W związku z realizacją „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2018r.” Pozyskaliśmy do biblioteki szkolnej książki na łączną sumę 3100 zł. Aby zachęcić uczniów do osobistego kontaktu z książką we wrześniu przygotowaliśmy gazetkę promującą czytanie. Zorganizowaliśmy także w październiku i listopadzie kilka akcji promujących czytelnictwo. Pierwsza nosiła tytuł „Kto czyta książki, żyje podwójnie” i polegała na parominutowych przerwach na czytanie „papierowych” książek w czasie lekcji. Działania objęły uczniów od oddziału przedszkolnego poprzez klasy 1-3, aż do klas 4-8. Była to okazja do sięgnięcia po nową, ciekawą lekturę. Ten spontaniczny przerywnik w lekcjach bardzo się spodobał społeczności uczniowskiej. W czasie „czytelniczej przerwy” sięgnięto po nowo zakupione pozycje książkowe. Okazało się, że czytanie może być radosne i wielu wychowanków zainspirowało do ponownego sięgnięcia po lekturę.
Kolejna akcja czytelnicza trwająca w listopadzie to czytanie starszych uczniów młodszym klasom. Wykazali oni, że bez tej umiejętności opanowanej w perfekcyjny sposób, nie można odnieść sukcesu w szkole.
Również w listopadzie i grudniu zorganizowaliśmy kiermasz książek przy współudziale „Księgarni Tuliszków” i „Drugiego Tomu”. Dzieci i młodzież zakupiły książki, które rozwijają ich horyzonty myślowe i wyobraźnię. Rodzice w czasie wywiadówki (22 listopada) także mogli zrobić prezent swoim pociechom w postaci tradycyjnej lektury.
22 listopada podczas spotkania wychowawców z rodzicami, nauczyciel – bibliotekarz przedstawił prezentację multimedialną pod tytułem „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży” oraz zapoznał w trakcie szkolenia z wcześniej wymienioną tematyką. Rodzice mieli także możliwość obejrzenia filmu zrealizowanego przez uczniów, nauczyciela-bibliotekarza i wychowawców. Ten niestandardowy projekt edukacyjny umożliwił wykorzystanie nowego księgozbioru na planie filmowym.
Praca biblioteki szkolnej została dostosowana do potrzeb uczniów, a wypożyczenia książek udostępnione na okres ferii zimowych i letnich.
Nie zapomnieliśmy również o potrzebach uczniów niepełnosprawnych, gdyż zakupiliśmy dla nich książki z dużym drukiem i kolorowymi obrazkami.
Realizacja „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w 2018 roku wzbogaciła życie społeczności szkolnej w Przystani. W promocję czytelnictwa włączyli się uczniowie, rodzice, pani dyrektor szkoły, nauczyciele i wszyscy pracownicy oraz instytucje pozaszkolne. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że chociaż świat multimediów jest atrakcyjny, to czytanie otwiera o wiele więcej możliwości.