Jak miło zaczynamy drugie półrocze. Nasi uczniowie są bardzo aktywni w wielu dziedzinach. Biorą udział w wielu konkursach plastycznych. W grudniu podjęliśmy próbę interpretacji konkursu plastycznego zorganizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Czerwinie. W tym tygodniu dotarła do nas informacja, że konkurs został rozstrzygnięty. Uczennica naszej szkoły Anna Bielacka została dostrzeżona przez jury. Determinacja oraz poczucie estetyki dały o sobie znać. Dnia 2.02.2024 w Poradni w Czerwinie zostały wręczone dyplomy oraz nagrody. Anna zajęła I miejsce w konkursie plastycznym "Bożonarodzeniowy Anioł" w kategorii klas IV-VIII. Serdecznie gratulujemy.
Aktualności
"Bożonarodzeniowy Anioł"- konkurs plastyczny
Upominki na Dzień Babci i Dziadka
- 5
Nasze babcie i nasi dziadkowie potrafią zrobić przepyszne przetwory! Niejednokrotnie każdy z nas miał okazję się o tym przekonać. Pycha! Pomyśleliśmy, że może z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka i my spróbujemy przygotować dla nich coś specjalnego.
I w ten oto sposób na zajęciach technicznych uczniowie klasy pierwszej przygotowali przepyszne pomarańcze w syropie.
Każdy z nas przyniósł do szkoły słoik, materiały dekoracyjne oraz nasz główny składnik czyli pomarańcze. Zabraliśmy się do pracy i po kilku chwilach wyszedł nam nie tylko przepyszny rozgrzewający syrop idealny na zimowe wieczory ale także wspaniały upominek dla naszych kochanych dziadków!
Ferie na sportowo !
Ferie zimowe - czas wolny dla dzieci i młodzieży jest super okazją do aktywnej działalności ruchowej. Aby ograniczyć „nudny” czas wypoczynku podczas ferii zimowych w domu, najczęściej przed telewizorem lub komputerem nasi uczniowie wzieli udział w Otwartym Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Olszewo-Borki!
W Turnieju wzieło udział 7 drużyn. Drużyny biorące udział w Turnieju wykazały się dużym zaangażowaniem co przyczyniło się do tego, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Przystani staneli na podium zajmując 3 miejsce! A żeby tego było mało uczeń klasy 8 Julian Bączek został Królem Strzelców Turnieju!
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Organizatorzy:
Aneta Larent-Wójt Gminy Olszewo Borki
Gminny Ośrodek Kultury Olszewo-Borki
Zakład Gospodarki Komunalnej Olszewo-Borki
" Ciekawe zawody naszych rodziców "- projekt
- 14
Dzieci są niezwykle ciekawe świata i interesują się pracą zawodową swoich najbliższych. Od najmłodszych lat poznają różne zawody wykonywane przez osoby dorosłe. W naszym przedszkolu realizujemy projekt " Ciekawe zawody naszych rodziców " Głównym założeniem tego projektu jest poszerzenie wiedzy dzieci na temat wybranych zawodów i polega na organizowaniu w przedszkolu spotkań z rodzicami, którzy zaprezentują swój zawód.
Celem tych spotkań jest rozwijanie u dzieci zainteresowań pracą oraz ukazanie dzieciom przydatności wykonywania różnych zawodów.
W tym tygodniu gościliśmy Pana Mateusza, tatę Olusia, który opowiedział o swoim zawodzie. Dzieci poznały zawód cieśla, dekarz. Pan Mateusz przy ogromnym zaangażowaniu dzieci wykonał karmnik dla ptaków, który już służy głodnym, zziębniętym ptaszkom. Dziękujemy bardzo.
Rodzice czytają dzieciom
Czytanie bajek jest dla przedszkolaków wrotami do rozwijania wyobraźni, poznawania wartości. Super jest gdy Rodzice czytają dzieciom bajki nie tylko w domu, gdy mogą i chcą poświęcić swój czas na czytanie opowiadań kolegom i koleżankom swojego dziecka w przedszkolu... w minioną środę tata Olusia, pan Mateusz wprowadził w świat opowiadań Świnki Peppy i Kici Koci.
Dziękujemy bardzo i zapraszamy kolejnych Rodziców do włączania się w projekt czytania przedszkolakom.
Laboratoria Przyszłości
- 3
Dziś na zajęciach świetlicowych z uczniami zaczęliśmy cykl Laboratoria przyszłości z drukiem 3D. Podziwialiśmy wcześniejsze wydruki. Robiliśmy przegląd drukarki. Sprawdzaliśmy czy elementy działają prawidłowo. Uczniowie demontowali i montowali filament oraz platformy na stoliku roboczym. Młodsi uczestnicy świetlicy podziwiali jak wygląda, jaką ma strukturę wydrukowany element. Na następnych zajęciach będziemy projektowali wydruki.
Zajęcia z religii w przedszkolu
Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas, pełen radości i wzruszeń. Poprzez realizację tematyki związanej ze świętami dzieci pogłębiają swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych.
W minioną środę w naszym przedszkolu rozbrzmiewały najpiękniejsze, polskie kolędy. Pod kierunkiem pani Zosi od religii dzieci odgrywały rolę Świętej rodziny, pasterzy i Trzech Kroli oraz śpiewały najbardziej znane kolędy. Pani Zosia przygotowała dla dzieci niespodziankę – przyniosła stroje i inne rekwizyty żeby upiększyć wspólne kolędowanie.
Wspólne kolędowanie buduje więź, uczucie bliskości, jest też przejawem poszanowania naszych polskich tradycji.
Jasełka
- 40
W piątek przed przerwą świąteczną, tradycyjnie uczniowie naszej szkoły przygotowali Jasełka. Młodzi aktorzy, w pięknych strojach przybliżyli nam historię narodzenia Dzieciątka Jezus. Poszczególne sceny przeplatane były wspólnym śpiewem kolęd i pastorałek. Uczniowie wprowadzili nas w świąteczny klimat, przekazując dużo pozytywnych wrażeń i emocji.
Po Jasełkach odbył się koncert kolęd, uczniowie zaprezentowali wybraną kolędę lub pastorałkę.
Dyrektor szkoły Jerzy Kruk podziękował młodym aktorom i wszystkim uczniom za występy. Dyrektor życzył wszystkim zgromadzonym zdrowych pogodnych w spokoju spędzonych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego całego Nowego Roku 2024 !
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
Wyjazd Mikołajkowy przedszkolaków !
- 41
W czwartek, 14.12.2023 r. w ramach prezentu Mikołajkowego dzieci z naszego przedszkola wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw Nadilandia w Kadzidle. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja rówieśniczych grup, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków . Dodatkową i najbardziej wyczekiwaną przez dzieci atrakcją było spotkanie z Mikołajem !
Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do Przedszkola.
Konkurs na Najciekawsze Opowiadanie- rozstrzygnięty
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literackim pt. "Moja rodzina jest super. Jak spędzamy wolny czas". Organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Olszewie-Borkach. Zadanie uczestników polegało na napisaniu opowiadania o swojej rodzinie i o tym, jak spędzają czas ze swoją rodziną. Celem konkursu było: kształtowanie poprawnej wypowiedzi pisemnej na dany temat. Rozwój myślenia i inwencji twórczej uczniów, a także popularyzacja książki, biblioteki i czytelnictwa.
Nasza szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI: Anna Bielacka, Maja Paula Bonus i Maja Szok-Porębska
Komisja Konkursowa dokonała oceny prac konkursowych:
II miejsce: Anna Zofia Bielacka, Maja Paula Bonus
III miejsce: Maja Szok- Porębska
14 grudnia Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie-Borkach pani Elżbieta Nakielska, wręczyła laureatom dyplomy i nagrody.
Gratulacje!
Ozdabianie choinki klasy pierwszej
- 3
Czas przedświąteczny to okres oczekiwania na miłe chwile. Uczniowie klasy 1 wzięli udział w wyjątkowym wspólnym przedsięwzięciu - ubieraniu klasowej choinki. Zawiesili na gałązkach lampki, bombki, łańcuchy, gwiazdki i inne ozdoby. W klasie zapanował świąteczny nastrój. Ubieranie choinki przebiegło w miłej atmosferze współpracy.
Wspólne pieczenie ciasteczek klasy pierwszej i przedszkolaków!
- 8
Dnia 13.12.2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej miały bardzo pracowity dzień. Motywem przewodnim tego dnia było pieczenie ciasteczek. Wszystkie dzieci ochoczo i z wielkim zaangażowaniem rozgniatały i wałkowały ciasto. Dużą część "ciężkiej" pracy wykonał za nas robot kuchenny Hendi zakupiony w ramach programy "Laboratoria przyszłości". Największą natomiast radość sprawiło dzieciom nadawanie ciasteczkom odpowiednich kształtów. Były między innymi serca, gwiazdki, bałwanki, mikołaje i wiele innych. Następnie ciasteczka zostały upieczone w szkolnej kuchni, a dookoła rozchodził się aromatyczny zapach.
Wspólne wypieki dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń, ale chyba największą przyjemność sprawiła degustacja naszych ciasteczek .
„Skierkowski 21”
W dniu 11 grudnia 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Skierkowski 21”. III już edycję konkursu zorganizowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu Filia Biblioteczna w Wykrocie wspólnie z Publiczną Szkołą Podstawową im. Brata Zenona Żebrowskiego w Wykrocie.
Konkurs, miał na celu nie tylko przybliżyć uczestnikom postać i dorobek księdza Władysława Skierkowskiego, ale również rozwijać wśród nich zainteresowanie regionem, jego historią i tradycją oraz kształtować poczucie własnej tożsamości regionalnej. Konkurs skierowany był do uczniów klas od IV do VIII ze szkół podstawowych z terenu gmin kurpiowskich, nauczycieli, rodziców oraz osób zainteresowanych postacią księdza Władysława Skierkowskiego.
Do konkursu przystąpiło 13 drużyn, w tym 44 uczniów Szkół Podstawowych oraz 11 osób dorosłych – mieszkańców następujących gmin kurpiowskich: Czarnia, Łyse, Kadzidło, Olszewo- Borki i Myszyniec.
Nasi uczniowie zostali wyróżnieni : Julian Bączek, Julian Radziński, Weronika Załęska oraz Aleksandra Żerańska
Sensorki
- 13
W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy SENSORKI. Są to zajęcia wspierające rozwój dzieci w oparciu o metodę integracji sensorycznej. Podczas zajęć BAWIMY SIĘ Z SENSEM - utrwalamy schemat własnego ciała, stymulujemy zmysły, koncentrując się na dwóch-trzech zmysłach podczas jednych zajęć (a w sumie mamy 7 zmysłów!). Na zajęciach będziemy tańczyć śpiewać, doświadczać, masować, ugniatać, turlać się, wąchać, smakować, , brudzić -czyli poznawać siebie i świat WIELOZMYSŁOWO.
Kodowanie na dywanie
- 8
Przedświąteczne zabawy z naszą nową pomocą dydaktyczną....kodowanie na dywanie!
Zajęcia świetlicowe
13.12. 2023 roku uczniowie podczas zajęć świetlicowych korzystali z klocków konstrukcyjnych Korbo z projektu laboratoria przyszłości. Chłopcy konstruowali maszyny, które kojarzą się z zimą, powstały nowatorskie projekt. Odwzorowywali również sekwencje powtarzające się na kartach pracy.Zabawa poprzez naukę jest bardzo efektowna. Uczennice swoją kreatywność przelały na papier. Rysowały panią Zimę. Nie możemy się doczekać kolejnych zajęć...
Stroiki świąteczne wykonane przez klasy IV- VIII
- 6
Uczniowie klas 4-8 wykonywali stroiki świąteczne oraz stroili pierniczki. Klasa 8 z wychowawcą świętowała mikołajki, uśmiechy na twarzach były wymowne. Wszystkim podobały się dzisiejsze zajęcia
Zajęcia integracyjne z pedagogiem
- 6
Dziś podczas zajęć integracyjnych z pedagogiem uczniowie klas 1-8 mieli możliwość wykazania się kreatywnością, cierpliwością oraz wypróbować techniki plastyczne w praktyce. Naszym zadaniem było wykonanie ozdób świątecznych, które będą wykorzystane w szczytnym celu- będą sprzedawane na szkolnym kiermaszu bożonarodzeniowym. Dziś karty świąteczne, ozdoby choinkowe, a jutro... Jutro ciąg dalszy... Jutro stroiki do postawienia na świątecznym stole... W między czasie uczniowie zapoznali się z tematem: Jak radzić sobie ze stresem? Zajęcia sensoplastyczne są idealne do rozmów oraz do odstresowania się.
Mikołajki
- 19
6 grudnia to dzień bogaty w pozytywne emocje i powody do radości. Rozpoczelismy go od wręczenia sobię drobnych mikołajkowych upominków i słodkiego poczęstunku natępnie zaopatrzeni w czapki i rękawiczki, uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i opiekunami, doskonalili jazdę na łyżwach. Większość z nich po raz pierwszy zmierzyła się z lodową taflą. Nie obyło się oczywiście, bez drobnych upadków ale entuzjazm jaki towarzyszył uczniom podczas jazdy łagodził drobne potknięcia. Nowicjuszom w nauce jazdy na łyżwach oprócz opiekuna pomagały zaprzyjaźnione „pingwiny”, które w tym dniu również wybrały się na lodowisko.
W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy łyżwiarskiego wypadu odwiedzili Muzeum w Przasnyszu. Wystawa "Złoty wiek Przasnysza" opowiada o czasach świetności miasta w XV i XVI wieku. Przasnysz w II połowie XVI w. był trzecim co do wielkości miastem na Mazowszu (po Warszawie i Płocku). Dzieje miasta przedstawione są od legendarnej wizyty księcia Konrada w chacie młynarza Przaśnika po wyjątkowy rozkwit tego handlowego ośrodka w XVI wieku. Narracja wystawy oparta jest na czterech modułach: Legenda, Przasnysz - miasto lokacyjne, Przasnysz - miasto handlowe, Przasnysz - miasto rzemieślników.
Ekspozycja w głównej mierze skierowana jest do najmłodszych odbiorców w wieku od 5 do 12 lat. Wystawa jest ciekawą formą lekcji historii poprzez wykorzystanie multimedialnych technik ekspozycyjnych, takich jak: projekcje cyfrowe, gry, aplikacje edukacyjne na ekrany dotykowe. Po ekspozycji oprowadzają Miłka i Przemko, wirtualne dzieci mieszkające w Przasnyszu w dawnych wiekach, które pojawiają się też w multimedialnych aplikacjach. W atrakcyjnej formie zarówno starsze dzieci, jak i przedszkolaki, mogą łatwo przyswajać wiedzę na temat historii miasta.
Po wszystkich atrakcjach zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do szkoły. Ten dzień zapamiętamy na długo !
Archiwum Aktualności