• Dzień Chłopaka w przedszkolu

          • W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,

            Witamy serdecznie chłopaka każdego.

            Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

            Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

             

            Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola.Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

            W tym dniu w naszej  grupie dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały.

            Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Następnie przedszkolaki dołączyły do Dnia Pieczonego Ziemniaka i Sprzątania Świata.

            Ten dzień uważamy za bardzo udany !

          • Zajęcia kulinarne

          • Uczniowie w ramach zajęć rozwijających wybrali się do szkolnej stołówki aby tam przygotować same przyszności. W czwartek 29 września uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni przygotowali ciasto na chałkę oraz sok z świeżych owoców.

            Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykonywali kolejne etapy pracy i z niecierpliwością oczekiwali na efekt końcowy. Ciasto było przepyszne, znikało w oczach.  W czasie zajęć uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria przyszłości robota kuchennego Hendi. W trakcie zajęć  dzieci poznają też tajniki kuchni oraz zasady dobrych obyczajów przy stole.

            Zajęcia kulinarne to idealny pomysł na miłe i twórcze spędzanie czasu dzieci. Trzecioklasiści mogli uczyć się pracy w grupie, zdobywać nowe doświadczenia kulinarne, a przy okazji dobrze się bawić.

          • Amelia Zabielska mistrzynią Powiatu Ostrołęckiego w Biegach Przełajowych!

          • Uczennica naszej szkoły Amelia Zabielska zajęła 1 miejsce podczas Indywidualnych Biegów Przełajowych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Na starcie w tej kategorii startowało około czterdziestu zawodniczek z całego Powiatu Ostrołęckiego.

            Amelia linię mety Ostrołęckiego stadionu pokonała z dużą przewagą nad kolejną zawodniczką.  Gratulujemy sukcesu.

            W zawodach wziął udział także Piotr Woźniak, jednak Piotrkowi nie udało się zakwalifikować do najlepszej 10 zawodów.

            Amelia będzie reprezentowała naszą szkołę w zawodach między powiatowych, które odbędą się 7 października na Stadionie w Ostrołęce.

            Opiekun: Przemysław Olesiński

          • Lekcje wychowania fizycznego na basenie? Dlaczego nie?

          •  Jak wiadomo, zajęcia na basenie  wpływają pozytywnie na rozwój psychofizyczny i sprawność dziecka. Wyzwalają one naturalną potrzebę ruchu . Dlatego w ramach zajęć z wychowania fizycznego uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły będą cyklicznie uczeszczać do Parku Wodnego " Aquarium" w Ostrołęce. 

            Pod okiem swojego nauczyciela  mogą opanowywać podstawowe techniki pływackie, ponadto pływanie w znaczący sposób działa profilaktycznie na wady postawy oraz kształtuje prawidłową sylwetkę. Jest ono swoistą gimnastyką mięśni i stawów,  poza tym zmniejsza napięcie mięśniowe. Krótko mówiąc, przynosi same korzyści tym, którzy nie boją się wody i  chcą pływać.

            Kto wie, może wśród naszych pływaków z trzeciej klasy znajdują się już przyszli  mistrzowie olimpijscy w pływaniu?

          • Dzień Przedszkolaka

          • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

            J. Korczak

            Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto, które obchodzone jest od 2013 roku. Co roku, w całej Polsce, 20 września, przedszkolaki świętują swój dzień.  Święto to ma na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

            W naszej grupie było wyjątkowo i radośnie. Przedszkolaki wspaniale się bawiły przy dźwiękach muzyki. Dzieci z zapałem ćwiczyły z przyborami gimnastycznymi. Zorganizowano też zabawę z chustą animacyjną oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia z atrybutami.  Były też pamiątkowe dyplomy oraz odznaki Super Przedszkolaków .

            Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień.

             

          • Jesienne Biegi Przełajowe

          • W sobotę 10 września nasi uczniowie wzięli udział w XXIII Jesiennych Biegach Przełajowych o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Powiatu Ostrołęckiego i Wójta Gminy Lelis.

            Wydarzenie odbyło się na stadionie gminnym w Lelisie. W zawodach uczestniczyło kilkanaście szkół z terenu całego powiatu Ostrołęckiego.
            Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze, osiągając następujące wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:


            5 miejsce – Piotr Woźniak
            7 miejsce – Paweł Marciniak
            8 miejsce – Bartosz Zyśk
            10 miejsce – Filip Król
            11 miejsce – Aleksander Głażewski
            12 miejsce – Maciej Białczak
            18 miejsce - Jerzy Woźniak
            20 miejsce – Maja Bonus


            Opiekun: Przemysław Olesiński

          • Narodowe Czytanie

          • Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. To cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

            Rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nie dziwi nas zatem, że lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które zostały wydane dwieście lat temu w Wilnie. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury.

            W dniu 12 września 2022 r. do tej ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość literatury narodowej tradycyjnie włączyła się nasza szkoła

            Na początku spotkania dyrektor szkoły  podkreślił ogromne znaczenie czytelnictwa i zachęcał do częstej lektury utworów dziedzictwa narodowego. Klasy 5–8 oraz nauczyciele  czytali ballady naszego narodowego wieszcza - "Panią Twardowską" i "Świteziankę", spotkanie przy Balladach uatrakcyjniła przygotowana scenografia.

            W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć reprezentującą Gminną Bibliotekę Publiczną w Olszewie- Borkach - Panią Elżbietę Grzymała.

          • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

          • 1 września wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy szkoły tłumnie zjawili się na uroczystości związanej z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023. Ten dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej.

            Po mszy wszyscy udaliśmy się na szkolne podwórko, gdzie przebiegała dalsza część uroczystości. Nowy rok oficjalnie zainaugurował pan dyrektor Jerzy Kruk. Miłym akcentem na rozpoczęciu roku szkolnego był przygotowany przez Pana  Henryka pokaz baniek mydlanych dla naszych najmłodszych uczniów.

            Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy sukcesów, radości i pomyślności, niech dobre oceny w dzienniku zagoszczą. Witaj szkoło, przez cały rok będzie wesoło! Powodzenia w nowym roku szkolnym 2022/2023!

          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

          • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

            1.09.2022 r. ( czwartek)

            9.00 - Msza Święta w Kościele w Nowej Wsi

            10.00 - uroczystość w Szkole Podstawowej w Przystani.

            11:00 - spotkanie z wychowawcami klas 

          • Dni adaptacyjne w przedszkolu

          • Serdecznie zapraszamy dzieci  do przedszkola na rok szkolny 2022/2023 na zajęcia adaptacyjne, które odbędą się dnia 29 oraz 31 sierpnia 2022 r. w godzinach 10:00-12:00. Prosimy aby na spotkaniu uczestniczył z dzieckiem tylko jeden rodzic/opiekun .

          • Szkolenie Rady Pedagogicznej

          • W tym roku nasza szkoła wzięła udział w programie " Laboratoria przyszłości".  Jestto inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

            Zadaniem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

            W tym celu w naszej szkole w dniu 17.08.2022 r. odbyło się szkolenie rady pedagogicznej z obsługi sprzętu MakerBot Sketch czyli drukarki 3D wykorzystującej technologię FDM.

            Szkolenie zostało przeprowadzone przez specjalistę ds. druku 3D Daniela Susfał  z firmy Cadxpert. 

            Bardzo dziękujemy za ogrom przekazanej wiedzy !

          • "Letnie granie" - Koncert Przemysława Kamińskiego

          • 3 sierpnia na terenie naszej szkoły odbył się koncert plenerowy pod hasłem "Letnie granie", zorganizowany przez  Gminny Ośrodek Kultury w Olszewie- Borkach.

            Dla zgromadzonych w Przystani gości wystąpił Przemysław Kamiński! 

            Przemek Kamiński przyjechał do Przystani z Łomży gdzie pracuje jako muzykoterapeuta. Jest wokalistą i lektorem radiowym.

            Dziękujemy za miło spędzony wieczór!

             

          • Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022

          • 24 czerwca 2022r. uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się  mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie uczniowie  przeszli do szkoły, aby tam z rąk swoich wychowawców otrzymać upragnione świadectwo zakończenia roku szkolnego. Świadectwo, które jest biletem do WAKACJI!

            O godz.10:00 odbyła się uroczysta akademia  oraz pożegnania uczniów klasy VIII. W uroczystości wzięli udział uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego.

            Część oficjalną zapoczątkowało przemówienie Pana Dyrektora, skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli. Zwrócił się szczególnie do ósmoklasistów, że właśnie przeszli przez wszystkie szczeble naszej szkolnej drabiny, po to, aby rozpocząć nowy etap w swoim życiu, do którego każdy miał szansę dobrze się przygotować…

            Bardzo wzruszająca była część artystyczna w wykonaniu klasy VII i VIII którzy poprzez wiersze i piosenki wspominali lata spędzone w murach tej szkoły oraz dziękowali  nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w  ich nauczanie i wychowanie. Drobne upominki dla ósmoklasistów  mają przypominać im o wspólnie spędzonych chwilach.

            Zakończeniem uroczystości było wręczenie dyplomów, nagród oraz świadectw z wyróżnieniem przez Dyrektora Szkoły Podstawowej Jerzego Kruka oraz Panią Wójt Anetę Katarzynę Larent.

            Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z Wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi  miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

             

            Drodzy Uczniowie!

            Życzymy Wam wspaniałych sukcesów, dobrych wyborów, spełnienia marzeń!Wierzymy, ze wiedzę i doświadczenie wyniesione z murów naszej szkoły, będziecie rozwijać w kolejnych latach edukacji.

             

          • II Międzyszkolny Konkurs Literacki ,,Szczęśliwa Rodzina”

          • W dniu 23 czerwca 2022r. w Szkole Podstawowej z Przedszkolem w Nowej Wsi odbył się
            II Międzyszkolny Konkurs Literacki ,,Szczęśliwa Rodzina” pod patronatem wójta
            gminy Olszewo-Borki.

             
            Naszą szkołę reprezentowali:
            Filip Król - uczeń klasy IV
            Maciej Białczak- uczeń klasy VI
            Antonina Bąk - uczennica klasy VI
            Magdalena Mydło- uczennica klasy VI
            Paweł Marciniak- uczeń klasy VI
            Piotr Woźniak - uczeń klasy VII

            Prace uczestników wydano w postaci tomiku wierszy, kóry został wręczony każdemu
            uczestnikowi konkursu wraz z dyplomem, przez Panią wójt Anetę Katarzynę Larent i Panią dyrektor
            Szkoły Podstawowej z Przedszkolem w Nowej Wsi Alinę Lenkiewicz.

            Gratulacje!

          • Dwudniowa wycieczka nad morze !

          • W dniach  21-22.06.2022 r. uczniowie naszej szkoły wybrały się na dwudniową wycieczkę nad polskie morze.

            Pierwszego dnia dzieci miały możliwość zwiedzić wraz z przewodnikiem m.in. Starego Miasta z Fontanną Neptuna, Złotą Bramę, Długi Targ z Dworem Artusa, Kościół Mariacki czy Żuraw Portowy nad Motławą. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie Katedry Oliwskiej i Molo w Sopocie. 

            Po zwiedzeniu wyczerpani i zmęczeni uczniowie udali się na obiadokolację i krótki odpoczynek, by nabrać sił i aby tuż po zachodzie słońca udać się na Nocne Poławianie Bursztynu. Odpowiednio wyposażeni wyruszyli na plażę, gdzie pod opieką instruktorów odnajdywali " Złoto Bałtyku".

            Drugiego dnia wypoczęci uczniowie wyruszyli do Akwarium Gdańskiego gdzie można zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Do największych atrakcji należy rafa koralowa, która zachwyca feerią barw i bogactwem kształtów jej mieszkańców- intrygujących bezkręgowców morskich oraz ryb rafowych.

            Następnym punktem było zwiedzanie trzymasztowego żaglowca  "Dar Pomorza" , który od 1982 r. jest zacumowany w Gdyni jako statek-muzeum. Ostatnią atrakcją tej wyprawy było  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to instytucja, której działaniom przyświeca hasło " Kultura wielu wymiarów". Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiono historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.

            Po dwóch intensywnych dniach zwiedzania, zmęczeni ale szczęśliwi i pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu.

            Serdecznie dziękujemy firmie Mówiący Kij  za doskonałą organizację wycieczki  i opiekę instruktorów.

             

          • Piesza wycieczka

          • W aurze pięknego lata uczniowie klasy II i III wybrali się na pieszą wycieczkę edukacyjną do gospodarstwa Państwa Zabielskich w Przystani.

            Na miejscu uczniowie spotkali się dietetykiem Panią Moniką Zabielską. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się zdrowiem. Została przeprowadzona rozmowa na temat prawidłowego odżywiania się.

            Dzieci podczas spotkania dowiedzieli się jak wygląda dobrze skomponowany pierwszy posiłek, którym jest śniadanie oraz jak ważna rolę odgrywają warzywa i owoce. Uczniowie z klasy 2 i 3 uzyskały informacje co powinny zabierać do szkoły na drugie śniadanie i jakich produktów powinny unikać. Uczniowie mieli możliwość przygotowania wspólnie owocowej przekąski.

            Ciekawa prelekcja zakończyła się wspólnymi grami i zabawami ruchowymi.

            Serdecznie dziękujemy Państwu Zabielskim za spotkanie które przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

             

          • Zakończenie Roku Szkolnego

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przystani informuje,

            że Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022 odbędzie się 24.06.2022 r.

            Msza Święta w Kościele Parafialnym w Nowej Wsi - godz 9.00

             Uroczystość w Szkole. - godz 10.00

            Serdecznie zapraszam !

            Jerzy Kruk

             

          • Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej " Czyste powietrze wokół nas" - Spotkanie z pielęgniarką

          • Nasza szkoła dba o bezpieczeństwo i zdrowie swoich wychowanków. Dlatego wdraża i realizuje programy profilaktyczne już z najmłodszymi uczniami

            Głównym celem Programu " Czyste powietrze wokół nas" jest zwiększenie wiedzy w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

            Program ma za zadanie:

            1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
            2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
            3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
            4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
            5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

            Ze szkodliwością wynikającą z palenia papierosów oraz przebywania w towarzystwie palących, dzieci zostały zapoznane m.in. podczas spotkania z  panią pielęgniarką Moniką Zawrotną.

            Dzieci żywo dyskutowały o skutkach palenia papierosów i obiecały, że spróbują przekonać swoich najbliższych, aby rzuciły ten szkodliwy nałóg.

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny odbył się 14 czerwca 2022r.

            Podzielony został na dwie kategorie wiekowe: klasy IV-VI, VII-VIII.

             

            W kategorii klas IV- VI

            Mistrzem ortografii został Maciej Białczak

             

            W kategorii klas VII- VIII

            Mistrzem ortografii został Jakub Szydlik

          • „Ginące zawody” w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle

          • 6 czerwca uczniowie klasy 2 i 3 wybrali się na wycieczkę do Kadzidła na warsztaty etnograficzne pt."Ginące Zawody".

            Formuła wydarzenia opiera się na zajęciach warsztatowych, podczas których uczestnicy mogą zapoznać się z różnymi technikami: np. wycinaniem, wyplataniem z wikliny czy korzenia, skręcaniem kwiatów z bibuły, toczeniem naczyń na kole garncarskim, szyciem, szydełkowaniem, rzeźbieniem i innymi. Instruktorami są kurpiowscy twórcy z rejonu Puszczy Białej i Zielonej, przedstawiciele różnych dziedzin kurpiowskiego rękodzieła.

            Na Kurpiach ciągle żywa jest szczególnie wytwórczość związana z plastyką obrzędową (bukiety do świętego kąta, palmy wielkanocne, ozdoby choinkowe), ale też wycinankarstwo, koronkarstwo i rzeźba, a w ostatnich latach obserwuje się coraz większy popyt na ludowe stroje. Bardzo silny jest ruch folklorystyczny, licznie działają tu zespoły regionalne oraz koła gospodyń wiejskich, są specjaliści od gadki kurpiowskiej - w tych dziedzinach Kurpie stanowią prawdziwe zagłębie.

            Jak można przeczytać na stronie internetowej projektu „Ginące zawody” - "Region kurpiowski uznany jest za jeden z najbogatszych i najbardziej interesujących pod względem etnograficznym regionów w kraju". Kurpie są też regionem bardzo wyrazistym, z silnie zachowaną i na różne sposoby manifestowaną kulturą lokalną, poprzez np. kontynuowanie tradycyjnych zajęć rękodzielniczych, strój, przywiązanie do kurpiowskiej kuchni i regionalnych dań, kurpiowską obrzędowość i silne poczucie tożsamości. Lokalne społeczności zaczęły doceniać swoje korzenie. Można powiedzieć, że w skali kraju kultura kurpiowska (obok łowickiej i podhalańskiej) ma się całkiem nieźle.

            Każde dziecko mogło spróbować swoich sił w wybranej dziedzinie. Była to doskonała okazja do poznania tajników dawnych zawodów, ale przede wszystkim wspaniała, niezapomniana zabawa.