmy, jak mówić o pomieszczeniach w domu, używając wyrażenia „there is”. Zaczęliśmy od zabawy w dopasowywanie nazw pomieszczeń do odpowiednich obrazków. Dzieci mogły pokazać, co wiedzą o różnych częściach domu, takich jak kuchnia, sypialnia, łazienka czy salon!
Po tej aktywności uczniowie przystąpili do kreatywnego zadania: przygotowali plan swojego wymarzonego domu! Na podstawie rysunku opowiadali o tym, jakie pomieszczenia znajdują się w ich domu, używając zdania: "In my house there is..."
Samoprezentacja to umiejętność, którą warto ćwiczyć od najmłodszych lat! Podczas tego zadania uczniowie mieli okazję ćwiczyć nie tylko język angielski, ale także pewność siebie i umiejętność mówienia na forum klasy. To ważne, by już teraz uczyć dzieci, jak wyrażać swoje myśli i prezentować pomysły przed innymi, co przyda się nie tylko w szkole, ale i w przyszłości.
Jestem dumna z naszych małych mówców, którzy z wielką radością podzielili się swoimi pomysłami i nauczyli się nowych słów!
Lekcję przygotowała i opracowała Małgorzata Pieńkos
11 Listopada- uroczysty apel
- 20
11 Listopada obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji 8 listopada 2024 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający to wydarzenie.
Uczniowie z klas VI - VIII przypomnieli najważniejsze fakty historyczne z okresu 123 lat niewoli i zaśpiewały pieśni patriotyczne.
Nasza szkoła przyłączyła się również do akcji „Szkoła do hymnu” 2024, dlatego na rozpoczęciu apelu dumnie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Podobnie jak w 21,5 tys. szkół, przedszkolach, placówkach oświatowych w całej Polsce.
Dyrektor szkoły Alina Lenkiewicz podziękowała uczniom za występ. Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków oraz doceniła postawę całej społeczności uczniowskiej, która godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości.
Głos zabrał także nasz gość, Krzysztof Woźniak- Radny Gminy Olszewo-Borki, który serdecznie podziękował za zaproszenie i wspomniał swoje lata młodości spędzone w murach tej szkoły oraz podkreślił rangę wspólnego celebrowania świąt patriotycznych.
Była to bardzo podniosła, a jednocześnie radosna uroczystość.
#Szkoła pamięta
- 13
W czwartek 31.10.2024 r. dzieci z klas I i II, zaopatrzone w grabki, znicze odwiedziły miejsca bliskie sercu naszej szkoły. Wcześniej, na zajęciach plastyczno- technicznych uczniowie wykonali stroiki. Dzieci bardzo ciężko pracowały, a efekty ich pracy były znakomite.
Uczniowie doskonale wiedzieli, jak należy się zachować w tym szczególnym miejscu. Przy pomniku oraz tablicy upamiętniającej, dzieci wspólnie z paniami, zmówiły modlitwę dla zmarłych. Ten pracowity dzień przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie się dzielili po powrocie do szkoły.
Z wizytą w bibliotece
- 29
"...W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz, Starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz ”… te słowa z wiersza Krystyny Wodnickiej utwierdzają nas w przekonaniu, że Biblioteka to skarbnica wiedzy na przeróżne tematy.
W środę 06 listopada 2024 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu czytelniczym w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia dla Dzieci i Młodzieży w Ostrołęce. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla niektórych była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką.
Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Była nawet ksiązka pachnąca czekoladą....
Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać członkiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować i w jaki sposób dbac o książki. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały bajki Poh Jennie "Wielka przygoda jeżyka" wyd. Amberek , a następnie miały do wykonania zadanie plastyczne. Z dużą radością i zainteresowaniem przystąpiły do pracy, z którą znakomicie sobie poradziły. Na zakończenie spotkania dzieci przekazały pani bibliotekarce podziękowanie za oprowadzenie po świecie książki.
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że przyprowadzi swoich rodziców aby założyć karty czytelnika, które umożliwią korzystanie z usług biblioteki. Dziękujemy Pani Karolinie za miłe przyjęcie - liczymy na dalszą współpracę.
Piszą o nas!😊 Sukcesy uczniów w konkursie recytatorskim
W dniu 4 listopada 2024r., w Gminnej Bibliotece Publicznej w Olszewie-Borkach odbyły się eliminacje gminne 41 Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze” dla klas V - VIII szkół podstawowych z terenu gminy Olszewo-Borki.
Do konkursu zgłosiło się 30 uczestników.
Celem konkursu jest propagowanie literatury o Ziemi Kurpiowskiej oraz gwary Kurpiowskiej.
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: wiersze o Ziemi kurpiowskiej i gadki kurpiowskie.
Komisja w składzie:
Monika Klimek – przewodnicząca
Ewa Rzewnicka– członek
Katarzyna Suska – członek
w kategorii: gadka kurpiowska komisja przyznała naszym uczniom następujące miejsca.
I. Anna Zofia Bielacka
II. Aleksander Głażewski, Maja Bonus
Do finału konkursu, który odbędzie się 19 listopada 2024 r. w Centrum Kultury, Biblioteki i Sportu w Lelisie zakwalifikowali się: Anna Zofia Bielacka
Gratulujemy !
Naszą szkołę reprezentowali również: Zofia Król, Alicja Głażewska, Jerzy Woźniak którym również gratulujemy występu.
Opiekun: Katarzyna Mierzejewska
Dzień Dyni
- 14
Jesień- ta pora roku jest przecież magiczna – wystarczy w odpowiedniej chwili dostrzec jej potencjał. Warto również pamiętać o mocy radości i zabawy. W naszym przedszkolu wykorzystlismy jeden z jej darów do super zabaw i zorganizowaliśmy Dzień Dyni.
Z tej okazji Dzieci ubrane w kolorach jesieni uczestniczyły w zabawach tanecznych, sensorycznych, kulinarnych i plastycznych. Dzieci mogły oglądać przyniesione dynie, dotykać i porównywać je, ucząc się różnicowania ich kształtów, barw i wielkości. Święto Dyni to także świetna okazja, by zaszczepić dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe. Wspólne przygotowywanie prostych dań z dyni i innych sezonowych warzyw może być nie tylko przyjemnością, ale i nauką.
Nasze przedszkolaki miały okazję spróbować babeczek z dodatkiem dyni pieczonej z odrobiną miodu i cynamonu, co pozwoliło im poznać słodki smak tego zdrowego warzywa. Podczas warsztatów plastycznych rozwijaliśmy kreatywność poprzez lepienie płaskorzeźby dyni z masy solnej i malowanie farbami.
Dzieci z radością uczestniczyły we wszystkich atrakcjach.
Sensorki
- 1
W naszym przedszkolu co tydzień odbywają się zajęcia "sensorki" . W minionym tygodniu podczas zajęć powstała piękna praca przy której wykorzystaliśmy wszystkie dary jesieni jakie udało nam się zebrać podczas spaceru
Las w szkle- zajęcia przedszkolne
- 17
Dzieci potrzebują kontaktu z naturą, ponieważ bliskość przyrody uspokaja i niweluje nadmiar bodźców, na które są wystawiane każdego dnia. O ile to możliwe, warto zabierać dzieci na spacery do lasu lub parku.
W dniu 15 października przedszkolaki z naszego przedszkola tworzyły kompozycje w szkle. Dzieci wykorzystując ziemię, piasek, żwir, kamienie, szyszki, liście, korę, roślinki i inne zdobycze z rodzinnych spacerów wykonały piękne i niepowtarzalne prace.
Zajęcia techniczne
- 1
W dniu 23 października uczniowie klasy 5 i 6 wykonali stroiki na groby najbliższych. Prace są przepiękne. Niech nasze zajęcia będą inspiracją dla wszystkich dorosłych. Wystarczy kupić gąbkę florystyczną, kwiaty, ozdoby oraz naciąć gałązek świerkowych.
Powodzenia!
Szkoła pamięta, akcja szkolnego koła wolontariatu.
- 5
Zbliżające się Świeto Zmarłych i Zaduszki to czas na upamiętnienie tych, którzy odeszli. Uczniowie klas V-VIII, wraz z opiekunami, odwiedzili grób Zosi, dwuletniej dziewczynki, która zginęła w czasie II wojny światowej. Dzieci uprzątnęły pomnik, zapaliły znicze.
Dzień Edukacji Narodowej- Pasowanie na przedszkolaka i ucznia
- 35
W dniu 15 października w naszej szkole odbyła się uroczystość w podwójnym charakterze. Obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej jak również uroczystość ślubowania. Najmłodsi uczniowie zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Przystani, w przedszkolu zaś dzieci, ktote w tym roku rozpoczęły przygodę z naszą placówką, zostali pasowani na przedszkolaka naszego przedszkola.
W tym dniu mieliśmy przyjemność gościć Wójta Gminy Olszewo-Borki- Pana Krzysztofa Gralę i radnego Gminy Olszewo-Borki- Pana Krzysztofa Woźniaka. Podczas Uroczystości nasze dzielne przedszkolaki zaprezentowały nam krasnoludkowe tańce- wygibańce, nastepnie uczniowie klasy pierwszej stawili czoła nie lada wyzwaniom, z którymi świetnie sobie poradzili.
Pani Dyrektor Alina Lenkiewicz z ogromną przyjemnością pasowała kandydatów na uczniów jak i na przedszkolaków. Wszyscy uczniowie, w podziękowaniu nauczycielom, wyśpiewali ogromny bukiet życzeń. Na koniec uroczystości Pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom naszej placówki.
Wyjście klasy 2 i 1 do lasu – lekcja przyrody i poznawanie grzybów
- 1
Dnia 1 października klasa 2 i 1 wybrały się na edukacyjną wyprawę do pobliskiego lasu w ramach lekcji przyrody. Celem wyjścia było poznanie różnych gatunków grzybów oraz nauka zasad ich zbierania. Pogoda dopisała – słońce świeciło, a lekki wiatr sprawił, że spacer po lesie był przyjemny i pełen odkryć.
Na początku, po krótkim wprowadzeniu przez panią nauczycielkę, uczniowie dowiedzieli się, jakie są podstawowe zasady bezpiecznego zbierania grzybów. Omówiono, które gatunki grzybów są jadalne, a które należy omijać ze względu na ich toksyczność.
Podczas spaceru dzieci z wielkim zaangażowaniem obserwowały różnorodność grzybów – od popularnych borowików i podgrzybków, po mniej znane maślaki i muchomory. Najwięcej emocji wzbudziło znalezienie dorodnego borowika, który stał się bohaterem dnia. Po powrocie do szkoły dzieci z radością dzieliły się swoimi zdobyczami i spostrzeżeniami.
Wyjście do lasu z pewnością pozostanie w pamięci uczniów jako pełne odkryć, nauki i radości.
Lekcja Angielskiego: "My Clock"
W klasach 1 i 2 zrealizowaliśmy innowacyjną lekcję języka angielskiego pod tytułem "My Clock", opartą
na metodzie projektu.Celem zajęć było wprowadzenie dzieci w świat czasu oraz nauka liczebników od 1 do 12.
Na początku lekcji uczniowie mieli okazję do zabawy z liczebnikami, które powtarzali poprzez różne gry
i ćwiczenia. Następnie przeszliśmy do głównej części projektu – tworzenia własnych zegarów. Każde
dziecko otrzymało papierowy talerzyk, na którym mogło zaprojektować swój unikalny cyferblat,
umieszczając liczby i ozdabiając zegar kolorowymi markerami.
W trakcie lekcji dzieci nauczyły się, jak zadawać pytania o czas, korzystając ze zwrotu "What time is it?" oraz jak na nie odpowiadać, używając konstrukcji takich jak "It's two o'clock." Uczniowie ćwiczyli te umiejętności w interaktywnych parach, wykorzystując swoje własnoręcznie wykonane zegary.
Na zakończenie lekcji dzieci podzieliły się swoimi wrażeniami i z radością opowiadały, co najbardziej im
się podobało. Dzięki tej kreatywnej i angażującej formie nauki, uczniowie nie tylko przyswoili nową
wiedzę, ale także rozwijali swoje umiejętności manualne i współpracę w grupie.Lekcja "My Clock" okazała się świetnym połączeniem nauki z zabawą!
Jesienne Biegi Przełajowe
- 9
W sobotę 5 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXV Jesiennych Biegach Przełajowych o Puchar Wójta Gminy Lelis.
Zawody odbyły się na Stadionie przy Zespole Szkół w Lelisie, udział w nich wzięło około 700 młodych sportowców z Powiatu Ostrołęckiego.
Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze osiągając czołowe lokaty w swoich kategoriach.
Na wyróżnienie zasługują Anna Bielacka miejsce VI, oraz Filip Król miejsce VI.
W zawodach udział wzięli:
-Król Zofia-Głażewska Aleksandra
-Bonus Maja
-Bielacka Anna
- Załęska Weronika
-Głażewski Aleksander
-Woźniak Jerzy
-Król Filip
-Białczak Maciej
Opiekun: Olesiński Przemysław
Charytatywny Kiermasz Językowy – 1 października 2024 r.
- 9
W dniu 1 października nasza szkoła zorganizowała charytatywny kiermasz językowy, który okazał się
ogromnym sukcesem! Dziękujemy wszystkim rodzicom za ich wspaniałe wsparcie, szczególnie za
upieczenie pysznych ciast, które przyciągnęły wielu miłośników słodkości.
Podczas kiermaszu zebraliśmy imponującą kwotę 620 zł, która została przekazana Caritas Diecezji
Łomżyńskiej dla powodzian. Ogromna hojność Społeczności Szkoły Podstawowej w Przystani pomoże
wielu potrzebującym poszkodowanym w wyniku powodzi, dlatego jesteśmy dumni, że mogliśmy
wspólnie przyczynić się do tego szlachetnego celu.
Kiermasz był również okazją do zorganizowania angielsko-niemieckiej lekcji otwartej, w ramach której
uczniowie zaprezentowali swoje projekty dotyczące tradycyjnych potraw z Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Uczniowie z pasją opowiadali o kulinarnych tradycjach, a uczestnicy mogli skosztować niektórych z tych
potraw. Była to wspaniała okazja do nauki i wymiany kulturalnej.
Dodatkowo zorganizowaliśmy quiz językowy dotyczący flag państw europejskich, który dostarczył wielu
emocji i pozwolił uczniom wykazać się swoją wiedzą o geografii i kulturze Europy.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu i wsparli nas w organizacji
kiermaszu. Razem stworzyliśmy niezapomnianą atmosferę, a nasze wspólne działania przyczyniły się do
realnej pomocy potrzebującym powodzianom. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się
zorganizować kolejną edycję tego wspaniałego wydarzenia!
Czytanie Narodowe " Kordian "
- 3
Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 2024. Tegoroczna edycja poświęcona była wybitnemu dziełu klasycznej literatury polskiej – dramatowi pt. „Kordian” autorstwa Juliusza Słowackiego, wybranego do lektury akcji, trzynastej już odsłony Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
To piękne przedsięwzięcie, zainicjowane przez Prezydenta RP w 2012 roku promuje czytelnictwo i dorobek polskiej literatury. Czytając "Kordiana" honorujemy jednocześnie 190. rocznicę wydania tego romantycznego dzieła oraz 215. rocznicę urodzin wybitnego polskiego poety, Juliusza Słowackiego.
W piątek 20 września uczniowie poznali fragment dramatu - bajkę o Janku, co psom szył buty. Tło bajeczki stanowiła animacja w reżyserii Lidii Hornickiej. Opowieść starego Grzegorza, mimo trudnego jezyka, spodobała się zarówno przedszkolakom jak i starszym słuchaczom. "Czytaniu na dywanie" towarzyszył występ Ani i Oli, które zaśpiewały Hymn Juliusza Słowackiego
Pickleball
- 1
We wtorek (17.09) podczas zajęć wychowania fizycznego odwiedził nas Pan Franciszek Bryła. Nasz gość zaprezentował oraz objaśnił zasady gry w Pickleballa.
Po krótkim instruktażu, uczniowie mogli spróbować swoich sił w grze. Wszystkim ten rodzaj tenisa bardzo się spodobał, aktywnie uczestniczyli w zajęciach oraz zadawali dużo pytań dotyczących przepisów.
Dziękujemy Panu Franciszkowi za odwiedziny i poznanie dotąd nie znanego sportu. Pickleball to sport rakietowy, który jest mieszanką tenisa ziemnego ,ping ponga oraz badmintona.
Mecze singlowe lub deblowe rozgrywane są zarówno na otwartym powietrzu, jak i pod dachem. Gracze używają kompozytowych rakietek do przebijania plastikowej piłeczki nad siatką.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie