Szkolny Program Wychowawczo- Profilaktyczny
SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZO-
PROFILAKTYCZNYSzkoły Podstawowej w Przystani
Rok szkolny 2023/2024
Podstawa prawna
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.).
- Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762).
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021r. poz. 1915).
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.).
- Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1119).
- Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 2050).
- Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 276).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.
- Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020r. dotyczące organizacji zajęć w szkole i placówce.
- Statut Szkoły Podstawowej w Przystani.
Wstęp
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej w Przystani opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego są spójne ze Statutem Szkoły i sposobem oceniania wewnątrzszkolnego. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny jest spójny z zatwierdzonym szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Niniejszy program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas, pozostałych
nauczycieli, specjalistów (logopedę, pedagoga, psychologa, pedagoga specjalnego, nauczycieli współorganizujących proces kształcenia) pielęgniarkę szkolną, przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny został opracowany na podstawie:
- diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym w roku szkolnym 2022/2023,
- wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,
- ewaluacji wcześniejszego programu wychowawczo-profilaktycznego realizowanego w roku szkolnym 2022/2023,
- wniosków i analiz (np. wnioski z pracy zespołów zadaniowych, zespołów przedmiotowych, zespołów wychowawczych itp.),
- uwag, spostrzeżeń, wniosków nauczycieli, uczniów, rodziców.
Podstawowym celem Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym i ryzykownym. Ważnym elementem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest kultywowanie tradycji.
Podstawowe zasady realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego obejmują:
- powszechną znajomość założeń programu – przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły,
- zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,
- respektowanie praw wszystkich członków szkolnej społeczności oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski),
- współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji i stowarzyszeń wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły),
- współodpowiedzialność za efekty realizacji programu,
I. Misja szkoły
Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur.
Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc pedagogiczną uczniom.
Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją szkoły jest także profilaktyka zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.
II. Sylwetka absolwenta
Celem szkoły jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz do podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący szkołę, posiada następujące cechy:
- kieruje się w codziennym życiu zasadami etyki i moralności,
- zna i stosuje zasady dobrych obyczajów i kultury bycia,
- szanuje siebie i innych, jest odpowiedzialny za siebie i innych,
- prezentuje aktywną postawę w promowaniu dbałości o środowisko naturalne,
- zna historię i kulturę własnego narodu i regionu oraz tradycje szkoły,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia,
- potrafi aktywnie spędzać czas,
- zna i rozumie zasady współżycia społecznego,
- jest tolerancyjny, odważny,
- korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji, racjonalnie wykorzystuje narzędzia i technologie informatyczne,
- jest ambitny, kreatywny,
- samodzielny,
- posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych,
- szanuje potrzeby innych i jest chętny do niesienia pomocy,
- jest przygotowany na niepowodzenia,
- integruje się z rówieśnikami i prawidłowo funkcjonuje w zespole,
III. Cele ogólne
Działalność wychowawcza w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
- fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie zachowań prozdrowotnych.
- psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej.
- społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych, kreowanie postaw prospołecznych.
- aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej w sytuacjach kryzysowych zagrażających całemu społeczeństwu.
IV. Struktura oddziaływań wychowawczych i profilaktycznych
Dyrektor szkoły:
- stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole,
- sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
- inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
- współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,
- czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
- nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
- stwarza warunki do przestrzegania w szkole „Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych" .
Rada pedagogiczna:
- uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,
- opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z Radą rodziców ,
- opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
- uczestniczy w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
- uczestniczy w ewaluacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
Nauczyciele:
- współpracują z wychowawcami w zakresie realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
- reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
- reagują na przejawy agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,
- przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
- udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,
- zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania,
- kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,
- rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,
- wspierają zainteresowania, pasję i rozwój osobowy ucznia,
- przestrzegają wytycznych MEiN, MZ i GIS .
Wychowawcy klas:
- diagnozują sytuację wychowawczą w klasie,
- rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów,
- na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,
- zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z obowiązującymi w szkole dokumentami i procedurami, zwyczajami i tradycjami,
- oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami,
- współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,
- wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,
- rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,
- dbają o dobre relacje uczniów w klasie,
- podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych,
- współpracują z instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,
- podejmują działania w zakresie poszerzania kompetencji wychowawczych,
- przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy i wnioski do dalszej pracy,
5. Zespół wychowawców:
- opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,
- analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze,
- ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,
- przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły,
- inne, wynikające ze specyfiki potrzeb danej szkoły.
6. Pedagog szkolny:
- diagnozuje środowisko wychowawcze,
- zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,
- współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki,
- zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,
- współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,
- współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
7. Rodzice:
- współtworzą Program Wychowawczo-Profilaktyczny,
- uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
- uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
- zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,
- współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,
- Rada Rodziców uchwala w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Program Wychowawczo-Profilaktyczny szkoły.
8. Samorząd Uczniowski:
- jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
- uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
- współpracuje z wychowawcami i Radą Pedagogiczną,
- prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,
- reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
- propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
- dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
- może podejmować działania z zakresu wolontariatu.
V. Harmonogram uroczystości szkolnych w roku szkolnym 2023/2024
Harmonogram został opracowany przez dyrektora szkoły i znajduje się na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim.
- Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
- Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” -K Mierzejewska.
- Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego - Przemysław Olesiński
- Udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. - Jerzy Kruk, Agnieszka Łachacz
- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka –H. Grzegorczyk
- Święto Pieczonego Ziemniaka. - Jerzy Kruk, Przemysław Olesiński
- Europejski Dzień Języków- M. Pieńkos, B. Ryfa
- Dzień Chłopców - wychowawcy klas
- Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - Violetta Borowa
- Pasowanie na przedszkolaka/ ucznia- H. Grzegorczyk N. Jaworowska
- Dzień Edukacji Narodowej- A. Łachacz, Violetta Borowa
- Zaduszki - Zofia Krawczyk
- Święto Niepodległości Polski - Andrzej Sadowski, opr. muz. A. Liachowicz
- Andrzejki i dyskoteka szkolna - Samorząd Uczniowski
- Mikołajki - wychowawcy klas
- Wigilia szkolna i Jasełka - Jerzy Kruk, Zofia Krawczyk, opr. muz. A. Liachowicz
- Dzień Babci i Dziadka - Natalia Jaworowska, Hanna Grzegorczyk
- Choinka Noworoczna- wychowawcy klas, Rada Rodziców
- Walentynki - Samorząd Uczniowski, Przemysław Olesiński
- Tłusty czwartek- Samorząd Uczniowski
- Dzień Żołnierzy Wyklętych - Andrzej Sadowski
- Dzień Kobiet - wychowawcy klas
- Organizacja gminnego konkursu z języka angielskiego- Małgorzata Pieńkos
- Pierwszy Dzień Wiosny- gry i zabawy na świeżym powietrzu- Samorząd Uczniowski
- Dzień Ziemi- Agnieszka Łachacz
- Święto 3 Maja- A. Sadowski, K Mierzejewska oprawa muzyczna A. Liachowicz
- Wycieczka rowerowa- Jerzy Kruk, Przemysław Olesiński
- Dzień Rodziny- J. Kruk, P. Olesiński, wychowawcy klas
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024- K. Mierzejewska, oprawa muzyczna A. Liachowicz, zespół ds .dekoracji
VI. Szczegółowe cele wychowawcze do realizacji w roku szkolnym 2023/2024
W treściach Programu Wychowawczo-Profilaktycznego zostały zawarte podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024:
Na podstawie art. 60 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz.U. 2023 poz. 900) Minister Edukacji i Nauki ustalił następujące kierunki realizacji polityki oświatowej państwa:
- Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy,m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.
- Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz zajęć wychowania do życia w rodzinie.
- Doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego.
- Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
- Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.
- Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
- Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.
- Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
OBSZAR ROZWOJU INTELEKTUALNEGO
- Rozpoznanie i rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań uczniów.
- Zwiększenie udziału uczniów w zajęciach pozalekcyjnych.
- Wszyscy uczniowie wymagający wsparcia uzyskają pomoc w odpowiedniej formie.
- Dobra frekwencja uczniów na zajęciach lekcyjnych.
- Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
- Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.
OBSZAR ROZWOJU SPOŁECZNEGO:
- Integracja zespołów klasowych.
- Rozumienie i respektowanie obowiązujących norm.
- Rozwijanie postaw prospołecznych i działań w zakresie wolontariatu.
- Ukierunkowanie i wspieranie uczniów w wyborze ścieżki zawodowej. Rozwój doradztwa zawodowego
OBSZAR ROZWOJU FIZYCZNEGO
- Kształtowanie umiejętności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych.
- W I półroczu wszyscy wychowawcy przeprowadzą co najmniej 2 godziny zajęć sprzyjających kształtowaniu postaw prozdrowotnych.
- Uczniowie maja świadomość zależności pomiędzy odpowiednim stylem życia a zdrowiem.
- Uczniowie znają reguły sanitarne obowiązujące w czasie epidemii COVID-19
OBSZAR ROZWOJU EMOCJONALNEGO
- Kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
- Przeprowadzenie zajęć w klasach na temat umiejętności samooceny i rozpoznawania swoich predyspozycji.
- Uczniowie potrafią wskazać swoje mocne i słabe strony.
- Uczniowie z klas starszych potrafią wskazać konstruktywne sposoby rozwijania swoich predyspozycji i pokonywania potencjalnych trudności.
OBSZAR ROZWOJU DUCHOWEGO
- Upowszechnienie wiedzy na temat obowiązujących w szkole norm i wartości.
- Na początku roku szkolnego wychowawcy zapoznają uczniów i rodziców z systemem wartości przyjętych w koncepcji pracy szkoły oraz regulacjami prawa wewnątrzszkolnego.
- Kształtowanie patriotycznych postaw uczniów i wychowanie do wartości.
W roku szkolnym 2023/2024 najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:
- wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej,
- wzbudzanie poczucia przynależności do grupy,
- rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości,
- budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,
- przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom,
- przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych,
- troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo podopiecznych, nauczycieli i rodziców.
Zadania profilaktyczne programu to:
- zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole,
- znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo w drodze do szkoły,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
- eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,
- niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem
Plan działań wychowawczych w roku szkolnym 2023/2024
ZADANIA WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNE I FORMY REALIZACJI
KSZTAŁTOWANIE POZYTYWNYCH POSTAW SPOŁECZNYCH I PROMOWANIE BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ
Zadania szkoły:
Przygotowanie uczniów do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Cele:
1. Rozwijanie samorządności uczniów oraz uczenie zasad demokracji.
2. Uczenie szacunku dla tradycji szkoły. Włączanie uczniów do tworzenia i rozwijania
kreatywności.
3. Kształtowanie właściwych postaw w stosunku do osób niepełnosprawnych, starszych
i odmiennych kulturowo oraz rozwijanie tolerancji wobec innych. Uczenie tolerancji.
4. Kształtowanie postaw moralnych, obywatelskich i patriotycznych w oparciu
o normy etyczne i przyjęty system wartości.
5. Przygotowanie do właściwego pełnienia ról społecznych, wychowania do życia
w rodzinie.
6. Tworzenie życzliwej, serdecznej i rodzinnej atmosfery w szkole, wzajemnego szacunku,
pozytywnej samooceny uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
7. Poznanie i respektowanie praw i obowiązków ucznia.
8. Rozwijanie zainteresowań uczniów i rozbudzanie pasji.
9. Przygotowanie uczniów do życia w świecie poprzez ukazywanie różnych aspektów życia
społecznego wraz z jego zagrożeniami.
10. Kształtowanie umiejętności przeciwstawiania się wpływom kolegów ze środowisk
dysfunkcyjnych.
11. Kształtowanie umiejętności refleksyjnego, celowego korzystania z elektronicznych nośników informacji - internet, gry komputerowe, TV, radio.
12. Kształtowanie umiejętności bycia członkiem zespołu klasowego, szkolnego.
13. Organizowanie czasu wolnego.
14. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.
15. Wyzwalanie aktywności pozalekcyjnej.
Formy i sposoby realizacji:
1. Udział w pracach samorządu szkolnego i klasowego.
2. Reprezentowanie szkoły w czasie uroczystości lokalnych.
3. Spotkanie z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka, Święta Szkoły.
4. Udział w lekcjach muzealnych, w konkursach, zawodach sportowych.
5. Prezentacja wyników konkursów na apelu, na gazetkach szkolnych i na stronie
internetowej szkoły.
6. Imprezy integracyjne, uroczystości, wyjazdy itp.
7. Zapoznanie uczniów ze Statutem Szkolnym.
8. Udział w projektach, konkursach.
9. Organizowanie zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,m.in. z socjoterapii, zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalnych; wychowania do życia w rodzinie.
10. Udział w zajęciach sportowych, olimpiadach, kołach zainteresowań oraz innych
zajęciach pozalekcyjnych.
11. Udział w zajęciach profilaktycznych w formie warsztatów z pedagogiem, psychologiem lub wychowawcą.
12. Prowadzenie tematycznych lekcji wychowawczych.
13. Współpraca z biblioteką szkolną, gminną i miejską.
14. Organizowanie różnych form aktywności dla uczniów: rajdy, wycieczki szkolne.
Zadania szkoły:
Dążenie do uzyskania wysokiego poziomu kultury osobistej.
Cele:
1. Budowanie systemu wartości - przygotowanie do rozpoznawania podstawowych wartości.
2. Wdrażanie do uważnego słuchania, rozmawiania, zawierania kompromisów.
3. Egzekwowanie właściwego zachowania uczniów wobec osób dorosłych, rówieśników.
Ponoszenie odpowiedzialności za własne słowa i czyny.
4. Wzmacnianie pozytywnych postaw (postawy prospołeczne i pozytywna komunikacja).
5. Zwracanie uwagi na kulturę osobistą, w tym kulturę języka.
6. Praca na rzecz innej osoby, klasy, szkoły, środowiska.
7. Wdrażanie do poszanowania cudzych dóbr materialnych i osobistych oraz mienia szkoły.
8. Uświadomienie dzieciom, że każdy może popełnić błąd. Przyznanie się i poprawa
jest drogą do bycia lepszym człowiekiem.
9. Rozwijanie wśród uczniów umiejętności wolnego od przemocy rozwiązywania sytuacji
konfliktowych.
Formy i sposoby realizacji:
1. Udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie, rekolekcjach, lekcjach etyki.
2. Pogadanki i spotkania z ciekawymi ludźmi.
3. Zajęcia lekcyjne ukazujących wzorce osobowe, właściwe zachowania i postawy
w literaturze, historii, współczesności.
4. Aktywne uczestnictwo w kulturze: udział w pokazach filmowych, sztukach teatralnych,
wystawach.
5. Lekcje wychowawcze, pogadanki, apele szkolne.
6. Działania mające na celu wykazanie troski o wygląd sal, otoczenia szkoły.
7. Omawianie z uczniami prawidłowego postępowania w trudnych sytuacjach.
8. Integrowanie społeczności szkolnej poprzez wspólne rozwiązywanie problemów.
Zadania szkoły:
Rozwijanie i utrwalanie zachowań asertywnych i empatycznych.
Cele:
1. Ćwiczenie prawidłowych postaw i zachowań uczniów w grupie rówieśniczej: uczeń umie
uszanować zdanie innych oraz potrafi bronić własnego zdania. Uczeń umie powiedzieć „ nie” na niewłaściwe propozycje, dokonuje trafnego wyboru.
2. Rozwijanie umiejętności słuchania i zabierania głosu.
3. Przeciwdziałanie przejawom niedostosowania społecznego.
4. Doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami/opiekunami prawnymi.
5. Rozwijanie i wspieranie działalności wolontarystycznej.
6. Wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych. Praca uczniów starszych na rzecz młodszych (w tym uczniów z oddziałów przedszkolnych).
7. Wolontariat sportowy, koleżeński, caritas.
8. Współdziałanie z rodzicami poprzez wspieranie ich wysiłków wychowawczych wobec dzieci a także otrzymywanie od nich pomocy w szkolnych działaniach wychowawczych.
Formy i sposoby realizacji:
1. Pogadanki na lekcjach, odgrywanie scenek.
2. Warsztaty przeprowadzane przez specjalistów: z poradni lub pedagoga,
i psychologa szkolnego.
3. Rozmowy z wychowawcą, nauczycielami, pedagogiem, psychologiem.
4. Modelowanie właściwych zachowań poprzez promowanie i pokazywanie wzorów
do naśladowania podczas lekcji wychowawczych i spotkań z wartościowymi osobami swoją
postawą.
5. Szerzenie wiedzy pedagogicznej wśród rodziców (porady, konsultacje, pogadanki).
6. Angażowanie rodziców do pracy na rzecz klasy i szkoły poprzez ścisłą współpracę
z Radą Rodziców.
Zadania szkoły:
Integracja działań wychowawczo - profilaktycznych szkoły i rodziców.
Cele:
1. Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo-profilaktycznym oraz innymi prawnymi
aktami Szkoły.
2. Dokładne precyzowanie wymagań stawianych uczniom, dotyczących pożądanych przez Szkołę zachowań, które zapewnią utrzymanie ładu i bezpieczeństwa uczniów.
3. Egzekwowanie powyższych wymagań.
4. Uwzględnienie na zebraniach z rodzicami tematów z zakresu wychowania, adekwatnych
do problemów klasowych.
5. Badanie opinii rodziców odnośnie: skuteczności realizowanych zadań edukacyjnych
i wychowawczych; przedmiotowych systemów oceniania.
6. Włączenie rodziców do pracy przy realizacji zamierzeń wychowawczych: współpraca
z rodzicami w planowaniu działań wychowawczych oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dziecka.
7. Przekazanie rodzicom informacji na temat praw i obowiązków ucznia oraz rodziców.
8. Wyróżnianie rodziców za wkład pracy, pomoc Szkole w poprawianiu warunków pracy i nauki.
Formy i sposoby realizacji:
1. Dyskusje na zebraniach.
2. Wychowawcy klas konsultują z rodzicami ich oczekiwania odnośnie pracy wychowawczej
i profilaktycznej.
3. Współpraca z Radą Rodziców.
4.Tablica informacyjna, strona internetowa szkoły - zakładka dla rodziców; dziennik elektroniczny; forma papierowa podczas zebrań z rodzicami.
5. Angażowanie rodziców do uczestnictwa i/lub współorganizowania uroczystości
i wyjazdów klasowych, szkolnych, lekcjach otwartych.
6. Wręczenie rodzicom podziękowań i listów gratulacyjnych za ich pracę oraz wkład
w wychowanie dzieci.
KSZTAŁTOWANIE WIĘZI Z KRAJEM OJCZYSTYM, POSZANOWANIE DLA DZIEDZICTWA NARODOWEGO ORAZ INNYCH KULTUR I TRADYCJI
Zadania szkoły:
Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej, miłości do ojczyzny, kultywowania tradycji.
Cele:
1. Znajomość słów i melodii hymnu narodowego.
2. Rozwijanie zainteresowania historią swojej miejscowości i całego regionu.
3. Zapoznanie uczniów z historią miejscowości, gminy, regionu i szkoły.
4. Wyrabianie troskliwego stosunku do pamiątek kultury, sztuki, historii i do narodowej twórczości.
5. Zapoznanie uczniów z historią miejscowości, gminy, regionu i szkoły.
6. Rozwijanie patriotyzmu wśród uczniów. W rozumieniu programu jest to każdy kraj, który dany uczeń uważa za swoją ojczyznę.
7. Kulturalne zachowanie się w miejscach Pamięci Narodowej, w czasie uroczystości szkolnych, w kościele i na cmentarzu.
8. Dbanie o odpowiedni strój w czasie świąt szkolnych, akademii.
9. Poznanie sylwetki właściciela pałacyku i troska o pamiątki po nim. 10. Prowadzenie kroniki szkolnej.
11. Kultywowanie tradycji szkolnej.
12. Organizacja i aktywny udział w uroczystościach o charakterze rocznicowym i patriotycznym, opieka nad miejscami pamięci narodowej, pamięć o poległych w czasie II wojny światowej.
13. Uroczyste obchody świąt narodowych i szkolnych.
Formy i sposoby realizacji:
1. Godziny wychowawcze, zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, uroczystości szkolne i klasowe,
wycieczki i wyjścia.
2. Gazetki szkolne.
3. W czasie zajęć szkolnych, w szczególności lekcjach języka polskiego, historii, muzyki.
4. Rozwijanie zainteresowania historią swojej miejscowości i regionu w ramach edukacji
regionalnej: organizowanie wycieczek po najbliższej okolicy, udział w wystawach, koncertach, przedstawieniach teatralnych, obchody rocznic państwowych.
5. Poznanie historii swojego kraju: organizowanie wycieczek historyczno-krajoznawczych, udział w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach historycznych.
6. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizacja zajęć wychowania do życia w rodzinie.
Zadania szkoły:
Wprowadzenie w życie kulturalne wspólnoty lokalnej.
Cele:
1. Zdobywanie, pogłębianie wiedzy o własnej miejscowości, regionie, kraju.
2. Poznanie historii i tradycji własnej rodziny i jej związek z historią regionu.
3. Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty lokalnej, imprezach regionalnych.
4. Poznanie historii najważniejszych obiektów w gminie.
Formy i sposoby realizacji:
1. Wycieczki lokalne, wystawki, gazetki, zajęcia dydaktyczne.
2. Uczestnictwo, włączanie się do organizowania uroczystości szkolnych lokalnych
3. Działalność koła turystycznego.
Zadania szkoły:
Poszanowanie historii i kultury regionu (wzajemne ścieranie się elementów różnych kultur).
Cele:
1. Zapoznanie z elementami kultury różnych regionów Polski.
2. Poznanie wybranych legend.
3. Poznanie historii zabytków.
Formy i sposoby realizacji:
1. Spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki, konkursy, zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne.
Zadania szkoły:
Wspólnota Europejska a tożsamość narodowa.
Cele:
1. Poznanie istoty Wspólnoty Europejskiej.
2. Zachowanie tożsamości narodowej we wspólnocie. Wychowanie w duchu tolerancji.
3. Poznanie krajów Unii Europejskiej.
Formy i sposoby realizacji:
1. Pielęgnowanie polskiej tradycji narodowej, uroczystości klasowe, lekcje tematyczne, tradycje związane z okresami świątecznymi.
2. Wystawy, konkursy.
WYCHOWANIE PROZDROWOTNE
Zadania szkoły:
Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.
Cele:
1. Korygowanie wad budowy, postawy oraz wymowy .
2. Kształtowanie nawyku dbania o zdrowie własne i innych. Zwracanie uwagi na utrzymanie
higieny ciała. Dbanie o schludny wygląd zewnętrzny.
3. Utrwalanie zasad higieny przyrządzania i spożywania posiłków.
4. Zachęcanie do zdrowego stylu życia, odżywiania i wypoczynku. Umiejętne zagospodarowanie czasu wolnego.
5. Uczenie planowania dnia oraz zachowania właściwych proporcji między czynnym i biernym wypoczynkiem.
6. Kształtowanie sprawności fizycznej, odporności. Uświadomienie roli i znaczenia sportu.
Wpajanie nawyku rozwijania własnych predyspozycji w zakresie dyscyplin sportu.
7. Zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczną drogę do szkoły.
8. Uczenie odpowiedzialności i porządku poprzez wspieranie akcji dbania o środowisko.
9. Uświadamianie zagrożeń związanych z używaniem mediów i elektronicznych nośników
bodźców (cyberprzemoc, uzależnienia od gier, umiejętne korzystanie z portali społecznościowych, fonoholizm).
10. Ukazywanie zdrowotnych, społecznych oraz moralnych następstw uzależnień: alkoholizmu, nikotynizmu, lekomanii, narkomanii, przestrzeganie przed używaniem preparatów zwanych „dopalaczami” oraz ukazywanie szkodliwości napojów energetyzujących.
11. Wdrażanie do aktywnego działania na rzecz własnego zdrowia, wspieranie nauczycieli
w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do aktywności fizycznej.
Formy i sposoby realizacji:
1. Realizacja zajęć z gimnastyki korekcyjnej i zajęć logopedycznych.
2. Lekcje przedmiotowe szczególnie biologia, przyroda, wychowanie fizyczne, SKS,
3. Programy prozdrowotne realizowane w danym roku szkolnym
4. Pogadanki na godzinach wychowawczych.
5. Konkursy/działania dotyczące zdrowego stylu życia.
6. Udział całej społeczności szkolnej w „akcji sprzątania świata”, zbieranie nakrętek plastikowych, zbieranie baterii, udział w innych akcjach ekologicznych.
7. Redagowanie gazetki szkolnej, plakaty edukacyjne, pogadanki.
8. Edukacja zdrowotna: pogadanki oraz rozmowy indywidualne i grupowe.
9. Organizowanie zajęć w terenie, rajdów, wycieczek pieszych i rowerowych.
10. Prowadzenie zajęć wychowania komunikacyjnego.
11. Przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową.
12. Spotkania i pogadanki profilaktyczne z policjantami
Zadania szkoły:
Szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego.
Cele:
1. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia.
2. Zapewnienie uczniom opieki oraz pomocy psychologiczno -pedagogicznej, szczególnie tak
ważnej po długotrwałym okresie nauki zdalnej.
3. Reagowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym zagrożenia zdrowia lub życia dziecka
(procedura „Niebieskiej Karty”).
4. Udział całej społeczności szkolnej w zajęciach dotyczących pierwszej pomocy medycznej,
rozmowa z pielęgniarką oraz innymi specjalistami służby zdrowia, wspieranie ucznia w idei
w „zdrowym ciele zdrowy duch”.
Formy i sposoby realizacji:
1. Opracowanie i realizacja harmonogramu dyżurów nauczycielskich.
2. Zapoznanie uczniów i rodziców z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie szkoły.
3. Organizowanie z dziećmi warsztatów i pogadanek wychowawczych, pedagoga,
i psychologa szkolnego, których celem będzie rozumienie własnych emocji, niwelowanie stresu.
4. Opracowywanie procedur i reagowanie w sytuacjach trudnych.
5. Współpraca z powołanymi do tego instytucjami, organizacjami, w tym także Policja, MOPS, GOPS .
6. W pracy z uczniami uwzględnia się orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz
opinie PPP.
7. Realizacja procedur „Niebieskiej Karty”.
Zadania szkoły:
Uzależnienia, rozpoznanie i zapobieganie.
Cele:
1. Podnoszenie wiedzy ucznia na temat zagrożeń społecznych.
2. Ukazywanie zdrowotnych, społecznych oraz moralnych następstw uzależnień: alkoholizmu, nikotynizmu, lekomanii, narkomanii, przestrzeganie przed używaniem preparatów zwanych „dopalaczami” oraz ukazywanie szkodliwości napojów energetyzujących.
3. Kształtowanie umiejętności unikania negatywnych wpływów środowiska.
Formy i sposoby realizacji:
1. Cykliczne warsztaty, pogadanki tematyczne,
2. Lekcje wychowawcze.
WYCHOWANIE EKOLOGICZNE
Zadania szkoły:
Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska.
Cele:
1. Przybliżenie uczniom problematyki konieczności ochrony środowiska naturalnego.
2. Ukazanie wpływu codziennych czynności i zachowań na stan środowiska naturalnego.
3. Uwrażliwienie na wpływ degradacji środowiska na zdrowie człowieka.
4. Wskazanie na sposoby dbania o przyrodę ożywioną i nieożywioną.
Formy i sposoby realizacji:
1. Udział w akcjach np.: Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, zbiórka surowców wtórnych.
2. Organizowanie zajęć w terenie (rajdy i wycieczki szkolne).
3. Organizacja szkolnych konkursów ekologicznych.
PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ
Zadania szkoły:
Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w szkole.
Cele:
1. Doskonalenie warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole i poza nią.
2. Ochrona uczniów przed skutkami niepożądanych działań osób z zewnątrz.
3. Eliminowanie zagrożeń pożarowych.
4. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpoczynku między lekcjami.
5. Zwracanie uwagi na dbanie o mienie wspólne, własne i innych.
6. Przeciwdziałanie agresji w szkole.
7. Eliminowanie zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi uczniów.
8. Eliminowanie hałasu na terenie szkoły.
Formy i sposoby realizacji:
1. Lekcje z wychowawcą, apele, pogadanki.
2. Próbne alarmy przeciwpożarowe.
3. Współpraca z Policją i Strażą – w przypadku zgłoszeń o osobach obcych zaczepiających
uczniów.
4. Działania pracowników szkoły mające na celu bezpieczeństwo uczniów: dyżury nauczycieli podczas przerw.
Zadania szkoły:
Kształtowanie umiejętności samodzielnego, codziennego dbania o własne bezpieczeństwo.
Cele:
1. Zapoznanie całej społeczności szkolnej z przepisami BHP, w tym z drogami ewakuacyjnymi w szkole.
2. Zapoznanie i systematyczne przypominanie zasad bezpiecznego poruszania
się po drogach, podróżowania, nawiązywania znajomości, wypoczynku nad wodą, itp.
3. Zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych
(telefonów komórkowych, tabletów, itp.)
4. Wprowadzenie zasady nieużywania przez uczniów telefonów, smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.
Formy i sposoby realizacji:
1. Szklenia z zakresu BHP.
2. Udział w ogólnopolskich kampaniach profilaktycznych - Bezpieczne Wakacje, Bezpieczne Ferie Zimowe.
3. Zajęcia komputerowe, lekcje wychowawcze, pogadanki nt. bezpieczeństwa w sieci, warsztaty.
4. Informacje na stronie internetowej szkoły.
5. Zaproszenie do współpracy rodziców i wspieranie wspólnych działań wychowawczych.
Zadania szkoły:
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.
Cele:
1. Minimalizowanie zagrożeń związanych z drogą „do” i „ze” szkoły.
2. Kształtowanie gotowości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Formy i sposoby realizacji:
1. Pogadanki, spotkania z policjantem, strażnikiem miejskim.
2. Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.
Zadania szkoły:
Dbanie o bezpieczeństwo na drodze, w miejscu zamieszkania uczniów.
Cele:
1. Uświadamianie zagrożeń związanych z życiem towarzyskim, podróżami, aktywnością
w okresach wolnych od nauki.
2. Doskonalenie umiejętności szacowania ryzyka sytuacyjnego, rozpoznawanie nietypowych
sygnałów niebezpieczeństwa.
3. Uświadamianie zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.
4. Poznawanie sposobów krytycznego korzystania z mediów i prasy.
5. Uczenie racjonalnego i umiejętnego korzystania ze współczesnych środków
audiowizualnych.
Formy i sposoby realizacji:
1. Czytanie literatury dotyczącej tematu.
2. Strona internetowa szkoły - zakładka dla uczniów.
3. Ścisła współpraca w kwestii bezpieczeństwa dzieci z ich rodzicami (wspólne omawianie
zagrożeń, informowanie o zagrożeniach i problemach dotyczących bezpieczeństwa uczniów).
Zadania szkoły:
Eliminowanie agresji z życia szkoły.
Cele:
1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania zachowań agresywnych oraz
egoistycznych.
2. Kształtowanie postaw odrzucających przemoc oraz umiejętności nieagresywnego, asertywnego
zachowywania się w sytuacjach konfliktowych i problemowych.
3. Monitorowanie zjawiska agresji w szkole.
4. Zapewnienie możliwości ciekawego spędzenia przerwy.
5. Doskonalenie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.
Formy i sposoby realizacji:
1. Punktowy system oceniania – wzmacnianie zachowań pożądanych, wyciszanie
niekorzystnych.
2. Rozmowy z nauczycielami, pogadanki na lekcjach wychowawczych.
3. Akcja „Aktywna przerwa” - stanowiska z grami planszowymi. Możliwość spędzenia przerwy na boisku w czasie wiosennym, letnim i jesiennym.
4. Rozmowy mediacyjne, negocjacje dla uczniów prowadzone przez nauczycieli, wychowawców, pedagoga, psychologa.
Zadania szkoły:
Wspieranie nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych.
Cele:
1. Przekazywanie wiedzy o zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu, środków
odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji
psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne.
2. Podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców, opiekunów (zażywanie substancji
psychoaktywnych, dopalaczy, narkotyków, palenie papierosów).
Formy i sposoby realizacji:
1. Dyskusje, rozmowy, pogadanki, warsztaty, apele.
2. Uczestniczenie w lokalnych akcjach edukacyjnych.
3. Współpraca z osobami i instytucjami zajmującymi się problematyką uzależnień.
Zadania szkoły:
Zapobieganie niepowodzeniom dydaktycznym - wspieranie uczniów mających trudności w nauce i w przystosowaniu się w grupie.
Cele:
1. Diagnozowanie trudności w nauce.
2. Dostosowywanie wymagań do możliwości indywidualnych uczniów.
3. Organizowanie pomocy koleżeńskiej.
4. Budowanie motywacji do nauki.
5. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.
Formy i sposoby realizacji:
1. Zajęcia wyrównawcze, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne.
2. Konsultacje nauczycieli, wychowawców, rodziców z pedagogiem,
i psychologiem szkolnym dotyczące diagnozy trudności oraz sposobów udzielenia pomocy
psychologiczno-pedagogicznej, wsparcia dziecka.
3. Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywna pozytywna forma
działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny,
sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej.
Zadania szkoły:
Pedagogizacja rodziców i nauczycieli.
Cele:
1. Przekazywanie rodzicom wiedzy na temat przyczyn i istoty niepowodzeń dydaktycznych -
wskazówki do pracy w domu z dzieckiem.
2. Kształtowanie postaw i umiejętności pozytywnie wpływających na rozwój dziecka. Szczególnie pracy na pozytywach, konsekwencjach oraz poszukiwaniu mocnych stron dziecka, jego zasobów, na których można rozwijać potrzebne mu umiejętności. Realizowanie wszystkich zapisów WSO w pracy z uczniem.
Formy i sposoby realizacji:
1. Konsultacje rodziców z nauczycielami, wychowawcami, pedagogiem i psychologiem szkolnym, porady wychowawcze.
2. Strona internetowa szkoły
3. Spotkania z rodzicami dzieci, które realizują roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.
4. Szkoleniowe Rady Pedagogicznej.
5. Udział nauczycieli w kursach doskonalących.
Zadania szkoły:
Opieka zdrowotna i pomoc socjalna.
Cele:
1. Organizowanie obiadów w stołówce szkolnej, refundowanych przez GOPS dla dzieci pochodzących z uboższych rodzin.
2. Organizowanie wsparcia w formie dofinansowania wycieczek, wyjść, paczek świątecznych.
3. Zbiórki odzieży, obuwia i przyborów w miarę potrzeb.
4. Opieka po lekcjach w świetlicy szkolnej.
5. Troska o higienę osobistą dzieci.
Formy i sposoby realizacji:
1. Współpraca z instytucjami, pozyskiwanie prywatnych sponsorów.
2. Działania podejmowane przez wolontariat.
3. Pomiary kontrolne prowadzone przez pielęgniarkę środowiskową.
4. Przeglądy czystości.
Samorządność
Zadania
Uczeń zna, wie,
potrafi
Sposób realizacji
Odpowiedzialni
Poznawanie zasad wyborczych
1. Zna procedurę
wyborów;
2.Czynnie uczestniczy w
wyborach i bierze
odpowiedzialność za swoją decyzję;
3. Uczy się
demokracji
1. Opracowanie
regulaminu wyborów
do SU;
2. Zapoznanie uczniów z ordynacją wyborczą;
3. Wspólne
przygotowanie kart do
głosowania;
4. Podsumowanie
wyników wyborów
Opiekun SU,
uczniowie, nauczyciele
Współuczestniczenie w planowaniu pracy SU
1.Zgłasza własne
propozycje;
2. Argumentuje
własne zdanie;
3.Pomaga realizacji
zadań;
4. Dostrzega swój
wpływ na sprawy
szkoły
1. Zaproszenie
gospodarzy klas do
składanie propozycji
planu pracy SU;
2. Ustalenie
harmonogramu działań na dany rok szkolny;
Opiekun SU,
uczniowie
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za realizację zaplanowanych działań
1.Współpracuje z
innymi dla
osiągnięcia wyznaczonego celu;
2. Dostrzega
potrzebę kompromisowych rozwiązań;
3.Uczy się
samodzielności i
odpowiedzialności za powierzone zadania
Nadzorowanie pracy
uczniów, dawanie im wsparcia w
samodzielnych działaniach, udzielanie
pomocy w sytuacjach
trudnych
Opiekun SU,
nauczyciele
Orientacja zawodowa
Zadania
Sposób realizacji
Odpowiedzialni
Diagnoza zapotrzebowania uczniów na informacje dotyczące dalszej
edukacji i wyboru zawodu oraz
pomoc w planowaniu kariery
zawodowej
Rozmowy z uczniami,
kwestionariusze, ankiety
dotyczące zapotrzebowania na informacje
Wychowawca klasy
Poznanie siebie (mocne i słabe
strony),preferencji zawodowych
(zainteresowania i pasje),
kształtowanie systemu wartości
godziny wychowawcze poświęcone zainteresowaniom, wartościom.
Wychowawca, pedagog
Udzielanie informacji na temat oferty edukacyjnej szkół
ponadpodstawowych i rynku pracy
Zajęcia z doradcą
zawodowym, wyjazdy na
targi szkół i targi pracy, przedstawienie ofert
różnych szkół
ponadpodstawowych
Wychowawca klasy
Rozwijanie postaw wobec pracy: sumienność, uczciwość,
systematyczność, itp.
Pogadanki na godzinach
wychowawczych i innych przedmiotach
Wychowawca,
nauczyciele
Planowanie ścieżki edukacyjnej i
kariery zawodowej.
Zajęcia ze specjalistami z
PUP poświęcone
planowaniu przyszłości; nauka pisania podań,
życiorysu, odpowiedniej
autoprezentacji; kierowanie na badania
preferencji zawodowych
do PPP
Wychowawca, nauczyciel języka
polskiego, informatyki, pedagog
Prezentacja różnych zawodów,
zawody przyszłości
Przedstawienie uczniom
świata zawodów; zachęta
do poszukiwania
informacji na temat
wybranego zawodu w
Internecie; organizowanie spotkań z
przedstawicielami różnych zawodów
Wychowawca
Pomoc w wyborze odpowiedniej
szkoły ponadpodstawowej
Udostępnianie uczniom
ofert różnych szkół
ponadpodstawowych, także w formie wirtualnej; pomoc w logowaniu do
szkół;
Wychowawca klasy, nauczyciele, doradca zawodowy, pedagog
Uczestnicy programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
Wychodzimy z założenia, że współodpowiedzialnymi za wszechstronny rozwój uczniów
są wszyscy pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie, czyli cała społeczność szkolna
VIII. Oczekiwane efekty
Realizacja zadań wynikających z Programu Wychowawczo-Profilaktycznego w środowisku szkolnym przyczyni się do podniesienia jakości pracy szkoły w zakresie oddziaływań wychowawczych i edukacyjnych. Wzrośnie poziom poczucia bezpieczeństwa w wymiarze indywidualnym i zbiorowym, a zmniejszy się ilość zachowań ryzykownych, niebezpiecznych, zagrażających życiu i zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Uczniowie nabędą umiejętności prospołecznych, które przyczynią się do ukształtowania prawidłowych postaw patriotycznych i obywatelskich oraz właściwych postaw i postępowania wobec innych ludzi, zrozumienia, szacunku, empatii i tolerancji oraz umiejętności komunikacji interpersonalnej. Podniesienie efektywności oddziaływań w zakresie nauczania, rozbudzanie zainteresowań i pasji, przyczyni się do wzrostu poziomu wiedzy, osiągnięć i sukcesów szkolnych uczniów. Aktywne włączenie się uczniów w życie szkoły i klasy spowoduje wzrost poczucia odpowiedzialności oraz przynależności do grupy klasowej i zbiorowości szkolnej. Nastąpi wzmocnienie współpracy, zaufania i pozytywnej komunikacji na linii szkoła-rodzice-uczeń. Szkoła stanie się miejscem współdziałania, bezpiecznym i przyjaznym dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
IX. Zasady ewaluacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego
Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:
- obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,
- analizę dokumentacji szkolnej i zmian w niej zawartych,
- przeprowadzanie ankiet wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,
- rozmowy z rodzicami,
- wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli.
- obserwacje i analizy osiągnięć szkolnych oraz zmian w zachowaniu, postawach i działaniu uczniów;
Działania wychowawcze i profilaktyczne szkoły, po przeprowadzonej wcześnie diagnozie i dokładnej analizie sprawozdań wychowawców, będą corocznie modyfikowane w ramach potrzeb i wpływu propozycji zagadnień do modyfikacji.